Un nou titlu de campion pentru Sebastian Gima

Tenis de câmp / CNI de iarnă U12

Sport 13 Ianuarie 2014 / 00:00 856 accesări

La finalul săptămânii trecute, la Centrul Naţional de Tenis din Bucureşti, a avut loc Campionatul Naţional de tenis de câmp individual de iarnă rezervat sportivilor sub 12 ani. La băieţi, principalul favorit al întrecerii a fost desemnat constănţeanul Sebastian Gima, liderul naţional la această categorie de vârstă. Sportivul legitimat la LPS “Nicolae Rotaru” şi pregătit de Daniel Dragu şi-a respectat statutul şi s-a calificat în finală, cedând doar şapte game-uri în patru jocuri. Astfel, Sebastian Gima i-a învins pe Sebastian Gherguş (CSŞ Mircea Eliade Bucureşti), cu 6-0, 6-0, Mihai Cîrcoană (Atletic Luduş), cu 6-0, 6-2, Rareş Roşulescu (CSŞ Petroşani), cap de serie nr. 7, cu 6-0, 6-3, şi Răzvan Olaru (SCM Bacău), cap de serie nr. 6, cu 6-1, 6-1. În ultimul act al competiţiei, constănţeanul a avut o misiune mai dificilă, dând piept cu al doilea favorit, Radu Papoe (CS Târgovişte), dar a reuşit să se impună după o partidă echilibrată, cu 6-4, 5-7, 6-2. Graţie acestui succes, Sebastian Gima va face parte din echipa României prezentă la Campionatele Europene rezervate tenismenilor sub 12 ani, care vor avea loc la finalul acestei luni. Constănţeanul s-a numărat printre protagonişti şi în proba de dublu, unde a făcut pereche cu Andrei Andrei (CSŞ 2 Bucureşti), cei doi clasându-se pe locul al treilea, după ce au învins în finala mică pe Răzvan Olaru (SCM Bacău) şi Călin Postea (TC Capela Rm. Vîlcea), cu 6-1, 6-4.

La fete, singura constănţeancă prezentă pe tabloul principal a fost Andra Stanciu (Tenis Club Idu Mamaia), venită din calificări, care a pierdut în primul tur, în faţa lui Sarah Hîncu (Sportul Studenţesc), cu 6-2, 7-5.