Şumudică, învins de Andone

Liga I Bergenbier, etapa a 4-a

Sport 17 August 2010 / 00:00 404 accesări

Derby-ul de duminică seară, din Ştefan cel Mare, dintre Dinamo şi Rapid, a adus o victorie extrem de importantă pentru trupa lui Ioan Andone, după ce la pauză elevii lui Marius Şumudică au condus cu 2-0. “Câinii roşii” au întors soarta partidei în primele 20 de minute ale reprizei a doua, giuleştenii cedând, nepermis, cele trei puncte puse în joc. Revenită la Craiova, Universitatea a avut ghinion în duelul cu FC Timişoara, oaspeţii egalând în prelungirile partidei, prin ex-dinamovistul Zicu.

Rezultate - vineri: CFR Cluj - Astra Ploieşti 2-2 (L. Traore 37, Bud 79 / Pătraşcu 20, Fatai 84), Gloria Bistriţa - Pandurii Tg. Jiu 3-0 (A. Mureşan 8, Predescu 52, Moraes 74); sâmbătă: Unirea Urziceni - U. Cluj 0-1 (Lemnaru 3), FC Vaslui - FC Braşov 2-1 (Papp 20, Pouga 66 / Cr. Ionescu 23); duminică: Gaz Metan Mediaş - Sportul Studenţesc 3-0 (Markovic 5, A. Muntean 58, Eric 67), Dinamo - Rapid 3-2 (L. Ganea 51, 62, Torje 65 / Herea 13, 43), U. Craiova - FC Timişoara 1-1 (Al. Piţurcă 53 / Zicu 90+2); luni: Oţelul Galaţi - FCM Tg Mureş 1-0 (Antal 68-pen.). Ultimul meci al etapei, Steaua - Victoria Brăneşti, s-a disputat după închiderea ediţiei.