Succes important pentru HCM

Handbal (m) / Liga Națională, etapa a 18-a: HCM CONSTANȚA - HC ODORHEI 32-25

Sport 19 Februarie 2015 / 00:00 1450 accesări

Handbal Club Municipal Constanța a câștigat, aseară, pe teren propriu, cu scorul de 32-25 (15-11), întâlnirea cu HC Odorhei, din etapa a 18-a a Ligii Naționale de handbal masculin. A fost un succes important obținut de handbaliștii antrenați de Zvonko Sundovski și Marko Isakovic în duelul cu ocupanta locului secund, cele trei puncte ducând HCM-ul pe poziția a patra în clasament. Confruntarea disputată în Sala Sporturilor din Constanța a fost una echilibrată până în minutul 21 al primei reprize, scor 9-9, după care handbaliștii constănțeni s-au desprins la 14-10 în minutul 28, intrând la pauză cu un avantaj de patru goluri, scor 15-11. HCM s-a desprins decisiv la jumătatea reprizei secunde, scor 26-17, până la final oaspeții reușind doar să reducă din diferența de pe tabela de marcaj. Pentru HCM au marcat Cutura 8 goluri (4x7m), Humet 8g, Rakcevic 4g, Cristescu 4g, Toma 3g, Vujadinovic 2g, Gal, Enescu și Buricea - câte un gol, iar portarul Ionuț Rudi Stănescu a avut 20 de intervenții salvatoare, dintre care două aruncări de la 7 metri. „Ar fi bine să câștigăm toate meciurile la scor, pentru că așa i-am obișnuit pe suporteri. Ne-a ieșit cam totul. Suntem fericiți că am câștigat și ne menținem în plutonul fruntaș”, a declarat George Buricea.

STEAUA A PIERDUT LA „MASA VERDE” MECIUL CU PANDURII

Ieri, Federația Română de Handbal a decis ca rezultatul consemnat pe teren în partida Steaua București - Pandurii Tg. Jiu, scor 29-28, din etapa a 18-a, să fie omologat cu scorul de 10-0 în favoarea echipei gorjene, ca urmare a utilizării de către Steaua a jucătorului Eremia Pîrîianu. În urma unei decizii a Comisiei de Disciplină din cadrul FRH, dictată în în luna noiembrie a anului trecut, Pîrianu ar fi trebuit să achite o amendă de 500 de lei până la 5 decembrie, însă cum acest lucru nu s-a întâmplat până la data limită, jucătorul nu avea drept de joc. În aceste condiții Steaua a fost sancționată cu pierderea meciului cu 10-0 și penalizarea cu un punct în clasament.

Clasament: 1. HCM Baia Mare 34p, 2. HC Odorhei 33p, 3. Dinamo București 32p, 4. HCM CONSTANȚA 30p (golaveraj: 470-436), 5. Dunărea Călărași 30p (439-417), 6. CSM București 30p (448-431), 7. Știința Bacău 25p, 8. HC Vaslui 22p, 9. Potaisa Turda 19p, 10. Steaua București 18p, 11. Poli Timișoara 16p, 12. Pandurii Tg. Jiu 12p, 13. CSU Suceava 9p.