Sportivii români încă nu au urcat pe podium

Jocurile Europene de la Baku

Sport 16 Iunie 2015 / 00:00 548 accesări

La Baku (Azerbaidjan) continuă Jocurile Europene, competiție multisport aflată la prima ediție. Sportivii români nu au reușit nici duminică să obțină prima medalie, bilanțul țării noastre fiind alb deocamdată. Luptătorii de la greco-romane, Attila Tamas, Ionel Puşcaşu și Georgian Carpen, au fost eliminați prematur, în timp ce la gimnastică artistică a avut loc prima jumătate a concursului pe echipe, la masculin și feminin. De asemenea, mai multe echipaje au obținut calificări în finale la kaiac-canoe.

Ieri, în competiţia de polo, echipa naţională de juniori a României a fost învinsă de Ungaria cu scorul de 18-3, în al treilea meci din grupa B, şi va juca împotriva Serbiei pentru calificarea în sferturi de finală. România a strâns doar trei puncte în Grupa B, încheind pe locul 3. După grupele preliminare sunt programate sferturile de finală, semifinalele, meciurile de clasament 5-8, 9-12 şi 13-16 şi finalele pentru medalii. Reamintim că ambele competiții de polo pe apă de la Baku, feminin și masculin, mai sunt considerate drept Campionate Europene de juniori.

La volei feminin, naționala României a fost învinsă ieri cu scorul de 3:0 (25:21, 25:21, 25:23) de Belgia, aceasta fiind a doua înfrângere din Grupa A. Mâine, de la ora 9.00, tricolorele vor juca împotriva Poloniei.

Tot ieri, niciuna dintre cele trei luptătoare române care au evoluat la Baku nu a reușit să se apropie de podium, pierzând toate meciurile disputate. Este vorba despre Emilia Alina Vuc (48 kg), Simona Pricob (55 kg), Anca Mădălina Petrea (60 kg) și Adina Elena Popescu (69 kg). Azi vor evolua ultimele două reprezentante ale Românei, Estera Dobre (53 kg) și Andreea Elena Simon (63 kg). Luptele sunt sportul cel mai bine reprezentat în delegația României de la Baku, cu 18 sportivi.

România a fost aproape de prima sa medalie în finala de kaiac 4 feminin 500 m, în care Roxana Borha, Elena Meroniac, Iuliana Țăran și Irina Lauric s-au clasat pe locul 4. Româncele au sosit la doar 105 miimi de Polonia, care și-a adjudecat bronzul. În celelalte finale, Leonid Carp a fost penultimul, locul 8, în proba de canoe 1-1.000 m, iar la canoe 2-1.000 m, multiplii medaliați europeni și mondiali Liviu Dumitrescu-Lazăr și Victor Mihalachi au ocupat ultimul loc, 9. S-au mai calificat în finale Daniel Burciu, Constantin Mironescu, Petruș Gavrilă și Valentin Cameneschi, la K4-1.000 m, și Roxana Borha - Elena Meroniac, la K2-500 m.

Ieri s-au încheiat concursurile pe echipe la gimnastică artistică. La feminin, România a ocupat locul 7, podiumul fiind ocupat de Rusia, Germania şi Olanda. La masculin, echipa noastră s-a clasat pe locul 9, iar medaliile au fost cucerite de Rusia, Ucraina şi Azerbaidjan. Pentru finalele individuale, care vor avea loc joi şi sâmbătă, s-au calificat Andreea Iridon (paralele, bârnă şi individual compus), Silvia Zarzu (sol), Vlad Cotuna (individual compus), Marius Berbecar (paralele) și Cristian Băţagă (sărituri).

Dacă sportivii constănțeni nu au evoluat ieri, astăzi Elizabeta Samara și Constantin Cioti vor intra în competițiile individuale de tenis de masă, alături de Bernadette Cynthia Szocs și Adrian Crișan. De asemenea, boxerul Florentin Niculescu va susține primul meci la categoria 64 kg, contra spaniolului Johann Eduardo Orozco Ojeda. România va mai fi reprezentată azi la lupte libere feminin, kaiac-canoe, tir și tir cu arcul.