Ultimul minut

Sport 16 Octombrie 2008 / 00:00 936 accesări

Ediţia a II-a a Memorialului “Mircea Frum” la gimnastică artistică

Sîmbătă, de la ora 10.30, în sala de gimnastică din cadrul Complexului Sportiv “Tomis”, Asociaţia Judeţeană de Gimnastică, în parteneriat cu Direcţia pentru Sport a Judeţului şi cu sprijinul Clubului Sportiv Farul Constanţa, va organiza ediţia a II-a a Memorialului “Mircea Frum” la gimnastică artistică. La această competiţie, rezervată junioarelor, invitată de onoare va fi Simona Amânar-Tabără, multiplă medaliată olimpică, mondială şi europeană, în prezent vicepreşedintele Federaţiei Române de Gimnastică. Alături de gimnastele de la CSS 1 Farul Constanţa vor mai participa sportive de la CSM Bucureşti, CSS 3 Steaua Bucureşti, Clubul de Gimnastică din Focşani, LPS Galaţi şi Petrolul Ploieşti. Şedinţa tehnică a competiţiei este programată vineri, la ora 19.15, la Restaurantul “Sport”.

România U21, în finala CE

Reprezentativa Under 21 de rugby a României s-a calificat în finala Campionatului European din Germania, de la Heidelberg. Ieri, în semifinale, România a învins, cu 32-8, la pauză 15-3, Portugalia. Punctele “stejăreilor” au fost reuşite de Ianus - patru eseuri, Gorcioaia - un eseu, Filip - o lovitură de pedeapsă şi o transformare, Onofrei - o transformare. În finala programată pe 18 octombrie, România va întîlni învingătoarea din partida Germania - Rusia.

O nouă înfrîngere pentru handbalistele tricolore la Cupa Mondială

Naţionala feminină de handbal a României a pierdut, ieri, întîlnirea cu Suedia, scor 24-29 (12-14), în cadrul celui de-al doilea meci al tricolorelor în Grupa B a Cupei Mondiale, competiţie care se desfăşoară la Aarhus (Danemarca). În prima repriză naţionala pregătită de Radu Voina a reuşit să puncteze abia în minutul 5 şi a avut în portarul Paula Rădulescu cel mai bun om de pe teren. Deşi adversarele au fost în nenumărate rînduri în inferioritate numerică, jucătoarele noastre nu au reuşit să profite şi au ratat foarte mult, mai ales prin Amariei, care a aruncat de cele mai multe ori în bară. Pentru România au punctat Gâlcă 7g, Elisei-Ardean 6g, Geiger 3g, Amariei 2g, Maier 2g, Manea 1g, Lecuşanu 1g, Cioarec 1g şi Brădeanu 1g. Următorul meci al României este programat astăzi, de la ora 15.00, cu selecţionata Germaniei. În primul joc, România a pierdut în faţa Norvegiei, scor 23-30.

Hănescu a abandonat în faţa lui Djokovic

Tenismenul român Victor Hănescu a fost eliminat, ieri, în turul al doilea al turneului de la Madrid, după ce a abandonat în faţa sîrbului Novak Djokovic, la scorul de 6-7, 7-6, 3-1 în favoarea nr. 3 mondial. Hănescu s-a impus în primul set la tie-break şi l-a pierdut pe al doilea la fel, iar în setul decisiv a abandonat la scorul de 3-1 pentru sîrb, din cauza unor probleme la un picior, meciul durînd două ore şi 19 minute. Hănescu s-a calificat în turul secund după ce l-a învins în prima rundă a competiţiei pe rusul Dmitri Tursunov, scor 4-6, 6-3, 6-2. Pentru accederea în turul al doilea, Hănescu a primit un cec în valoare de 15.000 de euro şi 35 de puncte ATP.

O victorie şi două înfrîngeri pentru echipele româneşti în FIBA Eurochallenge Cup

Formaţia masculină de baschet CSU Asesoft Ploieşti s-a impus, marţi seară, în faţa echipei Spartak Sankt Petersburg, scor 79-76 (42-38), într-un meci din turul I preliminar al FIBA Eurochallenge Cup. Meciul retur se va disputa, pe 21 octombrie, pe terenul echipei din Rusia. CSU Atlassib Sibiu a fost învinsă, marţi, pe teren propriu, de formaţia turcă Bandirma Banvitspor, scor 74-76 (38-30), tot în turul I preliminar al FIBA Eurochallenge Cup. Returul este programat, pe 21 octombrie, în Turcia. În cadrul aceleiaşi competiţii, echipa U. Mobitelco Cluj a fost învinsă, pe teren propriu, de formaţia germană EWE Baskets Oldenburg, cu scorul de 86-60 (40-30), returul fiind programat, pe 21 octombrie, în Germania.

Comisia de Disciplină a anulat cartonaşul roşu primit de Boya

Comisia de Disciplină a Federaţiei Române de Fotbal a decis să anuleze cartonaşul roşu primit de atacantul echipei Rapid Bucureşti, Pierre Boya, în partida din deplasare cu Pandurii Tîrgu Jiu, din cadrul etapei a X-a din Liga I. Comisia a considerat că arbitrul de centru Victor Berbecaru l-a eliminat eronat pe Boya în minutul 27 al partidei, în urma unui contact cu fundaşul Alin Chibulcutean. În urma acestei decizii, Boya va putea evolua astăzi, în partida Petrolul Ploieşti - Rapid, din cadrul şaisprezecimilor Cupei României.

Adrian Mititelu a primit cea mai mare amendă din istoria fotbalului românesc

Amenda dictată ieri de către Comisia de Disciplină a FRF finanţatorului clubului Universitatea Craiova, Adrian Mititelu, în valoare de 300.000 de lei, este cea mai mare din istoria fotbalului românesc! Precedentul „record” era deţinut de către finanţatorul clubului Steaua, Gigi Becali, şi de fostul preşedinte al clubului Universitatea Cluj, Anton Doboş, care fuseseră amendaţi cu cîte 200.000 de lei ca urmare a scandalului „Valiza”. Amenzile celor doi oficiali au fost ulterior anulate de către Curtea de Arbitraj pentru Fotbal. Mititelu a fost suspendat pentru şase luni şi amendat cu 300.000 de lei ca urmare a declaraţiilor calomnioase făcute la adresa arbitrajului de la meciul cu FC Argeş, scor 1-1, din etapa a X-a. El mai fusese suspendat şi pe 1 octombrie, pentru declaraţiile făcute înaintea şi după partida cu Unirea Urziceni, din etapa a VIII-a a Ligii I, cînd a spus că ialomiţenii au fost ajutaţi de arbitrul Marius Martiş, care ar avea legături cu managerul Mihai Stoica. Mititelu primise atunci şi o amendă de 12.800 de lei.