Tecău, învingător în Olanda

Sport 23 Iunie 2014 / 00:00 341 accesări

Tenismanul constănţean Horia Tecău a câştigat, sâmbătă, al 22-lea trofeu din carieră, impunându-se în proba de dublu din cadrul turneului de la ‘s-Hertogenbosch (Olanda), dotat cu premii de 485.760 de euro, alături de partenerul său, olandezul Jean-Julien Rojer. Principali favoriţi, Tecău şi Rojer au fost nevoiţi să joace în aceeaşi zi şi semifinala, şi finala, ploaia dând peste cap programul iniţial. Astfel, perechea româno-olandeză a învins sâmbătă dimineaţa, în penultimul act al întrecerii, dublul format din Marcel Granollers (Spania) şi Jurgen Melzer (Austria), cap de serie nr. 3, cu 7-6, 3-6, 10-6, după o oră şi 29 de minute de joc. Finala, disputată sâmbătă după-amiază, a fost câştigată de Tecău şi Rojer, după o oră şi 15 minute de joc, în faţa cuplului alcătuit din Santiago Gonzalez (Mexic) şi Scott Lipsky (SUA), cap de serie nr. 4, cu 6-3, 7-6. Pentru această performanţă, învingătorii au fost recompensaţi cu un cec în valoare de 23.500 de euro şi 250 de puncte ATP. Pentru Tecău, aceasta a fost a cincea finală consecutivă la ‘s-Hertogenbosch, sportivul în vârstă de 29 de ani reuşind să se impună de patru ori. Astfel, constănţeanul a mai câştigat în Olanda în 2010 şi în 2012, împreună cu suedezul Robert Lindstedt, şi în 2013, alături de Max Mirnîi (Belarus). Alături de Rojer, Tecău a ajuns la patru trofee câştigate în acest an, la Zagreb, Casablanca, Bucureşti şi ‘s-Hertogenbosch. Cei doi vor lua startul în această săptămână la Wimbledon, unde au fost desemnaţi favoriţi nr. 11, iar în primul tur vor întâlni cuplul finlandez Henri Kontinen / Jarkko Nieminen.