Ultimul minut

Sport 25 Septembrie 2012 / 00:00 553 accesări

TECĂU, PE LOCUL 6 ÎN CLASAMENTUL ATP LA DUBLU

Tenismanul constănţean Horia Tecău se află pe locul 6, cu 6.330 puncte, la egalitate cu partenerul său, suedezul Robert Lindstedt, în clasamentul ATP la dublu dat publicităţii ieri. La simplu, Victor Hănescu, câştigător al turneului challenger de la Szczecin, a urcat 22 de poziţii şi se află pe locul 58, cu 737p, Tot în Top 100, pe locul 94, după o urcare de 11 locuri, se află un alt jucător din România, Adrian Ungur, finalist la challengerul de la Trnava, cu 566p. Primii trei sportivi din această ierarhie sunt: 1. Roger Federer (Elveţia) 11.805p, 2. Novak Djokovic (Serbia) 10.470p, 3. Andy Murray (Marea Britanie) 8.570p.

HALEP SE MENŢINE PE LOCUL 49 ÎN IERARHIA WTA

Jucătoarea de tenis Sorana Cîrstea a coborât o poziţie şi se află pe locul 31, cu 1.571 de puncte, în ierarhia WTA dată publicităţii ieri. În primele 100 de sportive mai figurează patru românce. Monica Niculescu a coborât o poziţie şi se află pe locul 47, cu 1.306p, constănţeanca Simona Halep se menţine pe 49, cu 1.225p, iar Irina-Camelia Begu a urcat de pe locul 59 pe 58, cu 1.055p. Ultima româncă din Top 100, Alexandra Dulgheru, a urcat de pe locul 84 pe 81, cu 812p. În Top 200 WTA mai figurează două jucătoare din România. Edina Gallovits-Hall a căzut pe locul 120, cu 573p, iar Cristina Mitu a urcat de pe 240 pe 199, cu 296p. La dublu, Niculescu este pe locul 28, cu 2.500p, iar Begu se află pe poziţia 41, cu 2.175p. Primele trei locuri din ierarhia WTA sunt ocupate de următoarele jucătoare: 1. Victoria Azarenka (Belarus) 10.265p, 2. Maria Şarapova (Rusia) 8.435p, 3. Agnieszka Radwanska (Polonia) 8.295p.

NICULESCU, ELIMINATĂ ÎN PRIMUL TUR LA TOKYO

Jucătoarea de tenis Monica Niculescu a fost învinsă, ieri, în primul tur al turneului WTA de la Tokyo, dotat cu premii totale de 2.168.400 de dolari. Cîrstea a fost învinsă de germanca Julia Goerges, scor 6-3, 6-2, după o oră şi 17 minute de joc. Pentru participarea la turneul japonez, Niculescu va primi un punct WTA şi un cec de 5.800 de dolari. În schimb, sportiva constănţeană Simona Halep s-a calificat în turul secund la Tokyo. Halep a trecut în runda inaugurală de Carla Suarez, din Spania, scor 6-2, 6-3. În turul al doilea, Halep va juca compania rusoaicei Nadia Petrova, a 17-a favorită, care a trecut de Peng Shuai (China), scor 6-1, 6-4.

BRONZ PENTRU ROMÂNI LA MONDIALELE DE JUDO KATA

Iulian Surlă şi Aurelian Fleisz au cucerit medalia de bronz la Nage No Kata, în cadrul Campionatelor Mondiale de judo kata de la Pordenone (Italia). Aurul a revenit japonezilor Michito Sakamoto şi Takayuki Yokoyama, iar argintul a fost adjudecat de sud-coreenii Lee Sun Hyung şi Jo Min Ho. Surlă şi Fleisz au repetat astfel performanţele reuşite în 2009 şi 2010. Proba de kata din judo este o demonstraţie de acţiuni de luptă prestabilite, unele datând din secolele XVI şi XVII şi transmise de maeştrii japonezi de ju jitsu şi mai apoi de cei de judo discipolilor, pentru a conserva diferitele principii din ju jitsu şi judo, cum ar fi principiile atacului şi ale apărării, principiile supleţii sau principiile autoapărării împotriva diferitelor tipuri de atac.

UNIC PIATRA NEAMŢ ŞI EXPLORĂRI BAIA MARE AU RATAT CALIFICAREA ÎN CUPA CHALLENGE

Echipa feminină Unic Piatra Neamţ şi cea masculină Ştiinţa Explorări Baia Mare au ratat cucerirea Cupei Balcanice la volei, performanţă care le-ar fi calificat pe tabloul principal al Cupei Challenge. Unic a fost învinsă vineri şi duminică, la Ankara, de formaţia turcă Ilbank, cu scorul de 3:0 în ambele manşe, gazdele obţinând calificarea în turul doi al Cupei Challenge, în care se vor duela cu Tirol Innsbruck (Austria). La masculin, Cupa Balcanică a fost găzduită de Baia Mare, cu trei echipe la start. Istanbul BBSK (Turcia) a trecut cu 3:1 de Partizan Belgrad (Serbia) şi cu 3:0 de băimăreni, care au fost întrecuţi şi de Partizan, cu 3:2. Formaţia din Istanbul, care va participa săptămâna aceasta la Cupa Mării Negre de la Constanţa, a câştigat turneul şi va juca în primul tur al Cupei Challenge cu Metallurg Zhlobin (Belarus).

CORONA BRAŞOV A DEVENIT LIDER ÎN LIGA MOL LA HOCHEI

ASC Corona Braşov a învins formaţia maghiară Miskolci Jegesmedvek cu scorul de 3-2, duminică, pe teren propriu, într-un meci din Liga MOL la hochei pe gheaţă şi a urcat pe primul loc în clasament. În alt meci, HSC Miercurea Ciuc a pierdut neaşteptat pe patinoarul Lajos Vakar în faţa formaţiei Ferencvaros-ESMTK cu scorul de 4-5. Oaspeţii au marcat de două ori în ultimele zece minute şi au obţinut prima lor victorie în actuala ediţie a competiţiei! În clasament, pe primul loc se află ASC Corona Braşov, cu 16 puncte (8 jocuri), urmată de Dab.Docler 15p (5j), Miskolci Jegesmedvek 11p (6j), HC Nove Zamky 14p (6j), HSC Miercurea Ciuc 10p (7j), Ferencvaros-ESMTK 3p (6j), Ujpesti TE 0p (6j).

CICLISTUL PHILIPPE GILBERT, CAMPION MONDIAL ÎN PROBA DE FOND

Belgianul Philippe Gilbert, un specialist al curselor de o zi, a cucerit duminică, din poziţia de favorit, titlul mondial în proba de fond a Campionatelor Mondiale de ciclism pe şosea de la Valkenburg (Olanda), impunându-se după 267 km în care a fost cronometrat în 6h10:41. Medalia de argint a revenit norvegianului Edvald Boasson Hagen, la 4 secunde, iar cea de bronz veteranului spaniol Alejandro Valverde, la 5 secunde.

SANCŢIUNI DUPĂ GP SINGAPORE

Ultima cursă alergată în calendarul Formulei 1 - GP Singapore - a avut foarte multe incidente, care au dus la terminarea întrecerii după numai 59 de tururi din cele 61 programate, deoarece expiraseră cele două ore alocate cursei! Cel mai important accident a fost cauzat de Michael Schumacher (Mercedes), care l-a lovit din spate pe Eric Vergne (Toro Rosso), ambii piloţi abandonând. Germanul a primit cu o penalizare de zece poziţii pe grila de start la cursa următoare, cea din Japonia. Cu o penalizare de 20 de secunde s-a ales şi Mark Webber (Red Bull), care l-a depăşit neregulamentar pe Kamui Kobayashi (Red Bull). Astfel, australianul a retrogradat de pe poziţia a 10-a pe a 11-a în clasamentul final, fiind depăşit de Sergio Perez, care a primit şi ultimul punct al cursei din Singapore.