Rugby / Campionatul Național U-20: TOMITANII CONSTANȚA - STEAUA BUCUREȘTI 20-21

Sport 17 Aprilie 2016 / 17:45 485 accesări

Juniorii sub 20 ani de la Tomitanii Constanța au dat o replică foarte bună Stelei

Grămada constănțeană a ținut piept destul de bine celei bucureștene, în ciuda diferenței de kilograme

Faza primului eseu constănțean, marcat de Necoară

Duel în margine între „săritorii” celor două echipe

Rugbyștii constănțeni încearcă să lege un mol rulant

Oțelea (nr. 9) face o fentă cu care destabilizează defensiva adversă...

...Apoi tot el finalizează acțiunea cu al doilea eseu al Tomitanilor

Duminică, pe stadionul „Mihai Naca” din Constanța, echipa de rugby Tomitanii a primit vizita formației Steaua București, într-un meci contând pentru etapa a 7-a din Campionatul Național rezervat jucătorilor sub 20 de ani (U-20). Oaspeții, care înaintea acestei partide aveau punctaj maxim în clasament, în urma a patru succese cu punct bonus, au obținut victoria cu scorul de 21-20 (21-17), asigurându-și practic primul loc înaintea semifinalelor. Tinerii rugbyști constănțeni au dat o replică foarte bună echipei adverse, în condițiile în care majoritatea jucătorilor bucureșteni este cu un an sau chiar cu doi ani mai mari ca vârstă! Conștienți de talia și experiența superioare ale steliștilor, antrenorii constănțeni au conceput o tactică prin care să anihileze atuurile adversarilor și să maximizeze superioritatea proprie la capitolele viteză și tehnică de mânuire a balonului.

A fost 5-0 pentru Tomitanii în minutul 8, grație unui eseu înscris de Necoară, însă replica Stelei a venit prompt, iar în minutul 29 scorul devenise 21-5 pentru ea! Au marcat Țigănuș, Pădurean și Ghiarasim, trei eseuri transformate de Melinte. Ultimul eseu s-a înscris în superioritate numerică, pentru că Pîntea a văzut cartonașul galben în minutul 22. Fără Pîntea, eliminat provizoriu timp de 10 minute, constănțenii au marcat un eseu spectaculos, prin Mihalache, transformat de Oțelea! Scorul pauzei l-a fixat Necoară, care a izbutit al doilea eseu în minutul 38. Finalul primei reprize le-a aparținut tot gazdelor, care au presat pentru a mai înscrie un eseu, dar nu au reușit, ratând și o lovitură de pedeapsă în ultimele secunde. După pauză, rugbyștii constănțeni au controlat disputa, însă fără a mai înscrie decât dintr-o lovitură de pedeapsă, executată de Oțelea. Steaua a învins cu 21-20, Tomitanii reușind doar punctul bonus defensiv.

„A fost un test al maturității pentru jucătorii mei, majoritatea de 17 și 18 ani. Cu siguranță ei au acumulat destulă experiență de joc în această partidă. Pentru întâia dată conștientizează ce înseamnă meciurile foarte tari. La anul, unii dintre ei vor fi seniori, iar eu sunt foarte mulțumit de evoluția pe care au avut-o astăzi. Au fost aproape de nivelul echipei campioane. Încrederea și forța grupului au contat foarte mult. Au arătat că alcătuiesc o adevărată familie și că se poate construi o echipă valoroasă cu acest grup. Astăzi (n.r. - duminică) au venit câteva sute de oameni în tribună și asta înseamnă că orașul Constanța încă respiră rugby, chiar și după dispariția RCJ-ului. Acești copii sunt viitorul și eu am mare încredere că toată lumea va fi alături de ei, cum a fost și acum. Sper ca ei să se ridice la nivelul Farului de altădată”, a afirmat antrenorul gazdelor, Cristian Cojocaru.

Echipa constănțeană mai are de jucat două partide, cu ATSRCMUV Timișoara, în deplasare (24 aprilie), și cu CSȘ Bârlad, acasă (8 mai). „Suntem pe locul 3 al clasamentului, la opt puncte de timișoreni, care în această etapă au câștigat la Bârlad cu 31-19. Trebuie să învingem la Timișoara, în etapa viitoare, pentru a avea șanse la locul 2. Dacă nu câștigăm, vom juca semifinala tot cu Timișoara, în deplasare”, a adăugat Cojocaru.

Juniorii de la Tomitanii Constanța au învins o echipă olandeză de seniori!

CS Năvodari a făcut ultima repetiție înaintea debutului în Cupa României la rugby