Spectacol de bun-rămas pentru RCJ Farul

Rugby / DN, play-off, ultima etapă: RCJ Farul - Steaua

Sport 05 Mai 2007 / 00:00 633 accesări

Duel de gală la final! Rugby Club Judeţean Farul Constanţa încheie sezonul într-o partidă contra campioanei en titre Steaua. Chiar şi fără miză, ambele combatante fixîndu-şi locurile în campionat (Steaua pregătind semifinala cu Contor Group Arad, iar Farul intrînd în vacanţă de pe locul cinci), partida este una a orgoliilor, tînăra noastră echipă dorind să ofere o replică ambiţioasă şi să limiteze diferenţa din ultimele două întîlniri directe, adică exact 37 de puncte, şi în campionat şi în Cupa României. ”Am demonstrat că putem face faţă, cel puţin parţial, campioanei României. Prima repriză, în cele două meciuri, a fost echilibrată. Ne dorim ca în ultimul spectacol din acest sezon efortul să dureze 80 de minute şi să ieşim cu fruntea sus de pe teren”, a declarat australianul Paul James Nixon, care a început negocierile cu clubul constănţean pentru prelungirea contractului. Din păcate, banca noastră tehnică se confruntă din nou cu multe probleme de efectiv, Marian Dumitru, Claudiu Dumitru, Daniel Gherasim şi Daniel Carpo fiind accidentaţi. Ar putea reveni Costi Gheară şi Victor Bezuşcu, însă ei nu pot evolua la capacitate maximă. De partea cealaltă, steliştii antrenaţi de Marin Moţ joacă la Constanţa după victoria excelentă realizată etapa trecută, în faţa rivalilor de la Dinamo, 23-21. Partida RCJ Farul - Steaua începe sîmbătă dimineaţă, de la ora 10.00 (intrare liberă), pe stadionul de rugby “Farul”. Celelalte meciuri ale rundei finale din play-off sunt Dinamo - Contor Group Arad şi Universitatea Cluj - Remin Baia Mare.