Succes important pentru Viitorul

Fotbal / Liga 1, play-off şi play-out, etapa a 3-a

Sport 01 Aprilie 2018 / 20:00 848 accesări
Ianis Hagi a fost omul decisiv pentru Viitorul în victoria de la Giurgiu

FC Viitorul a obținut trei puncte extrem de importante în etapa a 3-a a play-off-ului Ligii 1 Betano la fotbal, câștigând duminică, la Giurgiu, întâlnirea cu Astra, scor 2-0 (Urko Vera 29-autogol, I. Hagi 88), la capătul unui joc foarte bun prestat de elevii lui Gică Hagi.

Viitorul a evoluat ofensiv în prima repriză și a surprins echipa gazdă, care s-a văzut masată în propria jumătate de teren. Dominarea Viitorului s-a materializat pe tabela de marcaj în minutul 29, atunci când, după un corner executat de Ianis Hagi, fundașul Virgil Ghiță a deviat mingea și Urko Vera a trimis-o în propria poartă. Înaintea deschiderii scorului, Ianis Hagi a executat periculos o lovitură liberă din unghi și portarul Iliev a respins de sub transversală. Viitorul nu a primit un penalty în minutul 35, atunci când Drăguș a fost împins în careu de Belu, iar în minutul 39 Iliev a mai respins un balon șutat puternic de Ianis Hagi, după care Drăguș a reluat imprecis de la marginea careului mic. Astra a rămas în zece jucători din minutul 40, când Florentin Matei a primit două cartonașe galbene în câteva secunde.

În repriza a doua, în minutul 60, Drăguș a trimis pe lângă poartă, iar R. Moise a șutat periculos în minutul 66, mingea trecând peste poarta Viitorului. Andrei Ciobanu i-a dat emoții lui Iliev în minutul 69, cu un șut din lovitură liberă, iar de cealaltă parte Belu a expediat... o transformare ca la rugby în minutul 80 de la marginea careului. Cristi Ganea nu l-a putut învinge pe Iliev în minutul 82, iar Abang a ratat egalarea în minutul 84, irosind cea mai mare ocazie de gol a gazdelor. Liniștea în tabăra Viitorului a fost adusă de Ianis Hagi, în minutul 88, căpitanul echipei constănțene fructificând pasa lui De Nooijer.

Au evoluat următoarele formații - Astra (antrenor Edward Iordănescu): P. Iliev - Belu, Erico, Polczak, Al. Stan (cpt.) - Mrzljak (79 Dandea), Takayuki Seto (58 L. Buș) - Balaure, R. Moise, Fl. Matei - Urko Vera (58 Abang); Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): V. Cojocaru - Mladen, V. Ghiță, Țîru (70 De Nooijer), Cr. Ganea - A. Ciobanu, T. Băluță (54 Hodorogea), Cicâldău - I. Hagi (cpt.), Gavra (54 Mățan), Drăguș. Cartonașe galbene: Belu, Fl. Matei (2), Mrzljak, Dandea / T. Băluț, I. Hagi, Drăguș, Țîru. Cartonaș roșu: Fl. Matei (min. 40). Meciul a fost arbitrat la centru de Marcel Bîrsan (București).

Sâmbătă seară, la Craiova, CS Universitatea şi CFR Cluj au încheiat la egalitate, scor 0-0.

Duminică seară, de la ora 20.45 (în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 şi Look TV), este programată partida FCSB - CSM Poli Iaşi.

Clasament play-off: 1. CFR Cluj 35p (golaveraj: 3-2), 2. FCSB 32p (3-2), 3. CS U. Craiova 31p (1-0), 4. FC VIITORUL 26p (3-2), 5. Astra Giurgiu 22p (0-3), 6. CSM Poli Iaşi 20p (1-2). Campioana României va evolua în Liga Campionilor, iar formațiile de pe locurile 2 și 3, în UEFA Europa League.

Rezultate play-out, etapa a 3-a - vineri: Concordia Chiajna - FC Botoșani 0-0, Dinamo Bucureşti - Juventus Bucureşti 1-2 (D. Popa 61 / C. Petre 10, Wallace 70); sâmbătă: FC Voluntari - Gaz Metan Mediaş 1-2 (Fl. Cernat 88-pen. / Ely Fernandes 71, Rondon 80).

Luni, 2 aprilie, de la ora 20.45 (în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 şi Look TV), se va disputa ultimul meci al etapei: ACS Poli Timişoara - Sepsi Sf. Gheorghe.

Clasament play-out: 7. Dinamo 23p (4-2), 8. Botoșani 22p (0-0), 9. Voluntari 18p (4-4), 10. Chiajna 16p (2-3), 11. Mediaș 14p (4-5), 12. Timișoara 14p (0-2), 13. Juventus 13p (3-1), 14. Sepsi 12p (3-3). Locul 12 din play-out va disputa un meci de baraj cu locul 3 din Liga a 2-a. Echipele de pe locurile 13 şi 14 din play-out vor retrograda.