Succes concludent pentru FC Viitorul U-19

Fotbal / Liga Campionilor pentru tineret, turul întâi, manșa tur: FC VIITORUL - SHERIFF TIRASPOL 4-1

Sport 28 Septembrie 2016 / 22:14 772 accesări

Viitorul U-19 este favorită să se califice în turul al doilea din UEFA Youth League

Andrei Ciobanu a reușit o triplă în meciul de la Ovidiu

Alexandru Cicâldău a marcat golul de 2-0 cu un șut perfect plasat, în vinclu, de la marginea careului

Fotbaliștii constănțeni au fost net superiori în manșa tur de miercuri seară

Echipa de tineret a clubului FC Viitorul a debutat miercuri seară în ediția 2016-2017 din UEFA Youth League, Liga Campionilor rezervată echipelor de tineret (jucători sub 19 ani), reușind o victorie cu 4-1 în fața campioanei U-19 a Republicii Moldova, Sheriff Tiraspol. Meciul, contând ca manșă tur din primul tur eliminatoriu de pe traseul campioanelor naționale, a fost la discreția formației constănțene, care ar fi putut să se detașeze pe tabela de scor încă din prima repriză, când, pe lângă cele două goluri marcate de Andrei Ciobanu (minutul 10, lansat în careu și rămas singur cu portarul) și Alexandru Cicâldău (minutul 32, șut superb, la vinclu, de la marginea careului), au fost o sumedenie de ratări din poziții foarte bune (Ciobanu 6, Florinel Coman 18, Cicâldău 21). Oaspeții aproape că n-au „mișcat” în această primă jumătate a partidei, însă au marcat din lovitură de la 11 metri, în minutul 44, când Tudor Băluță a comis fault în careu în urma unei faze tratate cu mare lejeritate de fundașii Viitorului. Penalty-ul a fost transformat cu precizie de Marin Căruntu și la pauză scorul era 2-1 pentru gazde.

În repriza secundă, tot formația constănțeană a fost la cârma partidei, dar și-a materializat destul de greu neta superioritate tehnico-tactică. Ciobanu a marcat în minutul 65, din pasa lui Coman, și tot el a stabilit rezultatul final în ultimul minut dintre cele trei de prelungiri, cu un șut plasat de la marginea careului. Între aceste două reușite, Coman a trimis în bară la capătul unei splendide acțiuni personale (min. 67), Chiperi a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene (min. 73), iar Cristian Ene nu l-a putut învinge pe portarul Maxim Bardîș din situație unu la unu.

Au evoluat pentru FC Viitorul U-19 (antrenor Nicolae Roșca): Tordai - Kilyen, T. Băluță, Ghiță, D. Dumitrescu (87 Rusu) - M. Ene (66 Cr. Ene), Iani, Casap - A. Ciobanu, Fl. Coman, Cicâldău (87 Drăguș).

Succesul campioanei de juniori a României, în meciul desfășurat pe terenul Central de la Academia Hagi din Ovidiu, este incontestabil, iar transnistrenii cu greu vor putea întoarce soarta calificării la returul programat pe 19 octombrie, la Tiraspol, de la ora 18.00. Câștigătoarea dublei manșe dintre Viitorul și Sheriff va juca în turul următor cu învingătoarea dintre Zrinjski Mostar (Bosnia-Herțegovina) și FC Zurich (Elveția). În manșa tur, disputată tot miercuri seară, elvețienii s-au impus cu 3-0, în deplasare, astfel că și aici echipa calificată mai departe este aproape stabilită.