Trofeul „Tomis“, yachting cu zăpadă pe mare

27 de sportivi s-au întrecut pe apă la temperaturi sub zece grade Celsius

Sport 25 Aprilie 2017 / 13:35 2759 accesări

În perioada 21-23 aprilie, la Eforie Nord, s-a desfășurat a 56-a ediție a Trofeului „Tomis” la yachting, competiție organizată de Yacht Club Regal Român și ajunsă la a 56-a ediție. Întrecerea la care au participat 27 de sportivi cu vârste cuprinse între 9 și 58 de ani a demonstrat încă o dată faptul că pasiunea pentru sportul cu vele nu are limite. Trofeul „Tomis” a debutat cu ninsoare și temperaturi sub zece grade Celsius, dar condițiile meteorologice nefavorabile nu au împiedicat desfășurarea celor unsprezece curse la clasele Optimist, Laser Radial, Laser Standard și Laser 4.7.

La clasa Optimist băieți, primul loc în clasament a fost ocupat de bulgarul Ivan Dimov (Yacht Club Port Burgas), pe locul secund s-a clasat Mihai Andronic (Clubul Sportul Studențesc București), iar podiumul a fost completat de bulgarul Marian Dimitrov (Burgas). Același clasament a fost înregistrat și la clasa Optimist băieți juniori.

La clasa Optimist fete, primul loc a fost ocupat de Iris Reșit (Clubul Sportiv Știința Constanța), urmată de Sara Patache (Clubul Sportiv Electrica Constanța) și de Liana Petcu (Clubul Sportiv Electrica Constanța). Sara Patache a reușit, în schimb, să fie prima la clasa Optimist fete junioare, fiind urmată de Liana Petcu și Teodora Ariana Pătrașcu (Electrica).

Bulgaria și-a adjudecat prima poziție și la clasa Laser Standard, prin Lyuben Ilianov (Burgas), urmat de Tarkan Bolat (Yacht Club Regal Român) și de bulgarul Zlatko Atanasov (OMK Nesebar 2000).

La clasa Laser Radial, podiumul a fost ocupat în totalitate de români: Răzvan Pîslaru (Club Sportiv Electrica-Balkan) - locul 1, Matei Avram (Electrica) - locul 2 și Dan Stupar (Yacht Club Eforie) - locul 3.

La clasa Laser 4.7, prima poziție a podiumului i-a revenit lui Maximilian Roșca (Sportul Studențesc), urmat de bulgarul Dimitar Dimitrov (Burgas) și de Luca Stan (Sportul Studențesc).