Steaua, din nou în grupele Ligii Campionilor

Fotbal / UEFA Champions League, play-off, manşa retur: LEGIA VARŞOVIA - STEAUA BUCUREŞTI 2-2

Sport 28 August 2013 / 00:00 512 accesări

Steaua Bucureşti a obţinut, aseară, la Varşovia, calificarea mult aşteptată în grupele Ligii Campionilor la fotbal. După 1-1 în tur, la Bucureşti, Steaua a pornit în forţă în manşa secundă a play-off-ului UCL şi după primele zece minute ale confruntării cu Legia conducea cu 2-0. Gazdele au redus din diferenţă până la pauză, iar în repriza a doua Steaua a rezistat fără să primească gol până în ultimul minut al prelungirilor, remiza consemnată la final fiind una echitabilă. Scor final: Legia - Steaua 2-2 (Radovic 27, Rzezniczak 90+4 / N. Stanciu 7, Piovaccari 9). Antrenorul Laurenţiu Reghecampf a utilizat următorii jucători: Tătăruşanu - Georgievski, Szukala, Gardoş, Latovlevici - Bourceanu (cpt.), L. Filip - Adi Popa, N. Stanciu (59 Adrian Cristea), Cr. Tănase (72 Tatu) - Piovaccari (89 G. Iancu).

Celelalte rezultate înregistrate aseară - Champions Route: AUSTRIA VIENA - Dinamo Zagreb 2-3 (Mader 5, Kienast 82 / Brozovic 33, J. Fernandes 43, Beciraj 70) - în tur: 2-0; FC BASEL - Ludogorets Razgrad 2-0 (F. Frei 11, P. Degen 79) - Moţi a fost titular la Ludogorets şi a primit un cartonaş galben în min. 63 - în tur: 4-2; League Route: PAOK Salonic - SCHALKE ’04 GELSENKIRCHEN 2-3 (Athanasiadis 53, Katsouranis 79 / Szalai 43, 90, Draxler 67) - Costin Lazăr nu a fost inclus în lotul lui PAOK pentru acest meci - în tur: 1-1; ARSENAL LONDRA - Fenerbahce Istanbul 2-0 (Ramsey 25, 72) - în tur: 3-0.