Succes cu emoţii pentru campioana HCM

Handbal (m) / LN, etapa a 22-a: DINAMO CĂLĂRAŞI - HCM CONSTANŢA 31-35

Sport 23 Aprilie 2012 / 00:00 801 accesări

HCM Constanţa a obţinut, sâmbătă, la Călăraşi, a 22-a victorie stagională, învingând, cu 35-31 (14-18), formaţia locală Dinamo. A fost însă un succes conturat abia în ultimele 12 minute, gazdele oferind o replică peste aşteptări. Dinamo Călăraşi a început mult mai bine partida şi a condus încă din primele minute, uneori chiar şi cu o diferenţă de şase goluri, 12-6. Până la pauză HCM a mai recuperat din handicap, Dinamo intrând la cabine cu un avans de patru lungimi, 18-14. Jucătorii lui Sebastian Bota şi Ionel Ene şi-au continuat evoluţia foarte bună şi în partea secundă, însă treptat au cedat fizic, iar diferenţa de valoare dintre cele două loturi a fost în cele din urmă hotărâtoare. HCM a egalat la 27-27, în min. 47, iar din acest moment nu a mai întâmpinat nicio rezistenţă, impunându-se în final cu 35-31.

În urma acestei victorii, HCM a făcut un pas decisiv în lupta pentru titlu, având nevoie de un singur punct în ultimele patru etape pentru a fi şi matematic campioană. „Am avut emoţii. S-a văzut lipsa întregului lot în ultima perioadă, mulţi componenţi fiind prezenţi la acţiunile echipelor naţionale. Relaţiile de joc nu au mai funcţionat cum ne dopream. Importantă este însă victoria, orice victorie este bună, dar jocul echipei nu ne-a plăcut“, a declarat antrenorul principal al HCM-ului, Constantin Ştefan. Pentru HCM au marcat: Sabău 8g, Toma 7g, Irimescu, Şimicu, Csepreghi şi Angelovski - câte 4g, Criciotoiu 2g, Novanc şi Stavrositu - câte 1g.

Celelalte rezultate ale etapei: HC Odorhei - CSM Satu Mare 37-32, Steaua Bucureşti - Energia Pandurii Tg. Jiu 21-29, Potaissa Turda - U. Cluj 33-27, CS Caraş Severin - CSM Ploieşti 26-23, Bucovina Suceava - Poli Timişoara 25-25, CSM Bucureşti - Ştiinţa Bacău 24-25.

Clasament: 1. HCM CONSTANŢA 44p, 2. Ştiinţa Bacău 36p, 3. Bucovina Suceava 27p (golaveraj: 629-616), 4. CS Caraş Severin 27p (577-575), 5. HC Odorhei 25p (694-649), 6. Energia Pandurii Tg. Jiu 25p (641-636), 7. Potaissa Turda 22p, 8. Poli Timişoara 21p, 9. Dinamo Călăraşi 20p, 10. CSM Bucureşti 15p (549-576), 11. U. Cluj 15p (571-620), 12. CSM Ploieşti 13p, 13. CSM Satu Mare 12p, 14. Steaua Bucureşti 4p. Echipele Energia Pandurii Tg. Jiu şi U. Cluj au fost penalizate cu câte un punct.