Ultimul minut

Sport 16 Martie 2015 / 00:00 800 accesări

Liga Națională de handbal masculin

Rezultatele etapei a 22-a din Liga Națională de handbal masculin - joi: Poli Timișoara - HCM Constanța 28-30, CSU Suceava - HC Odorhei 26-32; sâmbătă: CSM București - Pandurii Tg. Jiu 29-24, Dunărea Călărași - Potaissa Turda 29-28, Știința Bacău - Steaua București 29-27; duminică: Dinamo București - HC Vaslui 27-26. Minaur Baia Mare a stat. Clasament: 1. HC Odorhei 45p, 2. Minaur Baia Mare 41p, 3. HCM CONSTANȚA 39p, 4. CSM București 37p, 5. Dinamo București 36p (golaveraj: 526-499), 6. Dunărea Călărași 36p (528-509), 7. Știința Bacău 34p, 8. Potaissa Turda 26p, 9. HC Vaslui 25p, 10. Poli Timișoara 22p, 11. Steaua București 18p, 12. Pandurii Tg. Jiu 12p, 13. CSU Suceava 9p.

Sepsi Sf. Gheorghe a câştigat Cupa României la baschet feminin

Echipa Sepsi Sf. Gheorghe a câştigat Cupa României la baschet feminin, impunându-se în finala de sâmbătă, scor 61-54, în faţa formaţiei CSU Alba Iulia, în turneul Final Four desfășurat la Sf. Gheorghe. Pe locul 3 s-a clasat ICIM Arad, care a câştigat, cu scorul de 82-56, finala mică, în faţa echipei CSBT Alexandria. Duminică seară, tot la Sf. Gheorghe, a avut loc All Star Game. În 2014, Cupa României a fost cucerită de ICIM, care a dispus în finală de Sepsi.

Victorie pentru România Under 17 într-un amical cu Sparta Rotterdam

Reprezentativa de fotbal Under 17 a României a câștigat, cu scorul de 2-0 (Tănase 70, Fl. Coman 85), ultimul meci de verificare înaintea debutului la Turul de Elită, în fața juniorilor de aceeași vârstă de la Sparta Rotterdam, locul 5 în campionatul U17 al Olandei, informează frf.ro. Prima repriză a meciului a avut 40 de minute, iar a doua 45. Echipa folosită de antrenorul Bogdan Vintilă a fost următoarea: Suciu - Căpușă, Ghiță, Fridrich, Vlădescu (60 Grecu) - Ciobanu (41 Tănase), Kilyen (65 Casap), Oaidă (65 Ianis Hagi) - Dobre, Petre (Fl. Coman), Cârnaț (65 Mihalcea). Pentru tinerii tricolori urmează două zile libere, înainte de a pregăti primul meci de la Turul de Elită din Anglia, contra Sloveniei, programat la 21 martie. În grupa decisivă pentru calificarea la Campionatul European din Bulgaria, România va mai întâlni Norvegia (la 23 martie) și Anglia (la 26 martie).

Alin Firfirică, locul 3 la aruncarea discului, categoria U23, la Cupa Europei

Atletul Alin Firfirică s-a clasat pe locul 3 în proba de aruncarea discului, la categoria tineret, în cadrul Cupei Europei la aruncări de iarnă, competiţie care se desfăşoară la Leiria, în Portugalia. Firfirică a terminat pe locul 3, cu o performanţă de 56,42 metri. Florina Andreea Necșoiu s-a clasat a zecea la aruncarea suliţei, tot la tineret, cu 45,71 metri, iar la senioare, Nicoleta Mădălina Anghelescu a terminat pe locul 12, cu 51,85 m. La aruncarea greutăţii, categoria tineret, Lenuța Burueană s-a clasat pe poziția a noua (14,80 m).

Turneul celor Șase Națiuni la rugby

Rezultatele înregistrate în etapa a 4-a din Turneul celor Șase Națiuni la rugby - sâmbătă: Țara Galilor - Irlanda 23-16 și Anglia - Scoția 25-13; duminică: Italia - Franța 0-29. Clasament: 1-3. Anglia, Irlanda și Țara Galilor - câte 6p, 4. Franța 4p, 5. Italia 2p, 6. Scoția 0p.

Mayweather şi Pacquiao acceptă să fie testaţi antidoping înainte şi după meciul de la Las Vegas

Pugiliştii Floyd Mayweather şi Manny Pacquiao au ajuns la un acord conform căruia se vor supune regulamentelor Agenţiei Mondiale Antidoping (USADA) în vederea meciului din 2 mai, de la Las Vegas. Acest aspect a reprezentat o problemă la negocierile din 2010, când s-a încercat întâia dată stabilirea unui meci între Mayweather şi Pacquiao. Conform înţelegerii, USADA va putea preleva eşantioane de sânge şi de urină de la ambii pugilişti în orice moment de acum până la meciul din mai. Cei doi vor fi testaţi şi după meci. Eşantioanele vor fi trimise la laboratoare ce pot descoperi dacă există hormoni de creştere, EPO sau orice altă substanţă interzisă. Preşedintele USADA, Travis Tygart, a declarat că prin acest acord Mayweather şi Pacquiao „transmit un mesaj important cu privire la importanţa unei competiţii curate şi sigure”.

Serghei Kovalev l-a învins pe Jean Pascal şi şi-a păstrat titlurile WBA, WBO şi IBF

Pugilistul rus Serghei Kovalev l-a învins, sâmbătă, la Montreal, pe canadianul Jean Pascal şi şi-a păstrat centurile WBA, WBO şi IBF la categoria semigrea. Kovalev s-a impus prin KO tehnic în runda a opta. Meciul era programat să aibă 12 runde. Aceasta este a 27-a victorie din cariera lui Kovalev, a 24-a înainte de limită. Pentru Jean Pascal, aceasta a fost prima înfrângere înainte de limită. Pascal a boxat anul trecut, la 18 ianuarie, cu românul Lucian Bute, pe care l-a învins la puncte. Printre adversarii din trecut ai lui Jean Pascal se numără şi Adrian Diaconu, pe care canadianul l-a învins de două ori în 2009.

Ștafeta feminină a Germaniei a câștigat aurul la Mondialele de biatlon

Echipa Germaniei, alcătuită din Franziska Hildebrandt, Franziska Preuss, Vanessa Hinz și Laura Dahlmeier, și-a adjudecat victoria în proba feminină de ștafetă 4x6 km, la Campionatele Mondiale de biatlon de la Kontiolahti (Finlanda), în timp ce România s-a clasat pe locul 15. Germania a devansat Franța (Anais Bescond, Enora Latuilliere, Justine Braisaz, Marie Dorin-Habert), cu un minut și 3 zecimi de secundă, și Italia (Lisa Vittozzi, Karin Oberhofer, Nicole Gontier, Dorothea Wierer), cu 1:06,1. România, în formula Eva Tofalvi, Luminița Pișcoran, Reka Ferencz și Florina Ioana Cîrstea, s-a clasat pe locul 15, din 25 de echipe participante. Ultimul concurs feminin de la Campionatele Mondiale a fost cel cu start în bloc, programat duminică.

Record mondial la 20 km marş

Sportivul japonez Yusuke Suzuki a stabilit un record mondial în proba de 20 de kilometri marş, cu timpul de o oră, 16 minute şi 36 de secunde, rezultat cu care a câştigat pentru a treia oară titlul de campion al Asiei, informează agenţia EFE, citată de „Marca“. Suzuki a reuşit această performanţă în oraşul său natal, Nomi. Precedentul record, de o oră, 17 minute şi două secunde, fusese stabilit în urmă cu o săptămână de francezul Yohann Diniz, la Arles, la Campionatele Franţei. Yusuke Suzuki a mai câştigat titlul continental la 20 km marş în 2010 şi în 2013.