Ultimul minut

Sport 10 Noiembrie 2008 / 00:00 728 accesări

Constănţeanul Alexandru Antonache, campion naţional de Karate Kata “Shito-Ryu”

Sîmbătă, la Sala Sporturilor din Rm. Vîlcea, s-au desfăşurat întrecerile din cadrul Campionatului Naţional de Karate Kata, stilul “Shito-Ryu”. La această competiţie au participat 143 de sportivi reprezentînd 16 cluburi afiliate la Federaţia Română de Karate Modern. Sportivii de la CS “Marea Neagră” din Constanţa (preşedinte Florin Iordănoaia, secretar general Mihai Cîju) au avut o comportare bună, obţinînd un titlu şi trei locuri 3. Alexandru Antonache (15 ani) a devenit campion naţional, iar Marian Cîju (9 ani), Alin Nicolae Enache (17 ani) şi Antonio Varsami (19 ani) s-au clasat pe treapta a treia a podiumului. Surpriza plăcută a fost Marian Cîju, care a participat la o categorie cu mulţi sportivi înscrişi şi a reuşit să ocupe locul 3.

Victoria mare pentru Steaua în Liga Campionilor la handbal masculin

Campioana României la handbal masculin, Steaua Bucureşti, a obţinut o victorie extrem de importantă în lupta pentru calificarea în primăvara Ligii Campionilor. Elevii lui Bozo Rudic (numit antrenor principal după demiterea lui Nicolae Munteanu) s-au impus pe terenul lui Cimos Kopes, scor 30-29, şi ocupă prima poziţie în Grupa E a Ligii Campionilor. Golgeterii bucureştenilor au fost Stavrositu şi Şania, ambii autori a cîte 6 goluri. În aceeaşi grupă, Portland San Antonio a învins, pe teren propriu, pe Chehovski Medvedi, cu 33-27. Clasamentul Grupei E: 1. Steaua 6g; 2. Chehovski Medvedi 4p; 3. Portland San Antonio 4p; 4. Cimos Koper 2p. Steaua şi-a garantat deja locul al treilea al grupei (care îi permite să-şi continue parcursul european prin Cupa Cupelor), însă mai are nevoie de o victorie cu Portland San Antonio (duminica viitoare, la Buzău) sau cel puţin un punct în ultima etapă, pe terenul lui Chehovski Medvedi (22 noiembrie), pentru a obţine unul din primele două locuri la finalul partidelor din Grupa E.

HCM Baia Mare şi Rulmentul Braşov, în optimile Cupei EHF la handbal feminin

Învingătoare cu 29-26, în prima manşă din turul al III-lea al Cupei EHF la handbal feminin, în faţa turcoaicelor de la Milli Piyango SK, formaţia HCM Baia Mare a cedat, cu 22-24, în manşa secundă disputată, sîmbătă, în Turcia, dar a obţinut calificarea în optimile de finală ale competiţiei. În aceeaşi fază a Cupei EHF, Rulmentul Braşov a trecut, aseară, cu 49-15, de VOC Amsterdam, după ce în tur româncele cîştigaseră, şi în Olanda, cu 35-23. HCM Baia Mare şi Rulmentul Braşov îşi vor cunoaşte adversarele din optimi în această săptămînă, în urma tragerii la sorţi ce va avea loc la Viena. În weekend s-au mai disputat patru partide din etapa a 7-a a Ligii Naţionale feminine: HC Zalău - Oţelul Galaţi 28-17, Cetate Deva - Dunărea Brăila 34-30, U. Jolidon Cluj - HCM Roman 32-24, KZN Slatina - Rapid Bucureşti 38-38.

Cinci români, eliminaţi la Europenele de box

Campionatelor Europene de box pentru seniori au continuat la Liverpool cu ultimele meciuri din primul tur şi primele din cadrul optimilor de finală. Dintre cei nouă pugilişti români prezenţi la competiţie, cinci au fost învinşi: Benone Marcu (48 kg) a pierdut la puncte în faţa turcului Eerhat Pehlivan, cu 1-4, Iulian Stan (57 kg) a cedat la puncte în faţa lui Bashir Hassan (Suedia), scor 15-8, Georgian Popescu (60 kg) a pierdut în faţa lui Vazgen Safarianţ (Bielorusia), cu 5-4, Veronel Tărău (54 kg) a cedat cu 9-2 în meciul cu polonezul Mateusz Mazik, iar Flavius Biea (69 kg) a părăsit competiţia după 4-9 cu azerul Emil Maharamov. Constănţeanul Ionuţ Gheorghe (64 kg) va boxa în turul secund cu bielorusul Evgheni Romaşkevici, Ronald Gavril (75 kg) cu Oliver Obradovici (Austria), Constantin Bejenaru (81 kg) cu Serghei Karneev (Bielorusia) şi Petrişor Gănănău (91 kg) Lukas Viktora (Cehia).

Şahistul Mihai Şubă, locul 2 la CM pentru veterani

Marele maestru român Mihai Şubă s-a situat pe locul al doilea la Campionatul Mondial de şah pentru veterani (jucători peste 60 ani), desfăşurat în localitatea germană Bad Zwischenahn. Noul campion mondial la categoria veterani este americanul Larry Kaufmann.

Monica Niculescu a pierdut finala turneului de la Cracovia

Tenismena română Monica Niculescu a pierdut, duminică, finala turneului de la Cracovia, după ce a fost învinsă în ultimul act de jucătoarea britanică Anne Keothavong. Anne Keothavong, a şasea favorită a competiţiei, s-a impus în faţa Monicăi Niculescu (a treia favorită) cu scorul de 7-6, 4-6, 6-3. Niculescu s-a calificat în finală după ce a depăşit-o în penultimul act pe nemţoaica Angelique Kerber. Turneul de la Cracovia a fost dotat cu premii în valoare totală de 100.000 de dolari.

Hocheiştii români, pe ultima poziţie la turneul de precalificare la JO din 2012

Echipa naţională de hochei pe gheaţă a României a ocupat ultimul loc în Grupa D a turneului de precalificare la Jocurile Olimpice de iarnă din 2010, de la Vancouver (Canada), după ce a pierdut şi ultima partidă din turneu, disputată duminică, la Sanok (Polonia), scor 1-11 (0-4, 1-3, 0-4), în faţa Marii Britanii. Golul României a fost marcat de Antal. Reprezentativa României, antrenată de tehnicianul slovac Dusan Kapusta a înregistrat trei înfrîngeri din tot atîtea posibile, după 0-7 cu Japonia şi 1-9 cu Polonia.