Umilință totală pentru FC Farul

Fotbal / Liga a II-a, Seria 1, etapa a 13-a: FC FARUL CONSTANȚA - SC BACĂU 1-4

Sport 17 Noiembrie 2014 / 00:00 950 accesări

Început cu obiectivul declarat de a se califica în play-off, actualul sezon al Ligii a II-a la fotbal se transformă pentru FC Farul Constanța într-o nouă umilință, după ce gruparea de pe litoral a pierdut fără drept de apel confruntarea cu SC Bacău, scor 1-4 (Straton 65 / Dumitriu 3, B. Rusu 31, Hurdubei 52, Vraciu 63-pen.), din etapa a 13-a, disputată sâmbătă, pe teren propriu. După plecarea antrenorului Marian Pană, jucătorii au dat dovadă de lipsă de caracter și l-au umilit pe fostul căpitan al constănțenilor, Ion Barbu, desemnat de conducerea clubului să asigure interimatul. În frunte cu Straton, fost internațional de tineret, pseudo-fotbaliștii grupării de pe litoral au făcut figurație, iar diferența de pe tabela de marcaj este mică în comparație cu ceea ce s-a întâmplat pe teren. Scorul a fost deschis de oaspeți după doar trei minute, când Hurdubei a fost lăsat să preia în careu, șutul său a fost blocat de V. Neagu, dar Dumitriu a reluat din apropiere în poartă. Au urmat două ocazii uriașe, cu Dumitriu lăsat singur cu portarul, însă mijlocașul băcăuan a ratat incredibil. Diferența s-a majorat după o eroare a portarului constănțean, care a respins greșit, iar B. Rusu a reluat în poarta goală de la 18 m. Până la finalul primei reprize, V. Neagu și-a răscumpărat greșeala, respingând spectaculos șuturile trimise de B. Rusu, lăsat, din nou, singur în careu.

„NE-AM FĂCUT DE RÂS”

Golul al treilea a fost înscris în min. 52, de Hurdubei, la capătul unei faze în care fundașii gazdelor s-au făcut, din nou, de râs. Mai mult, în min. 63, Szalkai a comis un henț în propria suprafață de pedeapsă și Vraciu a înscris fără probleme de la punctul cu var. Două minute mai târziu, Straton a marcat singurul gol al Farului, după o eroare a defensivei oaspeților, dar speranțele constănțenilor de a mai șterge ceva din impresia penibilă lăsată în acest joc s-a spulberat după ce D. Ciobanu a fost eliminat, în min. 72, pentru un fault comis în postura de ultim apărător. Pe final, moldovenii au dat dovadă de mărinimie și au ridicat piciorul de pe accelerație, mulțumindu-se cu diferența de trei goluri. „Îmi pare nespus de rău și îmi cer scuze față de suporteri. Ne-am făcut de râs. Mi-aș fi dorit să fie ultima etapă, pentru că jucătorii nu mai au motivație. Cine mai poate - să rămână, cine nu - să ridice mâna și să plece”, a spus, cu lacrimi în ochi, Ion Barbu. „I-am certat pe jucători la pauză pentru că ratau prea mult și meciul nu era terminat”, a declarat antrenorul oaspeților, Cristi Popovici.

Au evoluat - FC Farul (antrenor Ion Barbu): Vl. Neagu - Băjan, Straton, D. Ciobanu, B. Dumitru (48 Muscă) - Cârstoiu - Bardu (66 Pîslaru), Ochia, Ivănică, Szalkai - Enciu (76 Scărlătescu); SC Bacău (antrenor Cristi Popovici): Petrariu - Mihălăchioaie, Burcă, Lozneanu, Sascău (67 Luncanu) - Căinari, L. Dumitriu, Adăscăliţei, Vraciu - B. Rusu (74 Curiliuc), Hurdubei (80 Taban). Cartonașe galbene: Cîrstoiu, Ivănică / Sascău. Cartonaș roșu: D. Ciobanu (min. 72). Au arbitrat: Bogdan Anghelinei (Galați) - Constantin Cantemir și Dragoș Bogdan (ambii din Făgăraș).

Rezultatele etapei: FC Farul Constanța - SC Bacău 1-4, Săgeata Năvodari - CS Balotești 1-0, CF Brăila - Unirea Slobozia 1-0, FCM Dorohoi - Rapid CFR Suceava 0-0, Gloria Buzău - Academica Argeș 2-1, FC Voluntari - ACS Berceni 4-0.

Clasament: 1. Voluntari 31p, 2. Academica Argeș 24p (golaveraj: 23-14), 3. SĂGEATA NĂVODARI 24p (16-13), 4. Suceava 22p (23-13), 5. Brăila 19p (17-18), 6. Buzău 19p (15-21), 7. Slobozia 16p, 8. Bacău 14p (18-16), 9. Berceni 14p (15-24), 10. FC FARUL CONSTANȚA 11p, 11. Balotești 9p (15-23), 12. Dorohoi 9p (11-28).