Ultimul minut

Sport 30 Iunie 2008 / 00:00 671 accesări

Halep a cîştigat turneul de la Kristienhamn

Cîştigătoarea turneului de Mare Şlem de la Roland Garros rezervat junioarelor, Simona Halep, s-a impus, sîmbătă, în faţa sportivei din Germania, Anne Schaefer, scor 6-3, 6-2, în cadrul finalei turneului de la Kristienhamn (Suedia), dotat cu premii în valoare de 25.000 de dolari. În semifinale, adversara Simonei Halep, Johanna Larsson, favorita nr. 2, s-a retras de pe tablou, ceea ce a ajutat-o pe constănţeancă să abordeze mult mai bine finala. Pentru această victorie, Halep, care ocupă locul 493 în ierarhia WTA, a primit 26 de puncte, cu ajutorul cărora va urca pînă în apropierea poziţiei 350. Halep traversează o perioadă foarte bună, ea avînd în acest moment 23 de victorii consecutive, strînse în turnee de senioare şi de junioare. Constănţeanca şi-a trecut în cont patru trofee: două de senioare (Bucureşti şi Kristienhamn) şi două de junioare (Roland Garros şi Trofeo Bonfiglio). În această săptămînă, Halep va juca la Cuneo (Italia), un turneu de 100.000 de dolari, acolo unde a primit un wild card pentru tabloul principal.

Hănescu a părăsit Wimbledon-ul

Perechea Victor Hănescu / James Cerretani (România / SUA) a ratat, sîmbătă, calificarea în turul al treilea al probei de dublu de la Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam al anului. Hănescu şi Cerretani au fost învinşi, în turul secund, cu 6-4, 6-4, 7-6, de cuplul Max Mirnîi / Jamie Murray (Belarus / Marea Britanie), cap de serie nr. 14. Astăzi debutează confruntările din optimi, atît în turneul masculin, cît şi în cel feminin.

Gimnasta Steliana Nistor s-a impus în toate finalele

Steliana Nistor a dominat clar Campionatul Naţional de la Ploieşti şi a arătat că este cea mai în formă gimnastă din lotul României. După ce s-a impus, sîmbătă, la individual compus, cu un punctaj de 61,900, devansîndu-le pe Andreea Grigore (locul 2 - 59,550 p) şi Andreea Acatrinei (locul 3 - 58,975 p), lidera lotului “tricolor” nu a ratat aurul în niciuna din finalele de duminică. Nistor s-a impus la sărituri, cu 15,125, urmată pe podium de Daniela Druncea (15,100) şi Elena Chiric (14,725). La paralele, sibianca a primit 16,600, devansînd-o pe Stefani Bismpikou (Grecia) - 16,500 şi Andreea Grigore - 15,000, iar la bîrnă şi sol a fost notată cu 15,450, repectiv 15,650. Dacă la feminin competiţia a fost dominată de Steliana Nistor, la masculin, gimnaştii români şi-au împărţit succesele, cele şase concursuri fiind cîştigate de şase sportivi diferiţi. La sol s-a impus Marian Drăgulescu, cu 15,600, la sărituri Flavius Koczi - 16,475, în timp ce Drăgulescu s-a clasat al treilea - cu 16,250. Finala de la cal cu mînere a fost cîştigată de Daniel Popescu - 15,600, la inele s-a impus Robert Stănescu - 15,950, iar la paralele Cosmin Popescu - 15,450. După ce a urcat pe prima treaptă a podiumului la individual compus, Răzvan Şelariu a reuşit în ultima zi a competiţiei să mai cîştige o medalie de aur la bară fixă, fiind notat cu 15,500. Din păcate, la Ploieşti nu a concurat Sandra Izbaşa, care s-a accidentat la gleznă înaintea începerii concursului. Sportiva efectua încălzirea la sărituri, primul aparat la care urma să evolueze în concurs, dar o aterizare prea joasă a condus la nedorita accidentare.

Steluţa Luca nu merge la Beijing

Veste şoc pentru echipa naţională de handbal feminin a României. Ieri, Gheorghe Tadici a anunţat că liderul lotului “tricolor”, Steluţa Luca, nu va participa la Jocurile Olimpice de la Beijing din cauza unor probleme medicale la spate. „Steluţa Luca a venit la mine şi mi-a zis că o doare spatele şi nu poate merge la Olimpiadă. A făcut şi o scrisoare prin care anunţă că, din cauze medicale, renunţă să facă deplasarea la Beijing, scrisoare pe care mi-a înmînat-o şi mie, şi a trimis-o şi la Federaţie. Îmi pare rău pentru ea, dar asta este situaţia, pot merge doar 14 jucătoare şi toate trebuie să fie apte din punct de vedere medical. Fetele vor alege alt lider. În schimb, mă bucur că Beşe şi Maier s-au refăcut şi pot merge la Olimpiadă”, a declarat Tadici. Naţionala feminină a României s-a reunit duminică, la Rm. Vîlcea, de unde a plecat spre Moeciu. După forfait-ul Steluţei Luca, Tadici a luat la Moeciu 17 jucătoare, dintre care, pînă pe 12 iulie, le va alege pe cele 14 care vor face deplasarea la Beijing. Totodată, Steluţa Luca fusese desemnată de COSR portdrapelul delegaţiei României la Jocurile Olimpice de la Beijing, programate în perioada 8-24 august. În condiţiile în care ea nu va mai putea participa, COSR trebuie să desemneze un alt sportiv care să poarte drapelul ţării la festivitatea de deschidere a Olimpiadei.