Succese pentru francezii Peterhansel şi Despres în Raliul Dakar 2007

Sport 22 Ianuarie 2007 / 00:00 604 accesări

Pilotul Stephane Peterhansel (Mitsubishi) a obţinut ieri a noua sa victorie în Raliul Daker, şase la secţiunea moto şi trei la auto. Veteranul francez a avut în 2007 un debut ceva mai discret, dar apoi s-a impus prin ştiinţa navigării prin deşert. Podiumul categoriei auto a fost monopolizat de echipaje franceze: 1. Stephane Peterhansel-Jean - Paul Cottret (45h53,37); 2. Luc Alphand - Gilles Picard (Mitsubishi) la 7,26; 3. Jean-Louis Schlesser - Arnaud Debron (Schlesser) la 1h33,57. În vîrstă de 41 de ani, Peterhansel aduce pentru constructorul japonez a şaptea victorie consecutivă, într-o ediţie în care cel supranumit “vulpea deşertului” nu a cîştigat nici o etapă!

Spaniolul Marc Coma (KTM), care a fost lider autoritar al clasamentului general la clasa moto, a avut un ghinion fantastic! El a căzut şi a abandonat vineri, în etapa a 13-a, cînd conducea autoritar în ierarhia generală. Coma şi-a pierdut cunoştinţa pentru cîteva momente, după cădere, şi a fost dus cu elicopterul la Tambacounda. Catalanul în vîrstă de 30 de ani, cîştigător la Dakar în 2006 şi campion mondial la rally-raid în acelaşi an, avea un avans de aproape o oră faţă de Cyril Despres, care şi-a adjudecat în cele din urmă un titlu nesperat! Francezul recidivează în Africa la doi ani după primul său succes: 1. Cyril Despres 51h36,53; 2. David Casteu (Franţa) la 34,19; 3. Chris Blais (SUA) la 52,06.

Pilotul român Emanuel Gyeneş s-a clasat la final pe locul 46 din 132 de piloţi care au încheiat cursa, la 15h32,22 de învingător. Gyeneş a ocupat vineri poziţia a 29-a la categoria moto, stabilind cea mai bună clasare a unui pilot român în istoria de trei ani de participări în Dakar, clasare pe care a îmbunătăţit-o sîmbătă, cînd a sosit pe locul 22.

Încă un deces la Raliul Dakar 2007

Finalul raliului a fost marcat de încă o tragedie. Sîmbătă, motociclistul francez Eric Aubijoux (42 de ani) a decedat pe traseul de legătură între sosirea din proba specială a etapei a 14-a şi capitala Senegalului. “I s-a făcut rău la 15 kilometri de sosirea din traseul de legătură. A suferit un stop cardiac şi nu a mai putut fi reanimat”, se arată într-un comunicat al organizatorilor. Aubijoux este al doilea concurent decedat în Raliul Dakar 2007. Pe 9 ianuarie, sud-africanul Elmer Symons murea în timpul etapei a 4-a, în urma unui accident.