UEFA a deschis proceduri disciplinare împotriva federaţiilor din Muntenegru şi Rusia

Preliminariile EURO 2016 / După ce meciul Muntenegru - Rusia a fost suspendat în minutul 67

Sport 01 Aprilie 2015 / 00:00 509 accesări

UEFA a deschis proceduri disciplinare ce vizează federaţiile din Muntenegru şi Rusia, ca urmare a incidentelor de la meciul de săptămâna trecută, de la Podgorica, din preliminariile Campionatului European din 2016. Federaţia din Muntenegru este vizată de procedură deoarece spectatorii au aprins şi au aruncat fumigene, precum şi alte obiecte şi pentru că jocul nu s-a disputat în totalitate, fiind suspendat. Forul rus face obiectul unei proceduri după ce suporterii au aruncat cu fumigene şi alte obiecte. O altă procedură disciplinară a fost deschisă ca urmare a unei plângeri depuse de federaţia rusă. UEFA nu a stabilit la ce dată se va întruni Corpul de Control, Etică şi Disciplină pentru a analiza acest caz.

Federaţia Rusă de Fotbal a depus o plângere la UEFA după incidentele de la partida cu Muntenegru, suspendată în minutul 67, apreciind că meciul ar fi trebuit întrerupt definitiv încă din minutul 1, când portarul Igor Akinfeev a fost lovit de o fumigenă aruncată din tribune. Era doar secunda 20 când Akinfeev a fost lovit în umăr de fumigenă. El a fost scos de pe teren pe targă şi transportat la spital, iar arbitrul a trimis jucătorii la vestiare. Jocul s-a reluat după 30 de minute, cu Iuri Lodygin în locul lui Akinfeev, însă a fost suspendat definitiv în minutul 67, la scorul de 0-0, din cauza incidentelor survenite imediat după ce arbitrul german Denis Aytekin a acordat o lovitură de la 11 metri, ratată de rusul Roman Șirokov. Partida a fost suspendată după ce fanii au aruncat obiecte din tribune, protestând faţă de decizia arbitrului german. Imediat după ce Şirokov a executat lovitura de la 11 metri, Aytekin a decis suspendarea definitivă a partidei marcate de incidente.

Cel mai probabil, Rusia va primi victoria la „masa verde”, cu 3-0, însă va fi amendată pentru că suporterii săi au aruncat cu obiecte în teren. Mult mai drastic vor fi penalizați ex-iugoslavii, care pe lângă amendă vor mai „plăti” și cu interzicerea accesului spectatorilor la următoarele meciuri din preliminarii.