Sportivii de la CS Farul au adunat 17 medalii în weekend-ul trecut

Sport 29 Mai 2007 / 00:00 722 accesări

Weekend-ul recent încheiat a fost bogat în rezultate bune pentru sportivii legitimaţi la CS Farul, nu mai puţin de 17 medalii fiind obţinute de atleţii şi gimnaştii constănţeni. Pe 26 şi 27 mai s-a disputat, în capitală, pe stadionul Dinamo, etapa I a Concursului Naţional de Grand Prix. Sportivii de la CS Farul au adunat la capătul celor două zile de întreceri 13 medalii: cinci de aur, patru de argint şi patru de bronz. Pe prima treaptă a podiumului au urcat Eugen Minea 400m (antrenor Cătălin Ganera), Bogdan Ţucă 400m garduri (antrenor Cătălin Ganera), Cristina Toma triplusalt (antrenor Lenuţa Dragomir) şi Andreea Ogrăzeanu, dublă legitimare CS Farul CSS Alexandria, 100m şi 200m (antrenor Cristina Manea). Cele patru medalii de bronz au fost aduse de Alina Duman 100m (antrenor Dan Ciocan), Adrian Dăianu triplusalt (antrenor Lenuţa Dragomir), Adrian Vasile (dublă legitimare Farul Dinamo) lungime şi Cristian Vulcu (dublă legitimare CSS 5 Bucureşti Farul) 200m. Alte patru medalii de bronz au fost obţinute de Alina Duman 200m, Bogdan Ţucă 400m, Andreea Rapotan (dublă legitimare Farul/ CSS1) triplusalt şi Claudiu Bujin (dublă legitimare Farul/ Steaua Bucureşti) lungime, ultimii doi antrenaţi de Lenuţa Dragomir.

Rezultate bune au obţinut şi gimnastele de la CS Farul, care în perioada 25-27 mai au participat, la Buzău, la Campionatele Naţionale de copii, individual şi pe echipe. Formaţia CSS 1 Farul Constanţa s-a clasat pe poziţia secundă în concursul pe echipe, obţinînd medalia de argint. Din echipă au făcut parte Ştefania Barbu, Ana Maria Crişan, Denis Mustafa, Andreea Neagu, Cătălina Tărăoaică şi Anca Vasiluţa, ele fiind pregătite de un colectiv de şapte antrenori: Olga Didilescu, Petruţa Caraivan, Camelia Voinea, Florin Uzum, Olimpia Popa, Clemenţa Garabet şi Ciprian Creţu. În plus, în concursurile individuale Ştefania Barbu s-a clasat a doua la sărituri, iar Ana Maria Crişan a obţinut locul al treilea la sărituri şi bîrnă. În concursul individual compus cea mai bună clasare constănţeană a realizat-o Ana Maria Crişan, care s-a clasat pe poziţia a patra.