Sportivii de la CS Karate Dinamic, evoluții apreciate în Germania

Campionatele Europene de Karate Shotokan SKDUN şi Cupa Europeană Kohai

Sport 07 Aprilie 2016 / 15:39 505 accesări
Sensei Gabriel Popescu, preşedintele CS Karate Dinamic, a fost mulțumit de rezultatele înregistrate de sportivii constănțeni

Sportivii de la CS Karate Dinamic Constanţa au participat, la sfârșitul săptămânii trecute, în Germania, la Nürnberg, la a şasea ediţie a Campionatelor Europene de Karate Shotokan SKDUN şi a şasea ediţie a Cupei Europene Kohai. La întreceri au luat startul peste 1.000 de sportivi din 24 de țări, iar clubul constănțean a fost reprezentat de cinci sportivi antrenaţi de Sensei Gabriel Popescu, Brînduşa Popescu, Laura Ţuţuianu şi Ionuţ Nicolae. Aflat la prima sa competiție importantă, Alex Vâlsan (10 ani, centură albă) a ocupat primul loc în proba de Kata, copii 2, din cadrul Cupei Europene Kohai (echivalentul Campionatelor Europene pentru centurile „inferioare”, de la albă la albastră), iar Vivian Stoian (13 ani, centură portocalie) s-a clasat pe locul secund în proba de Kumite, minicadeţi. Ingrid Alexe (13 ani, centura verde) a fost a patra în competiţia de Kata rezervată minicadetelor, cu acelaşi punctaj cu sportivele clasate pe locurile 2 şi 3, și a obținut un loc 5 în concursul de Kumite. Robert Alexe (10 ani, centura portocalie) a fost la un pas de medalie în proba de Kumite sanbon și în proba de Kata, ocupând de două ori locul 4. Mezinul Andrei Belecciu (7 ani, centură albă) s-a clasat pe locul 4 în proba de Kata şi pe 5 la Kumite sanbon.

„O evoluţie frumoasă pentru micuţii noştri sportivi, unii dintre ei aflaţi la prima competiţie de acest nivel, din carieră. Chiar unul dintre aceştia, Alex Vâlsan, este cel care a urcat pe prima treaptă a podiumului, în timp ce Vivian Stoian, Ingrid Alexe şi Robert Alexe, care au participat şi la ultima ediţie a Cupei Mondiale, au obţinut clasări foarte bune, în condiţiile unor categorii extrem de grele, cu mulți sportivi foarte bine pregătiţi. O menţiune specială pentru mezinul delegaţiei, Andrei Belecciu, care, la doar șapte ani, a fost cel mai mic concurent din competiţie, evoluând meritoriu împotriva unor sportivi de nouă şi zece ani”, a declarat Sensei Gabriel Popescu, preşedintele CS Karate Dinamic.