Toată lumea a jucat pentru Polonia !

Fotbal / Preliminariile EURO 2008

Sport 24 August 2007 / 00:00 662 accesări

Deşi n-a avut meci programat, lidera Grupei A, Polonia, a ieşit cea mai cîştigată după partidele de miercuri! La Erevan, după ce a învins Polonia în iunie, Armenia a “pus piedică” şi Portugaliei, care a scăpat fără înfrîngere doar graţie lui Cristiano Ronaldo, care a egalat după o splendidă acţiune personală! Eşec neaşteptat şi pentru Serbia, învinsă în Belgia, vecinii noştrii pierzînd o şansă uriaşă de a puncta la adevăr. Finlanda s-a impus la limită în faţa Kazahstanului, dar victoria contează şi echipa antrenată de Roy Hodgson a urcat pe poziţia secundă în clasament, avînd şanse reale de calificare la Euro 2008! Polonia a ajuns - din nou - într-o situaţie favorabilă şi poate rezolva matematic problema calificării încă din septembrie, dacă obţine victorii în următoarele două partide, cu Portugalia şi Finlanda, ambele în deplasare! Celelalte trei partide oficiale de miercuri s-au încheiat cu rezultate scontate, chiar dacă Estonia a înscris golul victoriei în ultimul minut al… prelungirilor!

Rezultatele partidelor de miercuri - Grupa A: Finlanda - Kazahstan 2-1 (Eremenko jr 13, Tainio 61/ Byakov 23); Armenia - Portugalia 1-1 (Arzumanyan 11/ C. Ronaldo 37); Belgia - Serbia 3-2 (Dembele 10, 88, Mirallas 30/ Kuzmanovic 73, 90). Clasament: 1. Polonia 19p; 2. Finlanda 17p; 3. Portugalia 15p; 4. Serbia 14p; 5. Belgia 10p; 6. Armenia 8p; 7. Kazahstan 6p; 8. Azerbaidjan 5p; Grupa D: San Marino - Cipru 0-1 (Okkas 54). Clasament: 1. Germania 19p; 2. Cehia 14p; 3. Irlanda 13p; 4. Slovacia 9p; 5. Ţara Galilor 7p; 6. Cipru 7p; 7. San Marino 0p; Grupa E : Estonia - Andorra 2-1 (Piiroja 34, Zelinski 90/ Silva 82). Clasament: 1. Croaţia 17p; 2. Israel 17p; 3. Rusia 15p; 4. Anglia 14p; 5. Macedonia 7p; 6. Estonia 3p; 7. Andorra 0p; Grupa F: Irlanda de Nord - Liechtenstein 3-1 (Healy 5, 35, Lafferty 56/ Frick 89). Clasament: 1. Suedia 18p; 2. Irlanda de Nord 16p; 3. Spania 15p; 4. Danemarca 10p; 5. Liechtenstein 4p; 6. Islanda 4p; 7. Letonia 3p.