Tricolorii au învins campioana Americii de Sud

Marţi seară, la Cluj-Napoca

Sport 13 Iunie 2017 / 23:33 938 accesări
Cristi Ganea, fundaşul stânga al Viitorului, a debutat în echipa naţională

Atunci când miza nu este prezentă, fotbaliştii români reuşesc să joace cu totul altceva, dar acest lucru se întâmplă, din păcate, doar în meciurile amicale, chiar şi împotriva unor adversari valoroşi. Marți seară, la Cluj-Napoca, România a învins Chile, deţinătoarea Copa America, la doar trei zile după eşecul cu Polonia, după ce oaspeţii au condus cu 2-0. Reuşitele lui Eduardo Vargas, din minutul 8, şi Leonardo Valencia, din minutul 18, păreau să dărâme total o naţională în care selecţionerul Christoph Daum a schimbat patru jucători în formula de start faţă de meciul de la Varşovia. Formaţia noastră a reuşit să reducă din diferenţă până la pauză, graţie golului înscris dintr-o lovitură liberă executată excelent de Bogdan Stancu, în minutul 31. În repriza a doua tricolorii au evoluat curajos, profitând şi de omul în plus de care au beneficiat din minutul 33, după eliminarea lui Medel, iar Nicuşor Stanciu a marcat un eurogol în minutul 60, cu un şut plasat de la marginea careului. Spectatorii prezenţi în tribunele „Cluj Arena” au aplaudat în final victoria tricolorilor, lovitura decisivă aparţinând debutantului Alexandru Băluţă, în minutul 83. Echipa noastră a mai ratat în final câteva bune situaţii de a desprinde pe tabela de marcaj, însă Andrei Ivan, Alin Toşca, Alexandru Băluţă sau Vlad Chiricheş nu au găsit drumul spre gol.

Rezultat final: România - Chile 3-2 (B. Stancu 31, N. Stanciu 60, Al. Băluță 83 / E. Vargas 8, L. Valencia 18).

Au evoluat următoarele formaţii - România (selecţioner Christoph Daum): Pantilimon - Benzar (46 A. Ivan), Chiricheș (cpt.), Toșca, Cr. Ganea (70 Ţîru) - R. Marin (46 D. Rotariu), Pintilii - Hanca, N. Stanciu (86 Bicfalvi), B. Stancu (66 Băluţă) - Fl. Andone (46 Grozav); Chile (antrenor Juan Antonio Pizzi): Herrera - P. Diaz, Medel, Roco, Mena (89 M. Rodriguez) - Aranguiz (54 Vidal), M. Diaz (54 Silva), Gutierrez (38 Fuenzalida) - L. Valencia (46 Isla), E. Vargas (65 Puch), Alexis Sanchez (cpt.). Cartonaşe galbene: N. Stanciu, R. Marin, Hanca / Aranguiz. Cartonaş roşu: Medel (minutul 33). Meciul a fost arbitrat de o brigadă olandeză avându-l la centru pe Bas Nijhuis.

DEBUTUL LUI CRISTI GANEA

Întâlnirea de marţi a consemnat debutul în tricoul primei reprezentative pentru fundaşul stânga Cristi Ganea, jucătorul Viitorului oferind şi pasa de gol pentru Nicuşor Stanciu. Ganea a fost titular și a evoluat până în minutul 70, când a fost înlocuit de coechipierul său Bogdan Țîru, care a bifat a doua selecție sub „tricolor”. În formula de start a fost şi căpitanul Viitorului, Romario Benzar, care a evoluat în primele 45 de minute ale confruntării cu Chile.

SÂNMĂRTEAN S-A RETRAS DE LA ECHIPA NAŢIONALĂ

Lovitura de start a partidei de la Cluj-Napoca a fost dată de Lucian Sânmărtean, care s-a retras astfel oficial din națională, pentru care a jucat în 21 de meciuri. Sânmărtean a debutat pentru România la 20 noiembrie 2002, în înfrângerea de pe teren propriu din amicalul cu Croația, scor 0-1, iar ultimul meci a fost consemnat anul trecut, la 19 iunie, în înfrângerea cu Albania, scor 0-1, de la EURO 2016.