Ultimul minut

Sport 19 Iulie 2007 / 00:00 683 accesări

Nadia Comăneci, în cartea recordurilor

Miercuri, 18 iulie, cu ocazia aniversării a 31 de ani de la prima nota de 10 din istoria gimnasticii, obţinută de Nadia Comăneci la Jocurile Olimpice de la Montreal, din 1976, Academia Recordurilor Mondiale din Miami (SUA) a anunţat omologarea recordului mondial al reginei gimnasticii: 7 note de 10 la o singură ediţie a Olimpiadei. „World Record Academy” a precizat că îi va trimite Nadiei un certificat special, pe care va fi menţionat recordul său, iar numele gimnastei române va fi figura pentru totdeauna în Cartea recordurilor mondiale. De asemenea, Academia a precizat că „ziua de 18 iulie va deveni Ziua Recordurilor Mondiale, în amintirea cele mai frumoase evoluţii din istoria Jocurilor Olimpice”. „Nadia Comăneci a cucerit inimile oamenilor din întreaga lume devenind prima gimnastă din istorie care a aflat cum este să fii perfectă”, se precizează pe site-ul Academiei Recordurilor Mondiale din Miami.

Cedric Vasseur a cîştigat a 10-a etapă din Turul Franţei

Rutierul francez Cedric Vasseur, de la echipa Quick Step, a trecut primul linia de sosire, miercuri, în cea de-a 10-a etapă din Turul Franţei, defăşurată între localităţile Tallard şi Marseille (299, 5 km). Vasseur a fost cronometrat cu timpul de 5 ore 20 de minute şi 24 de secunde, cîştigînd o etapă în Turul Franţei după o pauză de zece ani. Vasseur i-a devansat pe compatrioţii săi, Sandy Casar (FDJ) şi Patrice Halgand (Credit Agricole). În clasamentul general conduce danezul Michael Rasmussen - 49 ore 23 de minute şi 48 de secunde, urmat de Alejandron Valverde (Caisse d’Espargne) - la 2 minute şi 35 de secunde şi de Iban Mayo (Saunier Duval-Prodir) - la 2 minute şi 39 de secunde. Astăzi se desfăşoară etapa a 10-a, între localităţile Marseille şi Montepellier (182,5 km).

O zi pînă la startul Ligii I la fotbal pe plajă

La sfîrşitul acestei săptămîni, la arena Melody din Mamaia, va începe şi Liga I la fotbal pe plajă, astfel că organizatorii aşteaptă să fie contactaţi la numărul de telefon 0752.31.22.04 (dl. Tudor Miron) de către reprezentanţii formaţiilor din primul eşalon pentru a confirma participarea şi pentru a fi informaţi despre condiţiile de participare. Joi se doreşte definitivarea sistemului de desfăşurare din Liga I la fotbal pe plajă, ediţia 2007, în funcţie de numărul de echipe participante. Vineri, la 16.00, este programată şedinţa tehnică a turneului, la beach-barul situat lîngă arena Melody, iar de la ora 17.00, va avea loc primul joc. Jucătorii echipelor participante trebuie să prezinte carnetele cu viza AJF la zi, precum şi avizul medical.

Pele, desemnat cel mai bun marcator de IFFHS

Federaţia Internaţională de Istorie şi Statistică a Fotbalului l-a desemnat, miercuri, pe legendarul Pele drept cel mai bun marcator all-time din campionatele naţionale. Brazilianul a înscris 541 de goluri în 560 de meciuri jucate în campionat între 1957-1977, fiind urmat în clasament de alte nume de legenda pentru istoria fotbalului mondial, Josef Bican (518 goluri în doar 341 de meciuri între 1931-1955), Ferenc Puskas (511 goluri în 533 de meciuri între 1943-1966) şi Romario (489 de goluri în 612 partide, din 1985 pînă în prezent). Dintre români, Dudu Georgescu, cu 252 de reuşite în 370 de meciuri jucate între 1970-1987, ocupa poziţia a 111-a în acest top, iar Gheorghe Hagi se află pe locul 180, cu 227 de goluri în 485 de partide între 1982-2001.

Real oferă 6 milioane de euro pe sezon pentru Robben

Conducerea formaţiei spaniole Real Madrid i-a propus mijlocaşului olandez de la Chelsea, Arjen Robben, o ofertă salarială de şase milioane de euro pe sezon, timp de şase ani, susţine cotidianul britanic “The Sun”. Pentru Robben, Real Madrid oferă echipei din Londra 24 milioane de euro. În Spania, componentul echipei reprezentative a Olandei ar cîştiga 140.000 de euro net pe săptamînă, asta datorită impozitului pe venit din Spania de numai 24% faţa de 40% în Anglia. Pe lîngă atacantul olandez, Real Madrid încearcă să-l convingă să vină în Primera Division şi pe un alt component al echipei Chelsea Londra, Frank Lampard. Acest interes a apărut şi după ce madrilenii au fost refuzaţi de Cesc Fabregas, mijlocaşul formaţiei Arsenal Londra.

Chelsea a cîştigat primul meci al turneului de la Los Angeles

Formaţia Chelsea Londra a cîştigat, marţi noapte, cu scorul de 1-0 (0-0), partida disputată împotriva sud-coreenilor de la Suwon Bluewings, în primul meci al “patrulaterului” disputat la Los Angeles. Unicul gol al meciului a fost marcat de atacantul ivorian Didier Drogba, în min. 80. În cel de-al doilea meci al turneului, Los Angeles Galaxy, fără vedeta David Beckham pe teren, a pierdut cu 0-3 (Fonseca 11, Gaitan 72, Vilalobos 89) în faţa echipei mexicane Tigres.