Ultimul minut

Sport 09 Martie 2009 / 00:00 691 accesări

Ioan Vieru a obţinut a doua medalie pentru România la CE de atletism indoor

După ce Anca Heltne, atleta legitimată la CS Farul - CSM Bucureşti, a adus, vineri, prima medalie pentru România la Campionatele Europene de atletism în sală de la Torino, Ioan Vieru a înregistrat sîmbătă un nou succes pentru delegaţia noastră. Vieru a obţinut medalia de bronz în finala probei de 400 m, cu timpul de 46,54 secunde, cea mai bună performanţă personală a sezonului. În semifinale, Medalia de aur a revenit suedezului Johan Wissman (Suedia), cu 45,89 secunde, urmat de italianul Claudio Licciardello, cu 46,32 secunde. Tot sîmbătă, Mirela Lavric şi Mihaela Neacşu au ratat calificarea în finala probei de 800 m, după ce au încheiat seriile din semifinale pe locul cinci, respectiv patru. De asemenea, Angela Moroşanu a ratat calificarea în finala probei de 60 m, după ce a încheiat pe locul opt (ultimul) în prima serie semifinală, cu timpul de 7,42 secunde. Duminică, Ancuţa Bobocel a ocupat locul nouă în finala probei de 3.000 m, cu timpul de 8:59.78 minute, reuşind cea mai bună performanţă personală a sezonului. Proba a fost cîştigată de turcoaica Almitu Bekele Degfa, cu timpul de 8:46.50 minute, care a stabilit un nou record al ţării sale.

O înfrîngere şi o victorie pentru handbalistele tricolore în duelul cu Germania

Naţionala de handbal feminin a României a fost învinsă, sîmbătă, la Neckarsulm, de reprezentativa similară a Germaniei cu scorul de 37-24 (17-13). Duminică, la Tubingen, România şi-a luat revanşa, cîştigînd cu 29-27 (13-14). În Serbia, lotul B al României a cedat în faţa Serbiei, scor 27-32, a remizat cu Macedonia, 29-29, iar duminică a cedat în faţa Croaţiei, cu 29-34. Turneul din Serbia a fost cîştigat de Croaţia, cu trei victorii din trei partide.

Naţionala de handbal feminin a României s-a calificat la turneul final al CE U-17

Echipa naţională de handbal feminin a României s-a calificat, duminică, la turneul final al Campionatului European under-17, după ce s-a clasat pe locul secund în grupa a doua, de la Madrid, cu un bilanţ de două victorii şi o înfrîngere. Echipa României a învins formaţiile Azerbaidjanului, scor 28-20 (15-10), şi Turciei, scor 17-16 (8-6), dar a cedat duminică în faţa reprezentativei ţării gazdă a turneului, Spania, cu scorul de 31-17 (14-9). Turneul final al CE under-17 va avea loc în Macedonia, în luna august.

Campania Love 8 în memoria lui Marian Cozma, lansată în România, Ungaria, Serbia şi Croaţia

Campania antiviolenţă Love 8 în memoria lui Marian Cozma a fost lansată, sîbătă noaptea, la ora 1.00, în cluburi din România, Ungaria, Serbia şi Croaţia, evenimentul avînd loc la o lună de la uciderea handbalistului într-un club din Veszprem. La ora 1.00, în cluburi şi discoteci din ţară şi din străinătate a fost lansat mesajul “Viaţa e importantă, iar violenţa o poate curma brusc”, după care pe ecrane a rulat filmul despre handbalistul Marian Cozma, marcînd debutul campaniei Love 8. Cifra 8 reprezintă ziua în care s-a născut Marian Cozma, numărul de pe tricoul pe care îl purta la echipa maghiară Veszprem şi ziua în care handbalistul a murit. La evenimentul din Capitală au participat şi handbaliştii echipelor Dinamo şi Steaua, evenimente similare avînd loc şi la Cluj, Piteşti şi Braşov. Familia Cozma va înfiinţa o fundaţie cu numele “Marian Cozma”, care va avea ca principal obiectiv promovarea sportului şi a valorilor sale în rîndul tinerilor. De asemenea, printre proiectele fundaţiei se vor număra promovarea handbalului în şcolile din România, organizarea unei cupe anuale interşcolare “Marian Cozma”, cît şi înfiinţarea unei şcoli de handbal. La derby-ul de sîmbătă dintre Dinamo Bucureşti şi Steaua, din etapa a 18-a a LN de handbal masculin, a fost afişat un banner negru pe care scria - cu litere negre - “Stop violenţei”, iar lîngă tabela de marcaj a fost postat un portret uriaş al lui Marian Cozma.