Ultimul minut

Sport 22 Martie 2014 / 00:00 832 accesări

CUPA “HAGI-DANONE”, LA ACADEMIA HAGI

Vineri, la Sport Pub H10, s-a desfăşurat şedinţa tehnică a fazei zonale a Cupei “Hagi-Danone”, competiţie rezervată copiilor născuţi în anul 2002. Au participat reprezentanţii celor şase echipe calificate, componenţa celor două grupe fiind următoarea - Grupa A: LPS Buzău, Stars Brăila, CSM Focşani; Grupa B: Delta Dobrogea Tulcea, Junior Galaţi, Academia Hagi. Programul partidelor - sâmbătă, ora 9.00: LPS Buzău - Stars Brăila (Gr. A), Junior Galaţi - Delta Dobrogea Tulcea (Gr. B); ora 12.00: Stars Brăila - CSM Focşani (Gr. A), Academia Hagi - Junior Galaţi (Gr. B); ora 17.00: LPS Buzău - CSM Focşani (Gr. A), Academia Hagi - Delta Dobrogea Tulcea (Gr. B); duminică, ora 9.00, semifinale: loc 1 Grupa A - loc 2 Grupa B, loc 2 Grupa A - loc 1 Grupa B; ora 12.00: FINALA. Câştigătoarea turneului zonal va obţine calificarea la turneul final al Cupei “Hagi-Danone”, care va avea loc la Ovidiu, în zilele de 31 mai şi 1 iunie.

LIGA A II-A LA FOTBAL

Sâmbătă sunt programate meciurile din cadrul etapei a 18-a a Seriei a 2-a din Liga a II-a la fotbal. Programul partidelor - ora 11.00: Metalul Reşiţa - CSM Rm. Vâlcea; ASA Tg. Mureş - FC Bihor (în direct la TVR 3); ora 18.00: CS U. Craiova - Minerul Motru. Partidele Gloria Bistriţa - UTA 1-3, FC U. Craiova - CS Mioveni 2-3 şi Olimpia Satu Mare - FC Olt 0-1 s-au jucat vineri. Clasament: 1. CSM Rm. Vâlcea 32p (golaveraj: 22-14), 2. CS U. Craiova 32p (19-11), 3. ASA Tg. Mureş 28p, 4. FC Olt 27p.

ROMÂNIA U18, ÎNVINSĂ DE MACEDONIA

Naţionalele de fotbal ale României şi Macedoniei au disputat, în această săptămână, două partide de verificare, ambele la Skopje. După ce în prima partidă România s-a impus cu 2-1, al doilea joc a fost câştigat de Macedonia, scor 4-2. Antrenorul Ion Dumitru a folosit în aceste meciuri şi şase jucători de la Academia Hagi: Cătălin Căbuz, Paul Iacob, Elvis Otei, Florin Cioablă, Antonio Cruceru şi Ciprian Perju.

25 DE ANI DE LA TRAGEDIA DE PE “HILLSBOROUGH”

Meciurile din Anglia vor începe cu şapte minute întârziere, în semn de respect, la împlinirea a 25 de ani de la tragedia de pe stadionul “Hillsborough”, a anunţat Federaţia Engleză de Fotbal (FA). „Ca semn de respect şi în memoria tuturor celor care şi-au pierdut viaţa în tragedia de pe stadionul „Hillsborough“ în aprilie 1989, toate meciurile din FA Cup, Premier League, Football League şi Football Conference care vor avea loc în perioada 11-14 aprilie vor începe cu şapte minute întârziere faţă de programul stabilit”, se arată într-un comunicat al FA. De asemenea, meciurile vor fi precedate de un minut de reculegere. La semifinala Cupei Angliei din 1989, dintre FC Liverpool şi Nottingham Forest, disputată pe stadionul echipei Sheffield Wednesday, “Hillsborough”, 96 de fani ai „cormoranilor“ au murit în urma unor incidente. Meciul s-a terminat la şase minute după fluierul de start.

PROBLEME PENTRU BORUSSIA DORTMUND

Borussia Dortmund a trecut de Zenit Sankt Petersburg şi s-a calificat în sferturile de finală ale UEFA Champions League, cu scorul general de 5-4, însă antrenorul Jürgen Klopp nu are motive să fie prea optimist pentru următoarele partide din cea mai importantă competiţie europeană. Accidentările îi dau mari bătăi de cap, iar în returul cu Zenit a mai primit o veste proastă. Cel mai bun om al Borussiei, Robert Lewandowski, a luat un avertisment stupid în minutul 18, pentru un henţ, după un corner de care au beneficiat nemţii. Polonezul a încasat al treilea avertisment din această ediţie a UEFA Champions League şi va lipsi în următorul meci al echipei sale, manşa tur din sferturi cu Real Madrid. Lewandowski a mai primit două cartonaşe galbene în duelurile cu Arsenal, din faza grupelor. Comparativ cu echipa care o elimina pe Real în sezonul trecut, Klopp mai are la dispoziţie doar patru jucători: Weidenfeller, Reus, Hummels şi Piszczek. Gotze a plecat la Bayern München, Lewandowski este suspendat pentru meciul tur din sferturi, iar Schmelzer, Subotic, Gundogan, Bender şi Blaszczykowski sunt accidentaţi.

BAYERN AR PUTEA DEVENI CAMPIOANĂ ÎNCĂ DE SÂMBĂTĂ

Echipa Bayern München, antrenată de Josep Guardiola, poate deveni, matematic, campioana actualei ediţii din Bundesliga, sâmbătă, cu o victorie în deplasarea la Mainz, dar şi cu ajutorul altor rezultate. Bavarezii au 23 de puncte avans faţă de Borussia Dortmund şi 24 faţă de Schalke 04 Gelsenkirchen, când au mai rămas 27 de puncte în joc, adică nouă etape din acest campionat.

VAN PERSIE VA FI INDISPONIBIL ÎNTRE PATRU ŞI ŞASE SĂPTĂMÂNI

Internaţionalul olandez al echipei Manchester United, Robin van Persie, va fi indisponibil între patru şi şase săptămâni, din cauza unei accidentări, astfel că el va rata sferturile de finală ale Ligii Campionilor, cu Bayern München. Van Persie a suferit o entorsă la genunchi, miercuri, în manşa secundă a optimilor de finală ale UCL, cu Olympiacos Pireu, scor 3-0, în care a marcat toate cele trei goluri. „După investigaţii aprofundate, s-a constatat că Robin van Persie are entorsă la un genunchi, astfel că el va lipsi de pe teren între patru şi şase săptămâni”, a anunţat clubul Manchester United.

KUN AGUERO NU VA JUCA ÎN URMĂTOARELE DOUĂ MECIURI

Sergio “Kun” Aguero, atacantul argentinian al echipei Manchester City, va rata următoarele două partide din campionatul Angliei, cu Fulham şi Manchester United, din cauza unei accidentări la ischiogambieri, a anunţat tehnicianul Manuel Pellegrini. Aguero s-a accidentat în meciul cu FC Barcelona, din Liga Campionilor, şi “nu sunt şanse” ca el să fie recuperat pentru întâlnirea de marţi, cu Manchester United, a precizat Pellegrini. Aguero, care în acest sezon a înscris 26 de goluri, ar putea reveni pe teren peste o săptămână. La meciul de sâmbătă, cu Fulham, Pellegrini nu va putea conta nici pe serviciile lui Nastasic (probleme la un genunchi) şi Kompany (suspendat).

TOPUZAKOV, ANTRENOR INTERIMAR LA LEVSKI

Fostul internaţional bulgar Elin Topuzakov a fost numit antrenor interimar până la finalul acestui sezon de Levski Sofia, a anunţat clubul bulgar cu 26 de titluri în vitrina trofeelor. Ca jucător, Topuzakov a contribuit la câştigarea a cinci titluri şi şase cupe cu Levski, plus o calificare în sferturile Cupei UEFA 2005. Levski Sofia celebrează a 100-a aniversare în acest an.

AMICAL GERMANIA - ARGENTINA, LA 3 SEPTEMBRIE

Reprezentativa de fotbal Germaniei va disputa un meci amical cu naţionala Argentinei, în data de 3 septembrie, la Düsseldorf, cu patru zile înainte de startul campaniei sale de calificare pentru Campionatul European din 2016, a anunţat Federaţia Germană de Fotbal (DFB). „Dincolo de calificare, dorinţa noastră este să întâlnim marile naţiuni ale fotbalului. Este dorinţa selecţionerului şi este atractiv pentru fani”, a declarat secretarul general al DFB, Helmut Sandrock. Germania a pierdut ultimele două meciuri amicale cu Argentina, de pe teren propriu, 1-3 - în august 2012 şi 0-1 - în martie 2010. Germanii au fost însă învinşi de argentinieni în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din 2010, cu scorul de 4-0. Naţionala germană are programată prima partidă din preliminariile EURO 2016 la 7 septembrie, cu Scoţia, la Dortmund.

AMICAL ITALIA - IRLANDA, LA 31 MAI

Reprezentativa de fotbal a Italiei va disputa, în data de 31 mai, la Londra, o partidă de pregătire cu naţionala Irlandei, în vederea Cupei Mondiale din Brazilia. Italienii vor juca ultimul meci amical înaintea turneului final al CM în data de 4 iunie, cu Luxemburg. Italia face parte la Cupa Mondială din Grupa D, alături de Anglia, Uruguay şi Costa Rica.

BELLINI A ÎNCETAT DIN VIAŢĂ, LA VÂRSTA DE 83 DE ANI

Fostul fotbalist Hilderaldo Luiz Bellini, căpitanul naţionalei Braziliei câştigătoare a Campionatului Mondial din 1958, a încetat din viaţă joi, la Sao Paulo, la vârsta de 83 de ani. Bellini, care suferea de peste zece ani de Alzheimer şi era internat în secţia de terapie intensivă a unui spital din Sao Paulo, nu mai vorbea de trei ani. Buletinul medical nu a fost dat publicităţii, la solicitarea familiei. Bellini a fost căpitanul reprezentativei ţării sale la primul titlu mondial, cel din 1958, apoi a făcut parte şi din naţionala câştigătoare a CM în 1962. De-a lungul carierei, Bellini a jucat la echipele Vasco de Gama, Sao Paulo FC şi Atletico Paranaense. O statuie a lui Bellini se află în faţa celebrului stadion “Maracana” din Rio de Janeiro.

JUCĂTORII ŞI STAFF-UL ECHIPEI WYDAD CASABLANCA, AGRESAŢI DE HULIGANI

Jucătorii şi staff-ul tehnic al echipei Wydad Casablanca au fost agresaţi, joi după-amiază, de un grup de suporteri care a pătruns prin forţă în baza de pregătire a grupării marocane. Când echipa se pregătea să înceapă antrenamentul, cel puţin 200 de persoane, unele cu cagule, au pătruns în baza „Mohamed Benjelloun“ după ce au agresat agenţii de pază. Folosind arme albe, suporterii au atacat jucătorii şi antrenorii, luându-le şi telefoanele mobile. Apoi, fanii au devastat vestiarele şi au vandalizat maşinile aflate în baza de pregătire, după care au plecat. Antrenorul Moustapha Chahid şi doi jucători au fost răniţi. Site-urile din Maroc au postat un filmuleţ în care jucătorii, indignaţi, au declarat că au fost atacaţi de zeci de huligani care aveau cuţite şi săbii. Acest incident a survenit în contextul în care Wydad Casablanca nu a înregistrat nicio victorie în ultimele meciuri.