Ultimul minut

Sport 15 August 2011 / 00:00 828 accesări

CVM TOMIS ÎNCEPE PREGĂTIRILE

Formaţia de volei masculin CVM Tomis Constanţa are programată astăzi reunirea lotului în vederea începerii pregătirilor pentru sezonul 2011-2012. Cu un nou cuplu de antrenori la timonă, format din bulgarii Martin Stoev - antrenor principal şi Victor Karagyozov - antrenor secund, CVM Tomis va aborda viitorul sezon şi cu un lot radical schimbat faţă de sezonul trecut. Din lotul cu care s-a încheiat campionatul precedent nu mai fac parte Hildebrand, Minchev, Miklashevich, Macovei, David, Merkushev, Marquinho şi Mihăilă, fiind păstraţi Lescov, Began, Spînu, Zahar şi Dragoş Pavel. De asemenea, va reveni în lot britanicul Plotyczer, refăcut după accidentarea suferită sezonul trecut. Jucătorii veniţi în această vară la CVM Tomis sunt internaţionalilor români Florin Voinea şi Fabian Birău, fostul internaţional bulgar Kostadin Stoykov, doi voleibalişti din naţionala Venezuelei, Juan Carlos Blanco şi Joel Alexander Silva, precum şi internaţionalul kenyan Philip Maiyo.

DOUĂ MEDALII DE BRONZ PENTRU ROMÂNIA LA JMU

Echipa masculină de gimnastică a României a cucerit, ieri, medalia de bronz la Jocurile Mondiale Universitare din China. Reprezentativa tricoloră, formată din Flavius Koczi, Ovidiu Buidoso, Marius Berbecar, Cristian Bataga şi Vlad Cotună, a terminat concursul cu 264,650 puncte. Primul loc a fost ocupat de Japonia, cu 269,200p, iar locul secund i-a revenit ţării gazdă, China, cu 265,650p. A doua medalie de bronz cucerită de delegaţia tricoloră a fost obţinută, tot ieri, de judoka Valentin Radu, la categoria 90 kg. Radu i-a învins pe azerul Armin Gurbanov, francezul Alexandre Iddir, înainte de a pierde, în semifinale, la uzbekul Sherali Juraev. În meciul pentru medalia de bronz, Radu l-a învins pe polonezul Lukasz Kolesnik. Timp de trei săptămâni, la Shenzhen (China) se desfăşoară Jocurile Mondiale Universitare, la care România participă cu 60 de sportivi, dintre care 11 sunt constănţeni.

CUPA LOTERIEI LA FOTBAL PE PLAJĂ

Ieri, în Mamaia, pe terenul de la “Arena Beach CVM” din zona Cazino, s-a desfăşurat Cupa Loteriei la fotbal pe plajă, competiţie la care au participat şase formaţii: Naţionala jurnaliştilor, Poliţia Constanţa, Loteria Română, Total Post, Frontiera Constanţa şi Telegraf & Neptun TV. Competiţia a fost câştigată de Loteria Română, care a produs surpriza în finala cu Poliţia, scor 2-1. Pe locul 3 s-a clasat Naţionala jurnaliştilor, care a câştigat finala mică, 3-0 cu Telegraf & Neptun TV. În finala mică, Marian Măciucă, vedeta echipei naţionale de fotbal pe plajă a României, a evoluat câte o repriză la fiecare formaţie. Pe poziţia a cincea s-a clasat Total Post, iar pe ultimul loc, Frontiera. După un început spectaculos, 4-3 cu Total Post, lipsa de pregătire fizică a componenţilor echipei Telegraf & Neptun TV şi-a spus cuvântul: înfrângere cu 1-6 în duelul cu Poliţia şi apoi în finala mică.

HANDBALISTELE TRICOLORE, LOCUL 6 LA CE DE TINERET

Naţionala de handbal feminin a României s-a clasat, sâmbătă, pe locul 6 la Campionatul European de tineret din Olanda, după ce a fost învinsă în finala pentru locurile 5-6 de reprezentativa Suediei, scor 30-20 (15-11). La competiţia din Olanda, reprezentativa antrenată de constănţeanul Dumitru Muşi a înregistrat următoarele rezultate: 26-25 cu Rusia, 25-19 cu Spania, 17-22 cu Slovenia, 27-39 cu Olanda, 22-24 cu Austria, 30-29 cu Croaţia şi 20-30 cu Suedia. La ediţia din 2009 a CE de tineret, naţionala României s-a clasat pe locul 14.

CM DE JUDO CADEŢI

Sportiva Ştefania Dobre a câştigat, sâmbătă, medalia de bronz la categoria 57 kg la Campionatul Mondial de judo cadeţi, de la Kiev (Ucraina). Dobre a câştigat grupa preliminară C, după ce a învins adversare din Kazakhstan, Belarus, SUA şi Georgia, dar în semifinale a cedat în disputa cu sportiva germană Rebecca Braeuninger. În recalificări, Dobre a învins-o pe Marie Christin Scheff (Austria), cucerind medalia de bronz. Dobre a adus delegaţiei României al treilea trofeu, după cele câştigate de Barna Rut, argint la 40 kg, şi Larisa Florian, bronz la 52 kg.

BUTE NU ARE ADVERSAR

Pugilistul Glen Johnson a refuzat o ofertă de a boxa cu Lucian Bute, considerând că i s-a făcut intenţionat o propunere foarte mică, pentru ca un astfel de meci să nu aibă loc. Reprezentanţii lui Johnson au precizat că oferta venită de la promotorii lui Bute era cu peste un milion de dolari mai mică decât cea de 1,35 milioane de dolari făcută primului potenţial adversar, Kelly Pavlik, informează fightnews.com. Reamintim că şi pugilistul american Pavlik a refuzat să boxeze cu Bute, invocând faptul că i se oferă o sumă de bani prea mică pentru această luptă. Bute şi-a păstrat cu succes pentru a opta oară centura mondială IBF la categoria supermijlocie, după ce l-a învins pe francezul Jean Paul Mendy prin KO în repriza a patra a meciului desfăşurat pe 9 iulie, la Bucureşti, în faţa a 10.000 de spectatori. Următorul adversar al lui Bute ar fi trebuit să fie Kelly Pavlik.

DJOKOVICI - FISH, FINALA DE LA MONTREAL

A doua semifinală a turneului de tenis de la Montreal (Canada), dintre liderul mondial Novak Djokovic şi francezul Jo-Wilfried Tsonga nu a mai oferit spectacolul aşteptat de spectatori, după întâlnirea celor doi de la Wimbledon. Sâmbătă seară, Tsonga a abandonat după 4-6 şi 0-3 în setul al doilea, din cauza unei probleme medicale la braţul drept. Cu toate acestea, primul set a avut parte de câteva schimburi de mingi spectaculoase, până la scorul de 4-4, după care echilibrul s-a rupt, Djokovic câştigând toate jocurile pe fondul accidentării francezului. Sârbul l-a întâlnit în finala disputată aseară, după închiderea ediţiei, pe americanul Mardy Fish (locul 8 ATP), care a trecut în semifinale de un alt jucător sârb, Janko Tipsarevic, cu 6-3, 6-4.