Steaua a preluat şefia Ligii Naţionale de handbal masculin

Handbal (m) / LN-9: Steaua - CSM Medgidia 42-34

Sport 22 Noiembrie 2007 / 00:00 700 accesări

Ieri s-a disputat, la Chiajna, penultimul meci din etapa a noua a Ligii Naţionale masculine de handbal. Steaua a revenit în fruntea clasamentului, după ce s-a impus cu 42-34 în faţa lui CSM Medgidia. Formaţia pregătită de Ion Crăciun a făcut o primă repriză foarte bună în care a avut şi un avantaj de trei goluri, însă Steaua a intrat la cabine cu un scor favorabil: 18-17. În repriza secundă, handbaliştii bucureşteni s-au desprins pe tabelă şi au obţinut un succes liniştitor, la opt goluri, 42-34, graţie căruia au revenit în fruntea ierarhiei Ligii Naţionale. “Am fi putut avea un avans chiar de cinci-şase goluri în prima repriză, însă ne-au împiedicat arbitrii Pavel şi State. Diferenţa din final este prea mare faţă de realitatea din teren, ecartul crescînd în ultimele minute în urma ratărilor noastre mult prea multe în situaţie de unu la unu cu portarul advers”, a declarat antrenorul Ion Crăciun. Au evoluat - Steaua (antrenor Radu Voina): Laufceac, Ivezic, Ciobanu, Rudic 9g, B. Voina 7g, Dediu 6g, Georgescu 5g, Novanc 5g, Mazilu 2g, Stavrositu 2g, Şania 2g, Ilieş 2g, Cian 1g, Buricea 1g; CSM (antrenor Ion Crăciun): Vasile, Şelaru, Coadă, Dinescu 9g, Murtaza 7g, R. Răpciugă 6g, Savenco 5g, M. Răpciugă 4g, Mocanu 1g, Puşcaşu 1g, Musteaţă 1g, Cazan, Tudor, Ciupitu.

Ultimul meci al etapei a noua se dispută astăzi, la Buzău, de la ora 17.00, între Dinamo Bucureşti şi CSM Oradea.

9. Dinamo Baumit 8 4 0 4 210-212 8p

10. Minaur Baia Mare 9 3 2 4 247-257 8p

11. Poli Timişoara 9 3 0 6 216-223 6p

12. Pandurii Tg. Jiu 9 2 0 7 234-266 4p

13. Uztel Ploieşti 9 2 0 7 219-251 4p

14. Romvag Caracal 9 0 0 9 213-259 0p