Ultimul minut

Sport 16 Mai 2011 / 00:00 977 accesări

CS SLEN ’90 CERNAVODĂ, CAMPIOANĂ NAŢIONALĂ

Ieri, la Blaj şi Câmpulung Muscel, s-a încheiat Campionatul Naţional de volei rezervat speranţelor (jucătoare şi jucători născuţi în 1996 şi mai mici). În întrecerea feminină, la Blaj, Clubul Sportiv SLEN ’90 Cernavodă (antrenori Lenuţa şi Gheorghe Iordache) a câştigat titlul de campioană, după ce a trecut, sâmbătă, în semifinale, cu 3:1, de CSS Bega Timişoara, şi duminică, în finala mare, tot cu 3:1, de Dinamo Bucureşti. În întrecerea băieţilor, la Câmpulung Muscel, Club Volei Municipal Tomis Constanţa (antrenor Iulian Rădulescu) a ocupat locul 5, în urma victoriilor cu 3:1 obţinute în confruntările cu CSS “Dinicu Golescu” Câmpulung Muscel (sâmbătă) şi CSS LAPI Dej (duminică).

MEDALII PENTRU ÎNOTĂTORII DE LA PALATUL COPIILOR

Sâmbătă şi duminică, la Reşiţa, au avut loc Campionatele Naţionale Şcolare de înot, competiţie rezervată sportivilor de la cluburile sportive şcolare şi liceelor cu profil sportiv. Delegaţia constănţeană, care a fost formată din nouă sportivi de la Palatul Copiilor, şapte pregătiţi de Dumitru Lungu, unul de Veronica Macovei şi unul de Anca Buzbuchi, a înregistrat rezultate excelente. Astfel, la categoria 13 ani, Iuliana Nadolu a cucerit două titluri naţionale, la 50 m liber şi 100 m liber, şi a prins finala la 50 m fluture, clasându-se pe locul 5. La aceeaşi categorie de vârstă, Adrian Boambă a terminat pe locul 5 la 50 m fluture, iar Nicolae Constantin a încheiat proba de 100 m liber pe locul 8.

ETAPA A 22-A ÎN CN AL JUNIORILOR REPUBLICANI

Rezultatele etapei a 22-a în Campionatul Naţional al juniorilor republicani: Unirea Slobozia - Oţelul Galaţi 3-4 - la juniori A, 2-3 - la juniori B, Metalul Constanţa - CF Brăila 2-2, 4-1, Delta Tulcea - Dunărea Galaţi 1-0, 2-3, Gloria Buzău - Săgeata Năvodari 6-2, 4-2, FC Farul Constanţa - FC Viitorul Constanţa 1-2, 1-0, LPS Galaţi - Callatis Mangalia 6-2, 6-0.

FINALE JUDEŢENE LA JUNIORI C ŞI D

FC Viitorul Constanţa a câştigat manşa tur a finalei judeţene a Campionatului Naţional rezervat juniorilor C, după ce a învins, în deplasare, scor 3-1 (George Tudoran 9, 22, Andrei Luduşan 17 / Alexandru Muscă 60), pe ACSSF Farul 2010 Constanţa. La juniori D, tot în finala pe judeţ a CN, Academia de Fotbal “Gheorghe Hagi” a câştigat, scor 4-0 (Nicolae Cârnaţ 13, Andrei Ciobanu 26, 58, Florinel Coman 50), partida din deplasare cu ACCSF Farul 2010 Constanţa.

ACADEMIA HAGI A RATAT CALIFICAREA LA TURNEUL FINAL DE JUNIORI E

Echipa de juniori E a Academiei de Fotbal “Gheorghe Hagi” a ratat prezenţa la turneul final al Campionatului Naţional care va avea loc în perioada 9-12 iunie. În finala turneului zonal de la Constanţa, Academia Hagi a fost învinsă în finală, scor 3-1, de Oţelul Galaţi, echipă care a obţinut dreptul de a participa la turneul final al juniorilor E.

GALAŢI ŞI PITEŞTI, ÎN DA1 LA VOLEI FEMININ

La sfârşitul săptămânii trecute, la Galaţi, s-a desfăşurat turneul final al Diviziei A2 la volei feminin, la finalul căruia au promovat în primul eşalon formaţiile CSU Galaţi şi Argeş Volei Piteşti. Rezultate - vineri: CET Govora-Colegiul Naţional “Mircea cel Bătrîn” Rm. Vîlcea - CSM Focşani 3:0, CSU Galaţi - Argeş Volei Piteşti 3:1; sâmbătă: Piteşti - Rm. Vîlcea 3:0, Galaţi - Focşani 3:0; duminică: Piteşti - Focşani 3:1, Galaţi - Rm. Vîlcea 3:0. Clasament: 1. Galaţi 6p, 2. Piteşti 5p, 3. Rm. Vîlcea 4p, 4. Focşani 3p.

MENDY ESTE SIGUR CĂ-L VA ÎNVINGE PE BUTE

Pugilistul francez Jean-Paul Mendy, adversarul lui Lucian Bute din meciul programat la Bucureşti pe 9 iulie, a declarat că aştepta de mult timp această oportunitate şi că va obţine o victorie la Bucureşti. „Va fi o seară mare în România, în 9 iulie, şi sunt foarte mulţumit că în sfârşit mă voi afla în ring pentru a lupta pentru titlul mondial, împotriva lui Bute. Mă aştept să mă întorc acasă cu centura IBF”, a spus Mendy. Potrivit presei franceze, Jean-Paul Mendy a mai afirmat că Bute a evitat adesea să îl aibă ca adversar din “x motive”. Bute îşi va apăra titlul mondial la categoria supermijlocie, versiunea IBF, împotriva francezului Mendy în cadrul unei gale care va avea loc în Capitală, la Romexpo, pe 9 iulie.