Ultimul minut

Sport 03 Martie 2007 / 00:00 655 accesări

CS Tomis pleacă, duminică, într-un turneu în Italia

Profitînd de pauză competiţională, formaţia feminină de handbal CS Tomis Constanţa va efectua un miniturneu amical în Italia. Constănţencele vor pleca, duminică, în Italia, urmînd ca marţi să dispute o partidă de verificare în compania echipei Impresa Sarti G.S. Ariosto Ferrara. Italiencele ocupă locul 7 în campionatul intern, după disputarea primelor 15 etape. Gruparea de pe litoral şi-a stabilit cartierul general în apropierea oraşului Firenze. Din delegaţie va lipsi antrenorul Dumitru Muşi, aflat la echipa naţională, care participă la un turneu de verificare în Polonia. Constănţencele vor reveni în ţară joi, urmînd ca pe 11 martie să dispute un meci extrem de important în Liga Naţională, împotriva echipei Astral Poşta Cîlnău, în deplasare.

Liga a patra la fotbal se reia astăzi cu o restanţă

Sîmbătă viitoare se va relua şi campionatul Ligii a patra la fotbal, cu meciurile din cadrul etapei a 19-a. Dar pînă atunci, astăzi, de la orele 10.00 (juniorii) şi 12.00 (seniorii), vor avea loc restanţele dintre Gloria Albeşti şi CS Eforie, contînd pentru etapa a 17-a din cadrul Seriei Est. Meciul de seniori va fi arbitrat de Marius Codin, Stere Cicio şi Cristian Başcoveanu, iar observator din partea AJF a fost desemnat Stere Guteanu.

Rapid a ajuns pe locul 15 în clasamentul IFFHS

Echipa Rapid Bucureşti a căzut cinci poziţii în clasamentul pe luna februarie al Federaţiei Internaţionale de Istorie şi Statistică a Fotbalului (IFFHS), dat publicităţii ieri, în timp ce Steaua a retrogradat opt locuri, iar Dinamo a urcat o poziţie. Rapid continuă să fie cea mai bine clasată echipă din România, aflîndu-se pe locul 15, cu 215 puncte. Steaua a ajuns de pe poziţia 23 pe 31, cu 176,5p, iar Dinamo de pe locul 41 pe 40, cu 166p, aflîndu-se la egalitate cu francezii de la RC Lens. Podiumul acestui clasament este ocupat de FC Sevilla 301p, Inter Milano 272p şi FC Barcelona 258p.

Atleţii români au debutat, vineri, la C.E. de sală de la Birmingham

Vineri a debutat, la Birmingham, a 29-a ediţie a Campionatelor Europene de atletism în sală, competitie programată în perioada 2-4 martie. Din delegaţia României fac parte 10 atleţi şi 11 atlete, obiectivul Federaţiei Române de Atletism la Birmingham fiind obţinerea unei medalii şi 4-5 sportivi clasaţi pe locurile 4-6. În prima reuniune a zilei de debut a întrecerii nu a adus rezultate prea bune pentru “tricolori”. La 60 m garduri, Alexandru Mihăilescu a terminat pe locul 5 seria de calificare, cu timpul de 7.93, ratînd calificarea în semifinale. În proba de 3.000 de metri, Mircea Bogdan a ocupat ultimul loc în serie, fiind eliminat din competitie, ca şi Marius Ionescu, chiar dacă ultimul a stabilit un nou record personal. La 400 m, Cătălin Cîmpeanu a încheiat pe locul 3 în seria de calificare cu un nou record personal şi s-a calificat în semifinale cu al şaptelea timp al seriilor. În aceeaşi probă, Bogdan Vîlcu a terminat pe locul 5 în serie, cu cel mai bun rezultat al sezonului, dar fără să izbutească pătrunderea în semifinale, în timp ce Vasile Boboş a fost descalificat, din cauza faptului că nu şi-a respectat culoarul de alergare. La lungime, Alina Militaru este singura care a obţinut accesul în finală, sărind 6,53 m, cel mai bun rezultat personal al sezonului, în timp ce Adina Anton (6,48 m) şi Viorica Ţigău (6,42 m) au fost eliminate. Veştile bune au venit de la 400 m feminin, unde Angela Moroşanu a cîştigat prima serie de calificare, cu record personal şi s-a calificat în semifinalele probei, performanţă obţinută şi de Ionela Tîrlea, cu a opta performanţă a seriilor. În sesiunea de calificare de vineri seara au intrat în luptă şi două dintre reprezentantele CS Farul Constanţa, Adelina Gavrilă şi Cristina Bujin, ambele la triplusalt.

Adrian Mutu continuă să fie cel mai bun jucător din Italia

Atacantul echipei Fiorentina, Adrian Mutu, continuă să fie cel mai bun jucător din Serie A, în urma notelor primite în principalele publicaţii din Italia, după ce a marcat golul egalizator în meciul cu Reggina (1-1), din etapa a 26-a. Mutu are o medie a notelor de 6,59, fiind urmat de Christian Doni (Atalanta), cu 6,53, şi de brazilianul Amauri (Palermo), cu 6,52. De asemenea, internaţionalul român se află în fruntea stranierilor din Serie A şi este inclus în echipa campionatului. În topul “stranierilor” din Serie A pentru etapa a 26-a, Adrian Mutu s-a clasat pe locul nouă, cu o medie a notelor de 6,50.