Ultimul minut

Sport 23 Martie 2010 / 00:00 706 accesări

SUPORTER AMENDAT LA PARTIDA FARUL - BRĂNEŞTI

La partida de fotbal dintre FC Farul Constanţa şi Victoria Brăneşti, din Seria I a Ligii a II-a la fotbal, unul dintre membrii galeriei constănţene a fost sancţionat de către efectivele Grupării de Jandarmi Mobile “Tomis“ Constanţa pentru un baner ce conţinea cuvinte obscene. B. Andrei Robert, de 17 ani, din Constanţa, a fost sancţionat în conformitate cu prevederile Legii 4 din 2008, cu o amendă în valoare de 250 lei, luîndu-se şi măsura complementară de interzicere a accesului la competiţiile de fotbal pe o perioadă de 6 luni.

ROMÂNIA A TRIUMFAT LA BAKU PRIN CARMEN ŢURLEA

Chiar dacă România nu a avut nicio echipă în turneele finale ale Cupei CEV şi GM Capital Challenge Cup la volei feminin, internaţionala Carmen Ţurlea a mai îndulcit un pic gustul amar lăsat de acest lucru. Cea mai valoroasă jucătoare de volei din România a reuşi, la sfârşitul săptămânii trecute, la Baku, să câştige... trei trofee în Final Four-ul Cupei CEV. Voleibalista constănţeană a triumfat cu Yamamay Busto Arsizio (Italia) în a doua competiţie intercluburi şi a obţinut şi două trofee individuale, cel pentru MVP-ul turneului şi pentru cea mai bună realizatoare. Celelalte premii individuale din Cupa CEV: Sanja Starovic (Rabita Baku) - cel mai bun atacant; Stefana Veljkovic (Steaua Roşie Belgrad) - cel mai bun serviciu; Lucia Crisanti (Yamamay Busto Arsizio) - cel mai bun blocaj; Tamara Rakic (Steaua Roşie Belgrad) - cea mai bună preluare, Silvija Popovic (Rabita Baku) - cel mai bun libero; Bojana Zivkovic (Steaua Roşie Belgrad) - cel mai bun coordonator. În cadrul GM Capital Challenge Cup, câştigătoarea trofeului - Dresdner SC (Germania) - a fost răsplătită şi cu trei premii speciale: Saskia Hippe - MVP-ul turneului, Tesha Harry - cel mai bun blocaj şi Mareen Apitz - cel mai bun coordonator. Celelalte premii individuale: Griet Van Vaerenbergh (Asterix Kieldrecht) - cel mai bun libero, Valeska Santos Menezes (Galatasaray Istanbul) - cea mai bună preluare, Ivana Djerisilo (Galatasaray Istanbul) - cea mai bună realizatoare, Sarah Smits (Asterix Kieldrecht) - cel mai bun serviciu, Freya Aelbrecht (Asterix Kieldrecht) - cel mai bun atacant.

CÎRSTEA SE MENŢINE PE LOCUL 40 ÎN CLASAMENTUL WTA

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea se menţine pe locul 40, cu 1.557 de puncte, în clasamentul WTA, dat publicităţii ieri. Între primele 100 de jucătoare din lume se mai află Alexandra Dulgheru, care a urcat două poziţii şi ocupă locul 49, cu 1.328p, şi Raluca Ioana Olaru, care a urcat două poziţii şi se află pe locul 79,cu 832p. Monica Niculescu ocupă locul 134, în urcare o poziţie, cu 460p, iar Edina Gallovits se află pe locul 135, în coborâte cinci poziţii, cu 459p. Constănţeanca Simona Halep a urcat trei locuri şi se află pe poziţia 169, cu 338p. La dublu, cea mai bine clasată este Monica Niculescu, care se află pe locul 27, cu 2.810p. România mai este reprezentată în Top 100 la dublu de trei jucătoare: Cîrstea (locul 65, 1.395p), Olaru (locul 82, 1.001p) şi Gallovits (locul 88, 904p). Primele trei locuri în clasamentul WTA sunt ocupate de următoarele jucătoare: 1. Serena Williams (SUA) - 8.645p; 2. Caroline Wozniacki (Danemarca) - 6.375p; 3. Dinara Safina (Rusia) - 6.230p.

HĂNESCU A URCAT PE LOCUL 42 ÎN CLASAMENTUL ATP

Tenismanul român Victor Hănescu a urcat o poziţie şi se află pe locul 42, cu 920 de puncte, în clasamentul ATP, dat publicităţii ieri. Victor Crivoi a coborât trei poziţii şi ocupă locul 118, cu 454p, iar Adrian Ungur a urcat două poziţii şi se află pe locul 170, cu 281p. La dublu, cel mai bine clasat român este constănţeanul Horia Tecău, pe locul 431, cu 1.696p, în urcare două poziţii. Primele trei de locuri ale clasamentului sunt ocupate de următorii jucători: 1. Roger Federer (Elveţia) - 11.035p; 2. Novak Djokovic (Serbia) - 8.220p; 3. Andy Murray (Marea Britanie) - 6.835p.

JANKOVIC S-A IMPUS LA INDIAN WELLS

Jucătoarea sârbă de tenis Jelena Jankovic a câştigat turneul de la Indian Wells, după ce a învins-o, în finală, pe daneza Caroline Wozniacki, scor 6-2, 6-4. Jankovic, în vârstă de 25 de ani, care nu a pierdut niciun meci cu daneza de 19 ani (patru victorii în patru întâlniri), a câştigat primul său titlu după cel de la Cincinnati, din august 2009. Jankovic, fost nr. 1 mondial în 2008, a obţinut al 12-lea titlu din carieră. În ciuda înfrângerii, Wozniacki a devenit, ieri, nr. 2 mondial, cea mai bună clasare a sa în ierarhia WTA.

LJUBICICI, ÎNVINGĂTOR LA INDIAN WELLS

Tenismanul croat Ivan Ljubicici a câştigat cel mai prestigios turneu ATP din cariera sa, după ce s-a impus în finala de la Indian Wells în faţa americanului Andy Roddick, scor 7-6 (7/3), 7-6 (7/5). Croatul care a împlinit, vineri, 31 de ani, este cel mai în vârstă câştigător de Masters 1000, după Andre Agassi, în august 2004. Ljubicici i-a eliminat, la Indian Wells, pe Novak Djokovici (în optimi) şi Rafael Nadal (semifinale). „Îmi lipsea acest titlu de Masters 1000 în palmares, este o senzaţie fantastică. Am câştigat Cupa Davis, în 2005, o medalie olimpică, la dublu, în 2004, am fost în Top 5 mondial, dar această victorie este minunată”, a afirmat Ljubicici.

LUKAKU, CEL MAI TÂNĂR GOLGETER DIN CAMPIONATUL BELGIEI

Jucătorul formaţiei Anderlecht Bruxelles, Romelu Lukaku, a devenit, la 16 ani şi zece luni, cel mai tânăr golgeter din istoria campionatului Belgiei, care s-a încheiat duminică. Lukaku a marcat 15 goluri în 28 de meciuri şi a contribuit foarte mult la plasarea echipei Anderlecht în fruntea clasamentului. Speranţă a fotbalului belgian, Lukaku (1,90 m, 94 kg) este revelaţia sezonului în Belgia, fiind convocat deja de selecţionerul Dick Advocaat în echipa naţională. Comparat adeseori cu ivorianul de la Chelsea, Didier Drogba, Lukaku este urmărit de mari cluburi europene, dar a anunţat că va mai rămâne cel puţin un sezon la Anderlecht, care va începe în această săptămână play-off-ul pentru titlu, în care se întrec primele şase echipe din faza clasică a campionatului (Anderlecht, FC Bruges, La Gantoise, Courtrai, Saint-Trond şi Zulte-Waregem).

CENI A MARCAT DIN NOU!

Portarul echipei Sao Paulo, Rogerio Ceni, a marcat al 89-lea gol din carieră, într-un meci cu Mogi Mirim, scor 3-0, din campionatul regional brazilian din Sao Paulo. Ceni, care a înscris din penalty, în min. 13, este cel mai prolific portar din istorie, fiind urmat de paraguayanul Jose Luis Chilavert (56 de goluri) şi de columbianul Rene Higuita (41 de goluri). În vârstă de 37 de ani, Ceni a reuşit în acest sezon patru goluri pentru Sao Paulo.

BENFICA A CÂŞTIGAT CUPA LIGII PORTUGALIEI

Echipa Benfica Lisabona a câştigat Cupa Ligii Portugaliei, după ce a învins în finală, cu 3-0 (Ruben Amorim 9, Carlos Martins 44, Cardozo 90+2), formaţia FC Porto, pe Stadionul “Algarve” din Faro. Aceasta a fost a 21-a finală între cele două echipe, iar Benfica a înclinat balanţa duminică seară, având acum 11 victorii.

LUIS FERNANDEZ, NOUL SELECŢIONER AL ISRAELULUI

Fostul internaţional francez şi ex-antrenor al echipei Paris Saint-Germain, Luis Fernandez, va fi noul selecţioner al Israelului începând de la 1 mai, a anunţat preşedintele federaţiei israeliene de fotbal, Avi Louzoun. „Luis Fernandez este cea mai bună alegere. El cunoaşte bine fotbalul israelian”, a spus Louzoun. „Obiectivul meu este calificarea la EURO 2012. Este o misiune dificilă, dar cred că se poate. Sper să nu dezamăgesc federaţia”, a afirmat fostul fotbalist francez. Fernandez, în vârstă de 50 de ani, a fost numit manager la Beitar Ierusalim, în noiembrie 2005, dar a părăsit echipa în primăvara următoare.

PACQUIAO SE GÂNDEŞTE LA RETRAGERE

Pugilistul filipinez Manny Pacquaio, revenit la Manila luni pentru a candida la un loc de deputat, a făcut aluzie la retragerea din activitate, anunţând că şi-a „împlinit visul de boxer” şi că decizia de a se retrage nu depinde de un meci contra lui Floyd Mayweather. „Mi-am atins visul de boxer fără Floyd Mayweather. Nu am nevoie de el”, a declarat Pacquaio, în vârstă de 31 de ani. Filipinezul, care are şapte titluri mondiale la şapte categorii, a vorbit despre durerea mamei sale la fiecare meci şi a anunţat că va lua decizia de a se retrage în funcţie de dorinţele familiei şi nu de un meci cu americanul, întâlnire aşteptată de întreaga lume. „Mama mea stă în genunchi şi plânge tot meciul. Este o povară pentru mine de fiecare dată când lupt”, a afirmat Pacquaio.