Ultimul minut

Sport 16 Martie 2009 / 00:00 799 accesări

Irinel Orăscu a cîştigat Cupa României la box

La Mangalia s-a desfăşurat săptămîna trecută Cupa României la box pentru tineret (foştii juniori), competiţie rezervată sportivilor cu vîrsta de 17-18 ani. În gala finală a luptat un singur constănţean, Irinel Orăscu (BC Adan Constanţa), care a obţinut decizia la puncte în meciul de la categoria 64 kg cu Ionuţ Stanca (CSO Ianca). Pugilistul antrenat de Aurică Simionescu mai are un hop pînă a obţine un loc în lotul României pentru Campionatele Europene de la Szczecin (Polonia), programate în august. Este vorba despre Campionatele Naţionale pentru tineret, care vor avea loc tot la Mangalia, în perioada 1-7 iunie. A mai urcat pe podium la Cupa României şi Sebastian Duman (CS Năvodari, antrenor Ferodin Ablalim), care a cucerit bronzul la categoria 64 kg.

Noi titluri pentru Florea şi Agache la CN de înot open

Ziua de sîmbătă, penultima a Campionatelor Naţionale de înot open de la Piteşti, a fost una fructuoasă pentru delegaţia constănţeană, care şi-a îmbogăţit zestrea cu încă trei medalii. Răzvan Florea şi Dragoş Agache, ambii de la Farul, şi-au mai adăugat cîte un titlu în palmares, primul la 200 m spate, al doilea la 100 m bras. A treia medalie a fost de bronz şi a fost cucerită de Ioana Popa (Farul - LPS Piteşti) la 100 m bras. Au mai concurat în finala mare a probelor respective Mihai Spălăţelu (locul 5) la 1.500 m liber, Ioana Popa (locul 7) la 50 m fluture, Alin Milian (locul 7) şi Mihai Spălăţelu (locul 8) la 200 m spate.

Victorie pentru atleta Nicoleta Grasu în Cupa Europei

Nicoleta Grasu, sportiva legitimată la Dinamo - CS Farul Constanţa, a cîştigat proba de aruncare a discului din cadrul Cupei Europei la Aruncări, competiţie ce a avut loc în Tenerife, pe 14 şi 15 martie. Grasu s-a impus cu o aruncare de 62,61 m, fiind urmată de Zaneta Glanc (Polonia), cu 60,45 m, şi Joanna Wisniewska (Polonia), cu 58,91 m. În proba de aruncare a ciocanului, la tineret, Bianca Perie s-a clasat a doua, cu 66,25 m. Românca a fost devansată de Zalina Marghieva (Moldova), cu 68,81 m, în timp ce pe poziţia a treia s-a clasat Barbara Spiler (Slovenia), cu 62,16 m.

Bute l-a făcut KO pe Zuniga şi rămîne campion mondial la supermijlocie

Pugilistul român Lucian Bute şi-a apărat pentru a treia oară titlul mondial la categoria supermijlocie, versiunea IBF, după ce l-a făcut KO pe columbianul Fulgencio Zuniga, în repriza a patra a meciului desfăşurat la Montreal. Bute are acum 23 de victorii la profesionişti, din care 19 prin KO. În vîrstă de 29 de ani, Lucian Bute este al treilea pugilist român campion mondial la box profesionist, după Mihai Leu şi Leonard Doroftei. În aceeaşi gală a boxat şi un alt român, Jo Jo Dan, care a cîştigat la puncte meciul cu mexicanul Cesar Soriano. Jo Jo Dan s-a impus cu 40-36 în opinia celor trei arbitri-judecători. Meciul, de la categoria uşoară, ar fi trebuit să se dispute pe durata a şase reprize, însă a fost scurtat la patru runde.

Elisabeta Lipă, noul preşedinte al Federaţiei Române de Canotaj

Multipla campioană olimpică Elisabeta Lipă este noul preşedinte al Federaţiei Române de Canotaj, funcţie în care a fost aleasă în urma voturilor exprimate la Adunarea Generală ce a avut loc sîmbătă, la Centrul Olimpic “Sydney 2000” de la Izvorani. Lipă l-a învins în alegeri pe Ioan Dospinescu, care a deţinut funcţia de preşedinte pînă în prezent. Elisabeta Lipă, care ocupa funcţia de vicepreşedinte al federaţiei de canotaj, a primit 30 de voturi, iar Dospinescu doar 18.

O nouă înfrîngere pentru România în CEN

Naţionala de rugby a României a suferit o nouă înfrîngere în actualul sezon al Cupei Europene a Naţiunilor (CEN). România a fost învinsă la Tbilisi cu scorul de 28-23 (15-13), deşi formaţia noastră a condus la început cu 10-0! Ambele eseuri ale Romaniei au fost marcate de Bărbuliceanu. Celelalte puncte ale “stejarilor“au fost aduse de Calafeteanu (3 lovituri de pedeapsă şi 2 transformări). În loturile celor două reprezentative s-au aflat şi cinci jucători de la RCJ Farul. Pentru România a jucat titular Cătălin Nicolae, iar Daniel Carpo a intrat în min. 67, în timp ce pentru georgieni Irakli Natriashvili a fost titular, iar Bidzina Samkharadze şi Kakha Uchava rezerve.

Tenismeni români, eliminaţi din probele de simplu de la Indian Wells

Jucătoarea Edina Gallovits a ratat, sîmbătă, calificarea în turul 3 al turneului de la Indian Wells, competiţie dotată cu premii în valoare de 4,5 milioane de dolari. Gallovits a pierdut meciul cu unguroaica Agnes Szavay, cap de serie nr. 22, în două seturi, scor 2-6, 2-6, însă va primi din partea organizatorilor un cec în valoare de 11.150 de dolari şi 50 de puncte WTA. În urma eşecului suferit de Gallovits, România nu mai are niciun reprezentant în proba de simplu, atît la feminin, cât şi la masculin, după ce Sorana Cîrstea, Monica Niculescu şi Victor Hănescu au fost eliminaţi în zilele anterioare. Sorana Cîrstea a fost învinsă vineri seară de rusoaica Elena Vesnina, în trei seturi, scor 7-5, 2-6, 3-6, în timp ce Victor Hănescu a fost eliminat în turul I de francezul Jeremy Chardy, în trei seturi, scor 4-6, 6-3, 2-6, urmînd că încaseze un cec de 7.050 de dolari şi 10 puncte ATP. În proba de dublu, perechea Monica Niculescu (România) / Alisa Kleybanova (Rusia) a dispus, în primul tur, cu 6-7, 6-4, 12-10, de cuplul Francesca Schiavone (Italia) / Caroline Wozniacki (Danemarca), însă în faza secundă a competiţiei va juca împotriva favoritelor nr. 1Cara Black (Zimbabwe) şi Liezel Huber (SUA).