Trei victorii constănţene la Fibec Cup

Tenis de câmp

Sport 27 August 2013 / 00:00 711 accesări

La finalul săptămânii trecute, la Câmpina a avut loc turneul internaţional de categoria a 3-a Fibec Cup la tenis de câmp, rezervat junioarelor şi juniorilor sub 14 ani. Întrecerea fetelor a fost dominată de tenismenele constănţene, care au fost şi principalele favorite ale competiţiei. Drept urmare, în finală au acces Selma Cadâr (LPS „Nicolae Rotaru”, antrenor Mircea Galan), cap de serie nr. 1, care le-a depăşit pe Cveti Iotova (Bulgaria), cu 6-0, 6-2, pe Iris Kiraly, cu 6-0, 6-1, pe Vanessa Răuţă, cu 6-1, 5-7, 6-3, şi pe Evelyn Tiron, cu 7-6, 6-0, respectiv favorita nr. 2, Ramona Eva Chivu (LPS „Nicolae Rotaru”, antrenor Ionuţ Brătulescu), care le-a eliminat pe Naomi Petreanu, cu 6-2, 6-2, pe Sabina Dadaciu (LPS „Nicolae Rotaru”, antrenor Daniel Dragu), cu 6-3, 6-0, pe Andra Gafton, cu 6-0, 6-1, şi pe Gabriela Davidescu, cu 6-0, 6-4. Lupta pentru trofeu a fost extrem de echilibrată, încheindu-se cu victoria Ramonei Eva Chivu, cu 2-6, 7-5, 6-0. În schimb, Selma Cadâr s-a impus în competiţia de dublu, unde a făcut pereche cu Andra Gafton, cele două trecând în finală, cu 6-2, 6-1, de Laura Cazacu şi Evelyn Tiron.

În întrecerea băieţilor, constănţenii au ajuns în fazele superioare ale competiţiei doar în proba de dublu. Astfel, Gabi Adrian Boitan (Tenis Club Idu Mamaia, antrenor Damian Petcu) şi coechipierul său, Florian Aldică, au câştigat trofeul după ce s-au impus în finală, cu 0-6, 7-6, 10-8, în faţa dublului format din Bogdan Pavel şi Dan Tomescu.