Ultimul minut

Sport 08 Iunie 2009 / 00:00 772 accesări

Elena Bogdan a cîştigat finala de dublu junioare la Roland Garros

Perechea Elena Bogdan / Noppawan Lertcheewakarn (România/Thailanda), cap de serie nr. 2, a cîştigat, sîmbătă, finala probei de dublu junioare de la Roland Garros. Bogdan şi Lertcheewakarn au învins în ultimul act, cu scorul de 3-6, 6-3, 10-8, cuplul Timea Babos / Heather Watson (Ungaria / Marea Britanie), cap de serie nr. 3. Elena Bogdan este finalistă la simplu în competiţia de junioare a ediţiei de anul trecut de la Paris, cînd a pierdut în faţa constănţencei Simona Halep.

România, cu un pas la CM de handbal feminin din China

Naţionala de handbal feminin a României a învins, sâmbătă, în deplasare, reprezentativa similară a Belarusului, cu 32-31 (18-14), în meciul tur din play-off-ul Campionatului Mondial din China. Handbalistele antrenate de Radu Voina au trăit însă periculos pe finalul partidei, deşi în prima repriză au condus şi la şase goluri (16-10). Nenumăratele ratări şi lipsa de organizarea din apărare în cea de-a doua repriză au făcut ca gazdele să egaleze, 30-30, cu doar două minute înainte de final. Româncele au reuşit însă să facă un pas important către turneul final cîştigînd partida la doar un punct diferenţă. Partida retur . La CM din China sînt deja calificate China (ţara gazdă), Rusia (deţinătoarea titlului), Spania şi Norvegia (finalistele Campionatului European din 2008). CM din China va avea loc în perioada 29 noiembrie - 13 decembrie.

LPS Constanţa, locul 3 la CN de rugby Under 19

Formaţia de rugby a Liceului cu Program Sportiv Constanţa, pregătită de profesorii Dumitru Bucur şi Virgil Năstase, a terminat pe locul 3 faza finală a Campionatului Naţional Under 19 disputată ieri, la Bucureşti. În finala mică, LPS Constanţa a terminat la egalitate, scor 10-10, cu CSS Unirea Iaşi, dar a primit medaliile de bronz pentru că a marcat două eseuri în această partidă, faţă de doar unul singur al adversarilor. CN Under 19 a fost cîştigat de Metrorex, învingătoare, cu 15-6, în finala cu CN Aurel Vlaicu Bucureşti.

Callatis Mangalia, locul 6 la juniori Under 16

Echipa de juniori a clubului de rugby Callatis Mangalia, în componenţa căreia s-au aflat sub formă de împrumut şi şapte rugbyşti ai grupei Under 16 de la RCJ Farul, s-a clasat pe locul 6 la faza finală a Campionatului Naţional. În partida pentru locul 5-6, disputată sîmbătă, pe terenul “Tineretului“ din Bucureşti, mangalioţii au fost învinşi, cu 19-7 (5-0), de RC Arieşul Cluj. Pentru Callatis au punctat Roşu (eseu) şi Arghir (transformare), ambii de la RCJ Farul. Titlul a fost cîştigat de RC Bîrlad.

România, locul 4 la turneul de rugby în 7 de la Odessa

Reprezentativa de rugby în 7 a României s-a clasat pe locul 4 la Odessa (Ucraina), într-un turneu ce contează pentru calificarea la Campionatul European de la Hannover (Germania). România a obţinut următoarele rezultate: 14-10 cu Polonia, 47-0 cu Elveţia, 51-0 cu Grecia şi 0-22 cu Georgia - toate în grupa A; 12-20 cu Moldova în semifinale şi 0-24 cu Georgia în finala pentru locurile 3-4. Din echipa României au făcut parte şi doi rugbyşti de la RCJ Farul, Cosntantin Gheară şi Claudiu Dumitru. Turneul a fost cîştigat de Rusia, 50-14 în finala cu Moldova. După disputarea a două turnee, Atena (Grecia) şi Odessa (Ucraina), România a acumulat 28 de puncte şi păstrează şanse reduse de calificare, deoarece mai sînt de disputat alte două turnee la care echipa noastră nu va participa, la Ostrava şi Moscova. La turneul final se califică nouă formaţii din calificări, plus echipa ţării gazdă.

Echipa Şcolii Generale nr. 6 “Nicolae Titulescu” Constanţa, locul 3 la Cupa “Danone”

Sîmbătă s-a stabilit, la Centrul de Fotbal de la Mogoşoaia, cîştigătoarea fazei pe ţară a Cupei “Danone”, cea mai importantă competiţie fotbalistice din lume rezervată copiilor cu vîrste între 10 şi 12 ani. Turneul final a adus la start patru formaţii, printre care şi reprezentanta Constanţei, echipa Şcolii Generale nr. 6 “Nicolae Titulescu”. Jucătorii pregătiţi de directorul şcolii, Constantin Boroianu, şi de antrenorul Ionel Melenco, în cadrul Grupei ’97 de la FC Farul, s-au luptat pentru victoria final cu alte trei formaţii: Şcoala “Iuliu Haţieganu” Cluj, Şcoala “Sf. Pantelimon” Bucureşti şi Şcoala “Diniaş” Timiş, pentru primul loc. În primul meci, constănţenii au încheiat la egalitate, scor 0-0, cu timişorenii, cedînd la loviturile de departajare, 6-7. Şansele la cîştigarea trofeului s-au micşorat considerabil după eşecul în faţa clujenilor, scor 0-2, echipa de pe litoral încheind competiţia pe locul 3, în ciuda succesului, cu 1-0, înregistrat în disputa cu bucureştenii. Lotul echipei constănţene a fost format din 14 jucători: Victor Rogaza, Dragoş Nedelcu, Dragoş Lazăr, Dan Barbu, Cristian Ene, Andrei Martin, Denis Neagu, Alexandru Neagu, Teodor Fimniu, Andreas Iani, Dumi Calaigiu, Bogdan Covrig, Leonard Gheorghe şi Tudor Ţăranu. Rezultate: Cluj - Bucureşti 0-2; Timiş - Constanţa 0-0; Constanţa - Cluj 0-2; Timiş - Bucureşti 3-1; Timiş - Cluj 1-1; Constanţa - Bucureşti 1-0. Clasament: 1. Timiş 8p; 2. Cluj 6p; 3. Constanţa 6p; 4. Bucureşti 5p. Astfel, timişorenii vor reprezenta România la turneul final mondial, care va avea loc în luna octombrie, la Sao Paolo, în Brazilia. Premierea a fost efectuată de fostul mare internaţional Miodrag Belodedici, directorul centrelor de juniori din cadrul Federaţiei Române de Fotbal, care este Ambasadorul Cupei “Danone” în România.

Amelia Racea, prima în concursul individual feminin la Internaţionalele României de gimnastică

Sportiva Amelia Racea a cîştigat, sîmbătă, concursul individual compus feminin din cadrul Campionatelor Internaţionale de gimnastică ale României, disputate în Sala Olimpia din Ploieşti. În clasamentul final al concursului Amelia Racea, cu 58,150 puncte, a fost urmată de Elisabetta Preziosa (Italia, 55,300p) şi de gimnasta româncă Diana Chelaru (55,250p). Antrenorul lotului feminin al Romaniei, Nicolae Forminte, a declarat, la finalul concursul că în evoluţia gimnastelor române s-au văzut şi lucruri bune, dar şi unele mai puţin pozitive: „În exerciţile fetelor s-au văzut lucruri pozitive, dar şi negative. Îmbucurător, în condiţiile în care în concurs au fost şi fete noi, este că am arătat progrese la capitolul concentrare. Dacă Izbaşa şi Tămîrjan nu pot concura încă, prima în recuperare după operaţie, a doua acuzînd încă o accidentare, m-a bucurat exerciţiul Ameliei Racea la bîrnă, dar şi revenirea Anei Porgras, care a lucrat bine la cele două aparate unde a concurat. În continuarea pregătirii aveam în program participarea la un concurs în Franţa”.

Laura-Ioana Andrei şi Ioana Gaspar au cîştigat proba de dublu la Bucureşti

Perechea Laura-Ioana Andrei / Ioana Gaspar a cîştigat proba de dublu din cadrul turneului de la Bucureşti, dotat cu premii în valoare totală de 10.000 de dolari. Andrei şi Gaspar au învins în finală, cu scorul de 6-3, 7-6 (7/3), cuplul Simona Iulia Matei / Cristina-Andreea Mitu, cap de serie nr. 1. Sigura jucătoare româncă ajunsă în semifinalele de la simplu, Ioana Gaspar a ratat calificarea în finala turneului de la Bucureşti. Gaspar a fost învinsă în semifinale, cu scorul de 3-6, 6-4, 6-3, de sportiva italiană Raffaella Bindi, cap de serie nr. 3. În cealaltă semifinală, Benedetta Davato (Italia, nr. 4) s-a impus, cu scorul de 7-5, 7-5, în faţa jucătoarei bulgare Dalia Zafirova, a doua favorită.

Jo Jo Dan l-a învins pe Sergio Gomez şi îşi păstrează titlurile

Pugilistul român Ionuţ Ion, alias Jo Jo Dan, şi-a păstrat cele două titluri puse în joc, WBC Continental Americas şi NABA, la categoria superuşoară, după ce l-a învins la puncte pe argentinianul Sergio Gomez, într-un meci disputat la Bucureşti, în Sala “Rapid”, vineri seară. Toţi cei trei arbitri l-au desemnat învingător pe Jo Jo Dan, cu 120-108, 120-101 şi 120-108. Pugilistul român şi-a trecut în palmares cea de-a 25-a victorie din boxul profesionist (13 prin KO). Meciul dintre Jo Jo Dan şi Gomez a fost main-eventul Galei “Invincibilii 4”, care a mai programat următoarele întîlniri: Viorel Simion b.p. David Kiilu (Kenya), la categoria pană; Bogdan Dinu b.k.o. 1 Nikolai Marinov (Bulgaria), la categoria grea; Lucian Bot b.p. Ivor Marincev (Bulgaria), la categoria grea.

România a obţinut trei medalii de bronz la Cupa Mondială de judo

Sportivii din România au obţinut trei medalii de bronz la turneul de judo de la Bucureşti contînd pentru Cupa Mondială, competiţie ce a avut loc în sala Ioan Kunst Ghermănescu din Capitală. Cele trei medalii de bronz au fost cîştigate de Daniel Matei (categoria 100 kg), Vlăduţ George Simionescu şi Gabriel Munteanu (ambii la +100 kg). La competiţie au participat peste 200 de judoka din 25 de ţări.