Ultimul minut

Sport 10 Iunie 2014 / 00:00 713 accesări

CS TOMITANII LUPTĂ SĂ-ŞI PĂSTREZE TITLUL NAŢIONAL LA U17

Turneul Final al Campionatului Naţional de rugby pentru jucători sub 17 ani se desfăşoară, în această săptămână, pe terenul “Cleopatra“ din Complexul Sportiv “Badea Cârţan“. Participă şase echipe împărţite în două grupe, jucându-se fiecare cu fiecare. Primele clasate din fiecare grupă îşi vor disputa titlul naţional. În urma tragerii la sorţi, cele şase formaţii participante au fost împărţite astfel - Grupa Roşie: CS Tomitanii Constanţa (antrenori Cristian Cojocaru şi Adrian Tinca), CSŞ Bârlad şi CSO Pantelimon; Grupa Albastră: CTMRTF, CS Unirea Iaşi şi CNAV Bucureşti. Iată programul echipei constănţene: CS Tomitanii - CSŞ Bârlad (miercuri, ora 10.00), CSO Pantelimon - CS Tomitanii (vineri, ora 10.00). Duminică vor avea loc meciurile pentru locurile 5-6 (ora 9.00), locurile 3-4 (ora 10.15) şi locurile 1-2 (ora 11.30). Se joacă două reprize de câte 30 de minute.

TECĂU A URCAT TREI POZIŢII ÎN IERARHIA ATP LA DUBLU

Eliminat în optimi la Roland Garros, tenismenul constănţean Horia Tecău a urcat trei poziţii în clasamentul ATP de dublu dat publicităţii ieri, aflându-se pe locul 25, cu 2.790 puncte. În schimb, Florin Mergea, semifinalist la Paris, a făcut un salt de 11 locuri, ajungând pe locul 40, cu 1.951p. La simplu, România nu mai are niciun reprezentant în primii 100 jucători din lume, după ce Victor Hănescu a coborât 19 locuri şi se află pe poziţia 104, cu 552p. Adrian Ungur a coborât 30 de locuri, până pe 158, cu 353p, în timp ce Marius Copil a coborât 9 locuri şi ocupă locul 160, cu 342p. Liderul mondial rămâne spaniolul Rafael Nadal, cu 12.500p, urmat de sârbul Novak Djokovici, cu 12.330p, şi elveţianul Stanislas Wawrinka, cu 5.480p.

SALT ÎN CLASAMENTUL WTA PENTRU MONICA NICULESCU

În clasamentul WTA dat publicităţii ieri, tenismena Sorana Cîrstea a coborât două locuri şi este pe 28, cu 1.680 de puncte, iar Monica Niculescu a urcat zece poziţii, pe 66, cu 840p. În Top 200 WTA se mai află trei românce: Irina-Camelia Begu - locul 81, în urcare cu opt poziţii, cu 723p, Alexandra Cadanţu - locul 85, în coborâre cu patru poziţii, cu 705p, şi Alexandra Dulgheru - locul 106, în urcare cu 27 de poziţii, cu 612p. La dublu, Niculescu este pe 40, cu 2.040p, Ioana-Raluca Olaru - pe 62, cu 1.376p, iar Begu - pe 64, cu 1.376p. Câştigătoarea turneului de la Roland Garros, Maria Şarapova, a urcat trei poziţii, pe locul 5, cu 4.741p.

EGALITATE ÎN FINALA CN DE BASCHET MASCULIN

Echipa de baschet masculin CSM Oradea a învins duminică, pe teren propriu, formaţia CSU Asesoft Ploieşti, cu scorul de 87-81 (44-53), în cea de-a patra partidă din cinci programate în finala Ligii Naţionale. În primul meci al finalei, orădenii au câştigat cu 105-93, următoarele două fiind adjudecate de prahoveni, cu 95-76 şi 88-80. Cu victoria de duminică, CSM Oradea a egalat la general, 2-2, meciul decisiv fiind programat în 12 iunie, la Ploieşti. Finala mică a fost câştigată de BC Mureş, care s-a impus în faţa formaţiei U. BT Mobitelco Cluj, cu 91-69 şi 84-59, cucerind medaliile de bronz. CSM Oradea joacă în premieră finala Ligii Naţionale, în timp ce prahovenii luptă pentru al zecelea titlu naţional din ultimii 11 ani.

ANGEL SANTANA, AUR MONDIAL LA ARUNCĂRI LIBERE

Jucătorul român de origine spaniolă Angel Santana a cucerit prima medalie mondială de aur pentru baschetul românesc, după ce s-a impus în concursul de aruncări libere din cadrul întrecerilor individuale speciale la a doua ediţie a Campionatului Mondial de baschet 3x3, în Complexul Olimpic “Lujniki Park“ din Moscova.

BRONZ PENTRU SIMONA GHERMAN LA EUROPENELE DE SCRIMĂ

Simona Gherman a cucerit medalia de bronz în proba individuală de spadă de la Campionatele Europene de scrimă de la Strasbourg, duminică, după ce a fost învinsă în semifinale de Marie Florence Candassamy (Franţa), cu scorul de 15-9. Gherman trecuse pe rând de Ekaterina Davidzon (Israel), scor 15-5, de Ana Maria Brînză, scor 9-8, de Monika Sozanska (Germania), scor 10-6, şi de Iana Şemiakina (Ucraina), scor 15-14. Simona Pop şi Maria Udrea au pierdut în runda inaugurală. Pop a fost întrecută de Josephine Jacques Andre Coquin (Franţa), scor 15-8, iar Udrea a fost învinsă de Marie Florence Candassamy (Franţa), scor 8-7.

RADU DĂRĂBAN, ELIMINAT ÎN TURUL DOI LA EUROPENELE DE SCRIMĂ

Radu Dărăban a fost eliminat ieri în turul doi al probei individuale de floretă de la Campionatele Europene de scrimă de la Strasbourg, după ce a fost învins de rusul Timur Safin cu scorul de 15-8. Dărăban trecuse în primul tur, cu scorul de 15-7, de turcul Tevfik Burak Babaoglu. Valentin Niţă a fost eliminat în runda inaugurală, după ce a fost învins cu 15-3 de spaniolul Carlos Llavador. Alţi doi români, Teofil Moisuc şi Iulian Teacă, nu au ajuns pe tabloul principal, ei fiind eliminaţi în grupele preliminare.

„TUR AL CAMPIOANELOR” PENTRU LOTUL CARE A PARTICIPAT LA CE DE BOX FEMININ

Cele cinci sportive din lotul României care au câştigat medalii la Campionatul European de box feminin au făcut ieri, împreună cu antrenorii lor, un tur de onoare al Capitalei cu o limuzină închiriată de Federaţia Română de Box, numit „Tur al campioanelor”. Pugilistele au primit flori şi au sărbătorit cu şampanie rezultatele obţinute la competiţia găzduită de Sala Polivalentă din Bucureşti. Caravana a plecat de la hotelul Sport din cadrul Complexului Sportiv Naţional „Lia Manoliu“ şi a făcut o oprire în faţa Palatului Parlamentului, unde sportivele şi-au făcut fotografii cu drapelul României. România a obţinut cinci medalii la Campionatele Europene de la Bucureşti, încheiate sâmbătă: una de aur (Steluţa Duţă), una de argint (Marilena Florina Radu) şi trei de bronz (Simona Sitar, Cristiana Stancu, Luminiţa Turcin).

DONIŞAN ŞI PERIE, PE PODIUM LA MARRAKECH

Atleţii Mihai Donişan şi Bianca Perie s-au clasat pe locul 3 în probele de săritura în înălţime, respectiv aruncarea ciocanului, în cadrul reuniunii atletice de la Marrakech (Maroc), contând pentru World Challenge. Donişan a fost al treilea, cu 2,25 metri, primul loc fiind ocupat de Bohdan Bondarenko (Ucraina - 2,39 m), în timp ce pe poziţia secundă s-a clasat rusul Ivan Ukhov (2,33 m). La aruncarea ciocanului, Perie s-a clasat pe locul 3, cu 70,57 metri. Primul loc a fost ocupat de sportiva germană Kathrin Klass (73,30 m), iar pe 2 s-a clasat Sultana Frizell (Canada - 73,21 m).

LUCIEN HORA A CÂŞTIGAT MARELE PREMIU AL ORAŞULUI BRAŞOV

Pilotul Lucien Hora (Lola B99/50), campionul naţional en titre, a câştigat Marele Premiu al Oraşului Braşov, etapa a doua a Campionatului Naţional de viteză în coastă. Hora a fost urmat de Ovidiu Zaberca (Mitsubishi Lancer Evo 8.5) şi de Paul Andronic (Mitsubishi Lancer Evo 9). În clasamentul general, Hora, victorios şi în etapa inaugurală, Cupa Gorjului, conduce cu 40 de puncte, urmat de Ovidiu Zaberca 27p, Paul Andronic 20p şi Lucian Răduţ 20p. Etapa a treia va fi Cupa Reşiţa, în perioada 5-6 iulie.

HEAT A EGALAT ÎN FINALA NBA

Campioana en titre a replicat rapid în finala NBA, egalând scorul general după cea de-a doua partidă disputată: San Antonio Spurs - Miami Heat 96-98 (1-1 la general). James, cu 35p şi 10 recuperări, a fost cel mai bun de pe teren, el decizând victoria finală. La gazde, cel mai bun jucător a fost Tony Parker, francezul înscriind 21p, prea puţin pentru a aduce victoria pentru Spurs. Partida a treia a finalei NBA este programată în această noapte, în Miami.

FROOME S-A IMPUS ÎN PRIMA ETAPĂ DIN DAUPHINE

Chris Froome (Sky) a pus capăt speculaţiilor apărute în legătură cu forma lui sportivă încă din prima etapă a Criteriului Dauphine, cursă considerată a fi ideală pentru a stabili nivelul cicliştilor înainte de cea mai importantă competiţie a anului, Turul Franţei. Rutierul britanic cu origini kenyene s-a impus în prologul de duminică, în lungime de 10,4 km. Ediţia de anul acesta a Criteriului Dauphine a strâns la start crema ciclismului mondial, competiţia bucurându-se de prezenţa celor mai mulţi dintre greii plutonului cu şanse la primul loc în clasamentul general al Turului Franţei: Froome, Contador, Nibali, Van Garderen, Talansky, Kwiatkowski (practic, singurul mare absent este Valverde). Plecat ultimul în acest mini-contratimp, Froome a sosit după 13 minute şi 14 secunde, îmbunătăţind cu 8 secunde timpul stabilit anterior de principalul său rival, Alberto Contador (Team Tinkoff-Saxo).