Ultimul minut

Sport 22 Aprilie 2011 / 00:00 800 accesări

AUR PENTRU ALINA DUMITRU LA CE DE JUDO

Alina Dumitru a cucerit ieri medalia de aur la categoria 48 kg, la Campionatele Europene de judo de la Istanbul, după ce a învins-o în finală pe unguroaica Eva Csernoviczki, prin yuko. Dumitru, care este campioana europeană şi olimpică en-titre, a cucerit al şaptelea său titlu european şi al doilea consecutiv în faţa Evei Csernoviczki. Corina Căprioriu, campioana europeană en-titre la 57 kg, a pierdut în semifinale meciul cu austriaca Sabrina Filzmoser, dar a cucerit medalia de bronz, după ce a învins-o pe italianca Giulia Quintavalle. Carmen Bogdan (48 kg), Monica Ungureanu (52 kg), Andreea Chiţu (57 kg), Dan Fîşie (66 kg) şi Laszlo Szoke (66 kg) au pierdut înainte de a intra în lupta pentru medalii.

HORIA TECĂU, ÎN SFERTURILE PROBEI DE DUBLU LA BARCELONA

Cuplul format din constănţeanul Horia Tecău şi suedezul Robert Lindstedt s-a calificat ieri în sferturile de finală ale probei de dublu de la turneul de categoria “500” de la Barcelona, cu premii de 1,55 milioane de euro. După ce au avut liber în primul tur, cei doi, favoriţi nr. 7, s-au impus clar în turul secund în disputa cu dublul format din Marc Lopez (Spania) şi Juan Monaco (Argentina), cu 6-0, 6-2. Tecău şi Lindstedt se vor lupta pentru un loc în semifinale cu perechea alcătuită din Max Mîrnyi (Belarus) şi Daniel Nestor (Canada), cap de serie nr. 2. Prin calificarea în sferturi, cei doi şi-au asigurat un cec în valoare de 11.570 de euro şi 90 de puncte ATP.

VICTOR HĂNESCU, ÎNVINS ÎN OPTIMI LA BARCELONA

Jucătorul Victor Hănescu a ratat ieri calificarea în sferturile de finală ale turneului de categoria “500” de la Barcelona, cu premii de 1,55 milioane de euro. Cel mai bine clasat jucător român al momentului, locul 66 ATP, a cedat clar în disputa cu David Ferrer, locul 6 ATP şi al 4-lea favorit al întrecerii, cu 3-6, 2-6. Pentru performanţa de la Barcelona, Hănescu va primi 19.230 de euro şi 45 de puncte ATP.

BEGU ŞI BOGDAN, ÎN SFERTURILE TURNEULUI DE LA FES

Româncele Irina Begu şi Elena Bogdan s-au calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis WTA de la Fes (Maroc), dotat cu premii de 220.000 de dolari, în urma victoriei cu 5-7, 7-5, 10-7 în faţa favoritelor nr. 2, Raluca Olaru şi franţuzoaica Alize Cornet. Begu şi Bogdan s-au impus după două ore şi două minute de joc, iar în sferturi vor înfrunta perechea Dinara Safina (Rusia)-Galina Voskoboeva (Kazahstan).