Ultimul minut

Sport 13 August 2011 / 00:00 915 accesări

REGATE DE YACHTING LA CONSTANŢA ŞI MANGALIA

În aceste zile, iubitorii yachting-ului pot urmări mai multe regate interesante organizate pe Litoral. Sâmbătă, pe Lacul Siutghiol din Mamaia, se va încheia Cupa Ziua Marinei, competiţie organizată de Asociaţia Judeţeană de Yachting Constanţa şi Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Constanţa. La Mangalia, sâmbătă şi duminică, este programată Regata Callatis, o competiţie internaţională organizată de Federaţia Română de Yachting, iar luni, la Constanţa, în rada portului Tomis, va avea loc Regata Cupa Bricul Mircea, competiţie naţională organizată de Yacht Club Regal Român.

CE DE HANDBAL FEMININ TINERET

Reprezentativa de handbal feminin tineret a României va disputa sâmbătă, la Rotterdam, de la ora 18.30, împotriva Suediei, finala pentru locurile 5-6 la Campionatul European U-19 din Olanda. În semifinalele turneului locurilor 5-8, jucătoarele antrenate de constănţeanul Dumitru Muşi au învins, vineri, cu 30-29 (14-14), Croaţia.

VICTORIE PENTRU OLIMPIA CLUJ ÎN LC LA FOTBAL FEMININ

Formaţia Olimpia Cluj-Napoca a învins, cu 3-1 (Cosmina Duşa 4, 53, Adina Giurgiu 78 / Hamzic 61), echipa bosniacă SFK 2000 Sarajevo, într-un meci din cadrul preliminariilor Ligii Campionilor la fotbal feminin. Antrenorul Mirel Albon a folosit următoarele jucătoare: Gaita - Corduneanu, Ficzai (cpt.), Oprea (90+2 Mihali), Bortan - Cosma (70 Gurz), Giurgiu, Vătafu, Sârghe - Batea (46 Lunca), Duşa. În altă partidă din Grupa a 4-a: FK Gintra Universitetas (Lituania) - Ataşehir Belediyespor (Turcia) 1-1. Sâmbătă, de la ora 12,00, Olimpia va întâlni pe FK Gintra.

ŞARAPOVA, ELIMINATĂ LA TORONTO

Jucătoarea rusă de tenis Maria Şarapova, favorită nr. 5, a fost eliminată în turul al treilea al turneului Rogers Cup de la Toronto (Canada) de o sportivă din Kazahstan, Galina Voskoboeva, nr. 135 mondial, scor 6-3, 7-5. Voskoboeva, jucătoare venită din calificări, le-a eliminat pe franţuzoaica Marion Bartoli (în primul tur) şi pe italianca Flavia Pennetta (în turul secund). Vineri seară, Voskoboeva a pierdut duelul cu Victoria Azarenka (Belarus), scor 1-6, 2-6.

DJOKOVIC, LA A 50-A VICTORIE DIN ACEST SEZON

Sârbul Novak Djokovic, nr. 1 mondial, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de tenis ATP Masters 1000 de la Montreal, după ce a trecut de croatul Marin Cilic, scor 7-5, 6-2. Djokovic a înregistrat a 50-a victorie a sezonului. Djokovic a câştigat turneul canadian în 2007.

SATUL OLIMPIC DIN LONDRA, VÂNDUT UNUI CONSORŢIU DIN QATAR

Satul olimpic din Londra, situat în estul capitalei Angliei, a fost vândut pentru 557 milioane de lire sterline (634 milioane de euro) unui consorţiu din care face parte şi Qatari Diar, filială a fondurilor suverane de investiţii din Qatar. Conform Olympic Delivery Authority (ODA), Qatari Diar şi grupul imobiliar britanic Delancey au obţinut drepturile de cumpărare şi de gestionare pe termen lung a satului olimpic. Contractul include şi drepturile pentru şase terenuri adiacente, pe care s-ar putea construi încă 2.000 de locuinţe. Cotidianul Evening Standard notează că Delancey şi Qatari Diar vor prelua 1.439 din cele 2.818 case din satul olimpic. După Jocurile Olimpice din 2012, satul olimpic va fi transformat într-un cartier de locuinţe.

GATTI, FOSTUL ADVERSAR AL LUI DOROFTEI, A FOST OMORÂT

O anchetă privată a descoperit noi indicii legate de moartea fostului campion mondial la box Arturo Gatti, noile probe dovedind faptul că pugilistul nu s-a sinucis, ci a fost omorât. Noua anchetă s-a derulat timp de zece luni, iar pe 30 august, la New Jersey, vor fi prezentate concluziile. Presa din Canada a aflat că se va respinge ideea sinuciderii în cazul lui Gatti. Fostul adversar al lui Leonard Doroftei a fost găsit mort, pe 11 iulie 2009, când se afla în vacanţă, cu familia, în Brazilia. Soţia lui, Amanda Rodrigues a găsit trupul campionului în cameră. Iniţial, ea a fost acuzată de omor, iar apoi a fost pusă în libertate, poliţia ajungând la concluzia că a fost vorba despre o sinucidere. Soţia lui Gatti a moştenit toată averea prin testamentul modificat cu puţin timp înainte de deces. Pe 24 iulie 2004, pugilistul canadian a boxat cu Leonard Doroftei pentru titlul mondial la categoria semiuşoară, în versiunea WBC. Gatti a câştigat prin KO, în repriza a doua.

CONTADOR NU VA ALERGA ANUL VIITOR ÎN IL GIRO

Ciclistul spaniol Alberto Contador (Saxo Bank) nu-şi va apăra anul viitor titlul câştigat în acest an în Il Giro, Turul Italiei, pentru a se consacra Turului Franţei, competiţie în care s-a impus de trei ori, ultima dată în 2010. Citat de agenţia de presă daneză Ritzau, Contador a explicat că obiectivul său pentru anul viitor este, clar, câştigarea Turul Franţei, aşa cum a făcut-o în 2007, 2009 şi 2010. „Când particip la o cursă, mi-e greu să nu vreau s-o câştig. Va fi deci mai bine să mă antrenez în perioada când va avea loc viitorul Giro”, a spus Contador, care concurează pentru echipa condusă de danezul Bjarne Riis. Contador a câştigat ediţiile din 2008 şi 2011 ale Turului Italiei. Saxo Bank este o bancă daneză de investiţii online.