Teletext

Teletext

Sport 01 Noiembrie 2007 / 00:00 666 accesări

CS Karate Tradiţional Eforie, două titluri mondiale

În perioada 25-28 octombrie 2007 s-au desfăşurat în Polonia, la Lodz, Campionatele Mondiale de Karate Tradiţional Fudokan-Shotokan pentru copii, cadeţi, juniori, tineret şi seniori, competiţie la care sportivii de la CS Karate Tradiţional Eforie, pregătiţi de Nicolae Dumitrescu, au obţinut rezultate excelente. Alexandru Păun - la Kata individual cadeţi şi Matei Dumitrescu - la Kata individual copii 11-12 ani au obţinut titlurile de campioni mondiali, iar Alexandru Păun - la Fugu-go cadeţi a devenit vicecampion mondial.

Naţionala U19 de rugby a României, în finala CE

Selecţionata U19 de rugby a României a învins miercuri naţionala Portugaliei, cu 47-16, în semifinalele Campionatului European de rugby caree se desfăşoară în Belgia. La pauză scorul era 19-13 pentru România, iar în cea de-a doua repriză “tricolorii” au reuşit 28 de puncte. Finala se va disputa pe 3 noiembrie, cînd România va întîlni învingătoarea partidei dintre Rusia şi Polonia. În cazul în care România va cîştiga Campionatul European U19 se va califica la Campionatul Mondial U20 din 2008. Din lotul formaţiei noastre fac parte patru jucători de la Rugby Club Judeţean Farul Constanţa - Ionuţ Florea, Alexandru Mitu, Iulian Strutinsky şi Mihai Zainea, patru de la Rugby Club Cleopatra Constanţa - Bogdan Petreanu, Cristian Munteanu, Petre Zapan şi Cătălin Graur şi unul de la LPS Constanţa - Ionuţ Puişoru.

Spania a cîştigat şi a doua partidă cu selecţionata României

Echipa naţională de fotbal în sală a României a pierdut şi al doilea meci amical disputat în deplasare cu Spania. Ambele echipe se află în plină perioadă de pregătire pentru turneul final al Campionatului European, care va debuta peste două săptămîni în Portugalia. Marţi seară, la Naron, gazdele s-au impus cu 6-1, după ce luni cîştigaseră cu 4-1. Spre deosebire de meciul anterior, spaniolii au început excelent şi conduceau la pauză cu 4-0! Au marcat Kike (min. 5), Alvaro (min. 9), Andreu (min. 13), Borja (min. 14 şi 25), Ortiz (min. 38), golul de onoare al “tricolorilor” fiind opera lui Tomescu, în ultimul minut al jocului. Următoarea acţiune a naţionalei va avea loc în Bucureşti, meciuri amicale cu naţionala Belgiei pe 11 şi 12 noiembrie, cu două zile înainte de plecarea la Porto, pentru Campionatul European.

Primul eşec pentru FC Braşov

De ieri nu mai există echipă fără înfrîngere în Liga a II-a la fotbal! Lidera Seriei I, FC Braşov, a pierdut primul meci din actualul campionat, 0-1 în restanţa jucată în deplasare cu Prefab Modelu. Unicul gol al partidei a fost marcat de Rotaru, în min. 79. Formaţia pregătită de Răzvan Lucescu rămîne lideră detaşată în clasament, cu 31p, urmată de FC Botoşani (24p) şi CS Otopeni (23p).