Ştefan Narcis Mihăilă a încheiat proba de 50 de kilometri marş pe locul 31

19 August 2016 / 19:06 453 accesări

Atletul român Ştefan Narcis Mihăilă a încheiat, vineri, pe locul 31 în proba de 50 de kilometri marş la Jocurile Olimpice de la Rio, probabil cea mai dură din programul olimpic, în care au abandonat foarte mulţi sportivi, iar unii au avut nevoie de îngrijire medicală.

Atletul Ştefan Narcis Mihăilă a reuşit să se autodepăşească şi a încheiat proba de 50 kilometri marş. Şi nu oricum, ci cu record personal, după ce a mărşăluit 4h 02:46.

La final, locul 31 obţinut este o performanţă importantă, având în vedere de câte ori au fost nevoiţi asistenţii medicali să intervină pe traseu. Marius Cocioran, al doilea sportiv român aflat la startul cursei, a fost nevoit să abandoneze.

Medalia de aur a fost cucerită de slovacul Matej Toth, cu timpul de 3h 40:58, fiind urmat de Jared Tallent, din Australia, care a fost cromometrat în 3h 41:16 şi japonezul Hirooki Arai, cu timpul de 3h 41:24.