Trei puncte mari pentru FC Viitorul

Fotbal / Liga 1, etapa a 8-a: FC BOTOŞANI - FC VIITORUL 1-2

Sport 16 Septembrie 2016 / 20:12 842 accesări
Aurelian Chiţu a marcat al cincilea său gol în acest sezon al Ligii 1

După un start de campionat cu sincope, FC Viitorul a revenit în partea superioară a clasamentului Ligii 1, reuşind să obţină vineri a doua victorie consecutivă, în fieful revelaţiei FC Botoşani, scor 2-1 (I. Fulop 39 / A. Chiţu 13, Nimely 74), în etapa a 8-a. Managerul tehnic al grupării de pe litoral, Gheorghe Hagi, a început jocul într-o formulă inedită, cu mulţi jucători obişnuiţi cu postura de rezerve, însă echipa sa a părut destul de dezinvoltă. Drept urmare, a deschis rapid scorul, în min. 13, A. Chiţu bifând al cincilea său gol din acest campionat, după ce a fost lansat perfect de Benzar, l-a driblat pe portarul adversar şi a trimis cu dreptul în plasă. Un sfert de oră mai târziu, Nimely a avut şansa de a mări diferenţa, însă şutul său din marginea careului mic, după o pasă excelentă venită de acelaşi Benzar, a fost blocată de Iliev. Jocul s-a schimbat pe finalul primei reprize, iar gazdele au restabilit egalitatea, în min. 39, prin I. Fulop, care a reluat în plasă mingea venită de la M. Roman. Mai mult, un minut mai târziu, Astafei a scăpat singur pe partea stângă, dar a şutat paralel cu poarta.

După doar şapte minute din repriza secundă, moldovenii au rămas în inferioritate numerică, Miron fiind eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene. Cu un om în plus, FC Viitorul a presat, însă Nimely a mai irosit două ocazii uriaşe. Mai întâi a luftat din centrul careului, apoi lovitura sa de cap a fost blocată de Iliev. Totuşi, atacantul liberiano-englez a reuşit să-şi treacă numele pe lista marcatorilor, în min. 74, după ce a reluat cu capul centrarea lui Benzar. Pe final, constănţenii au controlat jocul, chiar dacă gazdele au forţat egalarea în inferioritate numerică, iar şutul lui Golofca i-a dat emoţii lui Râmniceanu în ultimul minut de prelungire. “Este o victorie muncită şi suntem foarte fericiţi. Pentru mine este foarte important să marchez, să-mi ajut echipa şi sper să o ţin tot aşa. Ne dorim să ajungem în play-off”, a spus golgeterul Aurelian Chiţu. “Este o victorie mare, prima oară când câştigăm aici. I-am surprins prin strategie şi prin alegerea echipei, dar a fost un meci echilibrat şi se putea întâmpla orice”, a declarat Hagi.

Au evoluat echipele - FC Botoşani (antrenor Leo Grozavu): Iliev - Patache, Burcă, Miron, Popovici - I. Fulop (73 Plămadă), Vaşvari, Cucu - M. Roman (61 Golofca), Matulevicius, Astafei; FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Râmniceanu - Boli, Ţîru, Brandan, Mitache (64 Purece) - Benzar, Carp (74 Dr. Nedelcu), Lopez - Nimely, G. Iancu (46 A. Stoica), A. Chiţu. Cartonaşe galbene: Miron 2, I. Fulop / G. Iancu. Cartonaş roşu: Miron 52.