Succes în deplasare pentru CS Phoenix-Ştiinţa

Baschet feminin / Liga Naţională

Sport 21 Octombrie 2019 / 13:14 541 accesări

În etapa a patra a Ligii Naţionale de baschet feminin, Grupa Est, echipa CS Phoenix-Ştiinţa Constanţa s-a impus, duminică seară, în deplasare, în partida cu CS Agronomia Bucureşti, scor 48-43, la pauză 22-19. Baschetbalistele antrenate de Carmin Popa și Ramona Coroamă au obţinut astfel a doua victorie în actualul campionat, rezolvând problema învingătoarei în ultimul sfert.

Scorul pe sferturi în meciul Agronomia - Phoenix-Ştiinţa: 10-10, 9-12, 16-8, 8-18.

Punctele echipei constănțene au fost înscrise de Denisa Vaţi 16, Vladinka Erak 11, Katarina Matijevic 10, Andreea Beldian 6 şi Andreea Mititelu 5.

Pentru Phoenix-Știința urmează miercuri, 23 octombrie, de la ora 18.00, manșa secundă din primul tur al Cupei României, la Tg. Secuiesc, constănţencele pornind cu un mic avantaj, după victoria din tur, scor 61-58.