Ultimul minut

Sport 01 Decembrie 2008 / 00:00 915 accesări

Dublu succes pentru Eliza Samara la Open-ul Poloniei

Constănţeanca Eliza Samara a încheiat cu un dublu succes ultimul concurs de tenis de masă din acest an din cadrul circuitului profesionist ITTF Pro Tour rezervat senioarelor, Open-ul Poloniei. Samara a strălucit la Varşovia după ce a cucerit două medalii de aur, impunîndu-se în proba de simplu feminin din cadrul competiţiei rezervate sportivelor sub 21 de ani şi în proba de dublu feminin. Calificată direct pe tabloul principal al întrecerii de simplu U21, Samara le-a învins pe Elena Troshneva (Rusia) - 4-1 în optimi, Maria Zelenova (Rusia) - 4-3 în sferturi, Yuka Ishigaki (Japonia) - 4-2 în semifinale şi pe Barthel Zhenqi (Germania) - 4-0 în finală. Nici la dublu feminin, sportiva care evoluează la clubul italian ASTT San Donatese nu a avut adversare, învingînd, alături de Daniela Dodean, cuplurile Irene Ivanca (Germania) / Tetyana Sorochynska (Ucraina) - 4-1 în sferturi de finală, Tanja Hain-Hofmann / Elke Schall (Germania) - 4-3 în semifinale şi Tianwei Feng / Meng Yu (Singapore) - 4-2 în finală. În schimb, la simplu senioare, Samara a cedat în sferturile de finală, cu 1-4, în faţa Danielei Dodean, arădeanca obţinînd, în cele din urmă, medalia de bronz.

Crosul “1 Decembrie”

Amatorii de mişcare de toate vîrstele sînt invitaţi astăzi, la ora 11.00, în Portul Tomis (Comandamentul Marinei Militare) pentru a lua startul la tradiţionalul cros organizat cu ocazia Zilei Naţionale a României, Crosul “1 Decembrie”. Ajuns la cea de-a noua ediţie, evenimentul organizat de Liceul Internaţional de Informatică din Constanţa, în colaborare cu Direcţia pentru Sport, Consiliul Judeţean şi Primăria Municipiului Constanţa, Asociaţia Judeţeană de Atletism, Inspectoratul Şcolar Judeţean şi Poliţia Rutieră, îşi va aştepta cîştigătorii la sosire cu premii în bani şi medalii, după cum urmează: locul I - medalie, diplomă, 100 lei; locul al II-lea - medalie, diplomă, 80 lei; locul al III-lea - medalie, diplomă, 60 lei. Cei care vor lua startul vor avea de parcurs următorul traseu: Piaţa Ovidiu - Str. Mircea cel Bătrân - Bd-ul Ferdinand, Bd-ul Tomis, cu sosire la Liceul Internaţional.

Echipele constănţene, eliminate la faza zonală a Memorialului “Gheorghe Ola”

Deşi unul dintre turneele zonale contînd pentru Memorialul “Gheorghe Ola” la fotbal a avut loc în sala din Techirghiol, niciuna dintre echipele constănţene nu a izbutit să se califice mai departe! Palatul Copiilor s-a clasat pe ultimul loc la grupa de vîrstă 1999, iar Metalul a ocupat locul 3 (din 5 echipe) la grupa 1998. Pentru faza finală a competiţiei s-au calificat Team Bucureşti, la grupa 1999, şi Steaua Bucureşti, la grupa 1998. Sîmbătă, în ultimele meciuri de la grupa 1998, Steaua Bucureşti şi Oţelul Galaţi au remizat, scor 1-1, iar Metalul Constanţa a dispus de Presing Brăila cu 2-1. Clasament final: 1. Steaua 10p; 2. Galaţi 7p; 3. Metalul 6p; 4. Brăila 6p; 5. Tulcea 0p. „Din cauza unor probleme apărute în desfăşurarea celorlalte turnee zonale, se pare că şi a doua clasată de la Techirghiol, Oţelul Galaţi, va participa la turneul final”, a declarat Costel Costin, preşedintele Comisiei de Copii şi Juniori din cadrul Asociaţiei Judeţene de Fotbal Constanţa, care ne-a transmis rezultatele turneului zonal de la Techirghiol.

Serbia - România 29-31, în ultimul amical al handbalistelor tricolore înaintea CE 2008

Naţionala feminină de handbal a României s-a impus, sîmbătă, în faţa selecţionatei Serbiei, scor 31-29 (18-14), în ultimul meci amical disputat înaintea Campionatului European din Macedonia. “Au fost aceleaşi fluctuaţii de joc. Au avut momente în care au jucat foarte bine, dar apoi au căzut din nou. În poartă au fost Huţupan la început, iar pe final Ungureanu, ambele scoţînd cam tot ce se putea. Este o victorie de moral, pentru că următorul meci este la Campionatul European”, a explicat antrenorul Radu Voina. În primul meci amical dintre cele două reprezentantive, România a fost învinsă de Serbia, cu 34-32. Miercuri, 3 decembrie, selecţionata tricoloră va debuta la Campionatul European din Macedonia, contra Ungariei.

România a cucerit două medalii de argint la CM de box feminin

Româncele Steluţa Duţă şi Adriana Hosu au obţinut medalii de argint la categoriile 46 kg, respectiv 86 kg, la Campionatele Mondiale de box feminin de la Ningbo. Steluţa Duţă a fost învinsă, cu 7-1, în finală, de către indianca Mary Kom, în timp ce Adriana Hosu a pierdut, cu 2-7, în faţa pugilistei Şemsi Yarali, din Turcia. La competiţia din China au participat 208 sportive din 41 de ţări.

Monica Niculescu şi Victor Hănescu s-au impus la Masters România

Jucătoarea de tenis Monica Niculescu a cîştigat, duminică, turneul feminin al Mastersului de la Bucureşti, învingînd-o, în finală, pe Irina Begu, cu 1-6, 6-4, 6-1, într-o partidă care a durat două ore şi 27 de minute. Monica Niculescu are 21 de ani şi a cucerit 15 titluri ITF în toată cariera, în timp ce la dublu a cîştigat 20. Românca a încheiat anul pe locul 47 la simplu şi pe 36 la dublu. În finala turneului masculin, Victor Hănescu l-a învins, cu 4-6, 6-3, 6-3, pe Victor Crivoi, la capătul unui meci care a durat o oră şi 48 de minute. Hănescu are 25 de ani şi ocupă locul 50 în clasamentul ATP. În 2009, românul a jucat cea de-a doua finală ATP din carieră şi a cîştigat primul său titlu, la Gstaad, în ultimul act învingîndu-l pe rusul Igor Andreev, scor 6-3, 6-4. Prima finală a lui Hănescu a fost în 2007, la BCR Open România. Sîmbătă, în semifinale, s-au înregistrat următoarele rezultate - la feminin: Begu - Halep 6-4, 6-2 şi Niculescu - Bogdan 6-2, 6-2; la masculin: Hănescu - Ioniţă 6-1, 6-4 şi Crivoi - Copil 6-4, 6-4. Turneul a fost dotat cu premii în valoare de 600.000 de euro, constînd în obiecte. Cîştigătorii au fost recompensaţi cu cîte o casă în valoare de 250.000 de euro la Corbeanca, iar ocupanţii locului al doilea au primit cîte o maşină de teren Toyota RAV4. Organizatorul turneului, Sever Mureşan, a anunţat că următoarea ediţie a Mastersului de la Bucureşti va avea loc în perioada 22 noiembrie - 29 noiembrie 2009.