Succes categoric pentru HC Farul

Handbal masculin / Divizia A, Seria A, etapa a 23-a

Sport 27 Aprilie 2017 / 16:38 2544 accesări

Handbaliștii constănțeni s-au impus la 15 goluri diferență

Joi, în Sala Sporturilor, în etapa a 23-a a Diviziei A la handbal masculin, Seria A, formația HC Farul Constanța a învins, cu scorul de 40-25 (20-16), pe CSM II București, astfel că jucătorii pregătiți de Eden Hairi, Florin Cazan și Gabriel Borodi, aflați pe prima poziție în clasament, au acumulat 48 de puncte. A fost un meci echilibrat până în minutul 20, când oaspeții au întors rezultatul, de la 10-11 trecând la conducere, cu 13-11. A urmat time-out-ul solicitat de Eden Hairi și HC Farul a punctat de patru ori consecutiv, trecând în avantaj pe tabela de marcaj, 15-13. La pauză a fost 20-16 în favoarea gazdelor, iar în repriza a doua constănțenii s-au desprins la 26-17, pentru ca la final diferența să fie una categorică, 40-25. Pentru HC Farul au înscris Lekovic 7 goluri, Susanu 7g, Tudorancea 6g, Stankovic 6g, Nițu 5g, Loghin 4g, Enescu 1g, Cîrchea 1g, Marcu 1g, Pană 1g și Ilie 1g. În etapa viitoare, HC Farul va juca în deplasare, la Iași.

Programul etapei a 23-a - vineri, ora 19.00: CS HC Buzău 2012 - CSU Târgoviște; sâmbătă, ora 12.00: CSU Danubius Galaţi - LPS Piatra Neamț, ora 19.00: ACS Atletico Alexandria - CS Politehnica Iași. AHC Dobrogea Sud II Constanța, CSM Botoșani și Știința Municipal Bacău stau în această rundă.

Clasament: 1. HC FARUL 48p, 2. Iaşi 40p, 3. Bacău 36p, 4. Buzău 30p, 5. CSM II 25p, 6. Galaţi 25p, 7. Alexandria 24p, 8. AHC DOBROGEA SUD II 21p, 9. Piatra Neamţ 3p, 10. Botoşani 3p, 11. Târgovişte 3p.