Ultimul minut

Sport 29 August 2013 / 00:00 3309 accesări

CN DE ŞAH PE ECHIPE, LA MAMAIA

În perioada 30 august - 8 septembrie, Complexul „Cleopatra” din staţiunea Mamaia va găzdui Campionatul Naţional de Şah pe echipe - Superliga, la feminin şi masculin. La competiţia rezervată celor mai puternice zece formaţii masculine de şah din ţară este calificată şi echipa Victoria Techirghiol, care se menţine în eşalonul de frunte al şahului românesc de mai bine de zece ani. Echipa pregătită de antrenorul emerit Mircea Pavlov, maestru internaţional, este formată din mari maeştri naţionali şi maeştri internaţionali, printre care Eduard Văleanu - campion naţional de seniori în 2009 şi George Mălureanu - campion naţional de juniori în 2013. La competiţia de la Mamaia pot fi urmăriţi la masa de şah mari maeştri de renume mondial din ţară şi străinătate.

ANDREEA CHIŢU, LOCUL 5 LA CM DE JUDO

Sportiva Andreea Chiţu s-a clasat, marţi seară, pe locul 5 la categoria 52 de kilograme în cadrul Campionatului Mondial de judo din Brazilia, de la Rio de Janeiro, competiţie care se desfăşoară în aceste zile. Andreea Chiţu a avut primul tur liber, iar în cel secund a trecut de sportiva Inna Cherniak (Ucraina). În turul al treilea, Chiţu a dispus de italianca Odette Giuffrida, iar în finala Grupei C a învins-o pe Marie Müller (Luxemburg), obţinând calificarea în semifinale. În penultimul act al categoriei 52 kg, Andreea Chiţu a fost învinsă de Erika Miranda, reprezentanta gazdelor, intrând astfel în lupta pentru medalia de bronz cu sportiva germană Mareen Kraeh, care o eliminase în turul secund pe cealaltă reprezentantă tricoloră la categoria 52 kg, Andreea Ionaş. Andreea Chiţu a fost învinsă prin ippon după doar un minut de luptă, ratând medalia de bronz, astfel că a ocupat în final locul 5. Ieri, vicecampioana olimpică Corina Căprioriu a fost eliminată în primul tur al categoriei 57 kg. Căprioriu a fost învinsă chiar la debutul la CM, în primul tur al Grupei D, de sportiva Ivelina Ilieva (Bulgaria). La aceeaşi categorie, în Grupa B, Loredana Ohâi a debutat cu o victorie împotriva ecuadoriencei Diana Villavicencio, după care a învins-o şi pe Stefanie Tremblay (Canada). În turul al treilea, Ohâi a fost depăşită însă de Rafaela Silva, din Brazilia, părăsind competiţia. România a încheiat participarea la CM de judo de la Rio de Janeiro fără medalie.

OPT CAPI DE SERIE ELIMINAŢI ÎN A DOUA ZI DE LA US OPEN

Opt capi de serie, patru de pe tabloul feminin şi patru de pe cel masculin, au fost eliminaţi în a doua zi de la US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului. Rezultate - la feminin: Victoria Duval (SUA) - Samantha Stosur (Australia, nr. 11) 5-7, 6-4, 6-4, Elina Svitolina (Ucraina) - Dominika Cibulkova (Slovacia, nr. 17) 6-4, 6-3, Julia Glushko (Israel) - Nadia Petrova (Rusia, nr. 20) 6-3, 6-4, Hsieh Su-Wei (Taiwan) - Klara Zakopalova (Cehia, nr. 31) 6-3, 6-3; la masculin: Maximo Gonzalez (Argentina) - Jerzy Janowicz (Polonia, nr. 14) 6-4, 6-4, 6-2, Denis Istomin (Uzbekistan) - Nicolas Almagro (Spania, nr. 15) 6-3, 6-1, 4-6, 6-3, Joao Sousa (Portugalia) - Grigor Dimitrov (Bulgaria, nr. 25) 3-6, 6-3, 6-4, 5-7, 6-2, Florian Mayer (Germania) - Juan Monaco (Argentina, nr. 28) 6-4, 6-2, 3-0 - abandon.

USAIN BOLT, INVITAT DE BLATTER LA CM DE FOTBAL DIN 2014

Atletul jamaican Usain Bolt, care a vizitat, ieri, sediul Federaţiei Internaţionale de Fotbal (FIFA) de la Zürich, a primit cadou o invitaţie la turneul final al Campionatului Mondial de fotbal din 2014, din Brazilia. Preşedintele FIFA, Sepp Blatter, l-a invitat personal pe sextuplul campion olimpic, mare fan al fotbalului, la CM de anul viitor. Jamaicanul a mărturisit că este impresionat de echipa Braziliei, care ar putea câştiga titlul mondial. Bolt, care în această seară va evolua la reuniunea atletică de la Zürich, a primit şi un tricou cu numărul 9. „9 precum cele nouă secunde pe care le vei atinge”, i-a spus Blatter lui Bolt, care deţine recordul mondial la 100 m, cu timpul de 9 secunde şi 58 de sutimi.