Unirea Dej a refuzat calificarea mai departe!

Cupele Europene la volei

Sport 18 Decembrie 2014 / 00:00 843 accesări

Fapt fără precedent în istoria evoluțiilor românești în Cupele Europene intercluburi: o echipă nu a dorit să se califice mai departe, din motive financiare! Deși au fost superiori celor de la Dinamo Bucureşti în meciul retur, jucătorii de la Unirea Dej au cedat deliberat setul de aur al disputei, care le-a revenit bucureștenilor cu 15:9. După 0:3 în tur, echipa antrenată de Victor Lazăr şi Tiberiu Szilagyi a câștigat returul cu 3:0 (25:20, 25:19, 25:22), astfel că scorul general a fost 3-3 și calificarea a fost tranșată în setul de aur. Motivele acestui non-combat din setul de aur sunt de natură financiară. Într-o ședință desfășurată la începutul acestei săptămâni, primarul Dejului a anunțat că nu sunt bani pentru ca echipa să continue în primul eșalon, din sezonul următor, însă nu ar fi exclus ca Unirea să se retragă din campionat încă din această iarnă! În turul următor din Cupa Challenge, optimi de finală, Dinamo va avea ca adversară învingătoarea disputei Maliye Milli Piyango Ankara - Biogas Volley Näfels.

Tot marți, dar în Cupa CEV, optimi de finală, manşa retur, SCM U. Craiova a dispus de Kecskemet RC (Ungaria) cu 3:0 (25:22, 25:21, 25:14). În tur a fost tot 3:0 pentru olteni, care cu scorul general de 6-0 s-au calificat în sferturile de finală. Foarte probabil, următorul adversar va fi Energy T.I. Diatec Trentino, mare favorită în fața lui Maccabi Tel Aviv.

Tot în Cupa Challenge, 16-imi de finală, dar la feminin, Dinamo Bucureşti a fost eliminată de Ilbank Ankara (Turcia) cu scorul general de 6-0. În manşa retur de marți a fost 3:1 (25:23, 25:18, 21:25, 25:16) pentru turcoaice, care câștigaseră și în tur, la București, cu 3:0.