Succes cu sufletul la gură

Handbal (f) / LN-8: CS Tomis Constanţa - Astral Poşta Cîlnău 26-24

Sport 16 Octombrie 2006 / 00:00 805 accesări

Visul de a ajunge pe podium pare din ce în ce mai aproape pentru handbalistele de la Tomis, care a obţinut, ieri, a şasea victorie din acest sezon. Elevele lui Dumitru Muşi au trecut, cu 26-24, pe teren propriu, de Astral Poşta Cîlnău, în etapa a opta a Ligii Naţionale de handbal feminin. Fără Jerebie şi Drilea, accidentate şi cu Busuioceanu în tribună, gruparea de pe litoral a condus în permanenţă în prima repriză, dar nu a reuşit să se detaşeze nicun moment la mai mult de două goluri. Numeroasele erori din ofensivă au ţinut scorul strîns şi eliminarea lui Mateescu din finalul primei reprize a făcut ca la pauză să se intre la egalitate: 13-13. La reluarea, antrenorul constănţean a mutat perfect, trimiţînd-o între buturi pe Cazacu, iar pe extrema dreaptă pe junioara Rusu şi Tomis s-a distanţat la cinci goluri, 22-17, cu zece minute înainte de final. Ca şi în runda anterioară, elevele lui Muşi au cedat teren pe final şi în ultimul minut, diferenţa era minimă, 25-24. Verdictul a fost dat cu doar opt secunde înainte de final, cînd golgetera Mateescu a transformat o aruncare de la 7 metri. “O victorie este o victorie, dar cu excepţia Mihaelei Pîrîianu, care a pus suflet în teren, celelalte jucătoare au rămas datoare. Din păcate, accidentările din ultima perioadă, starea de oboseală şi crisparea în privinţa rezultatului şi-au spus cuvîntul în multe momente ale jocului“, a declarat, la final, antrenorul Dumitru Muşi. Au marcat: Mateescu 13, Pîrîianu 4, Dospin 4, Druţu 3, Strungaru 1, Rusu 1 - pentru CS Tomis, respectiv Rîmbu 7, Lipan 5, Goran 4, Geană 3, Pătru 2, Cucu 1, Barbu 1, I. Gheorghe 1 - pentru Astral.

Celelalte rezultate ale etapei: Rapid CFR Bucureşti - HCM Roman 28-31; U. Timişoara - Oţelul Galaţi 34-37; Dunărea Brăila - Cetate Deva 30-26, U. Cluj - Rulmentul Braşov 21-31; Mureşul Tg.Mureş - Silcotub Zalău 22-23. Partida HCM Baia Mare - Oltchim Rm. Vîlcea se va disputa miercuri.