Tom Dumoulin este primul olandez care triumfă în Il Giro

Sport 29 Mai 2017 / 17:22 394 accesări

Ediția cu numărul 100 din Turul ciclist al Italiei a fost câștigată de olandezul Tom Dumoulin. Este prima dată în istoria Il Giro când se impune un rutier din „Țara Lalelelor”. Precedentul olandez care triumfase într-unul dintre cele trei mari tururi a fost Joop Zoetemelk, care s-a impus în Turul Franței 1980.

Dumoulin (26 de ani) s-a instalat în fruntea clasamentului general din Giro după etapa a zecea, un contratimp individual pe care l-a câștigat. Apoi, rutierul echipei Sunweb și-a consolidat prima poziție după victoria din etapa a 14-a, desfășurată pe un traseu montan cu dificultate medie. Dar, în etapa a 19-a, Dumoulin a cedat tricoul roz, fiind întrecut în clasament de columbianul Nairo Quintana. Etapa a 21-a, ultima a turului, a fost un nou contratimp individual, între Monza și Milano, pe aproape 30 de kilometri, iar Dumoulin a revenit în fruntea ierarhiei! Ultima etapă a fost câștigată de un alt olandez, Jos van Emden, urmat de Dumoulin.

În ierarhia finală, Dumoulin a fost urmat de Nairo Quintana, la 31 de secunde. Italianul Vincenzo Nibali, câștigătorul Giro 2016, a încheiat acum pe locul 3, la 40 de secunde în urma învingătorului.