Victor Hănescu, eliminat în turul secund al turneului de tenis

Sport 13 August 2008 / 00:00 579 accesări

Tenismenul român Victor Hănescu a fost învins, ieri, de francezul Gael Monfils, scor 6-4, 7-6, într-un meci din turul secund al turneului olimpic de tenis. Victor Hănescu trecuse în primul tur de italianul Simone Bolelli, scor 7-6, 3-6, 6-4, devenind astfel primul român care a acces turul al doilea la simplu din istoria participărilor româneşti la Jocurile Olimpice. În urma succesului de ieri, Monfils şi-a cîştigat dreptul pentru a-l întîlni în optimi pe David Nalbandian şi a urcat la 3-1 scorul întîlnirilor directe cu Hănescu. A fost cea de-a doua participare la Jocurile Olimpice pentru Victor Hănescu, bucureşteanul fiind prezent şi la Atena în 2004. Victor Hănescu declarase înainte de startul Jocurilor Olimpice că obiectivul său la această ediţie este calificarea în turul al doilea. Încă de la sosirea sa la Beijing, Hănescu şi-a exprimat nemulţumirea faţă de suprafaţa de joc, despre care a declarat că nu-i permite să-şi etaleze cel mai bun tenis. Singura reprezentantă în tenisul feminin pentru România, Sorana Cîrstea, a fost eliminată în manşa inaugurală de Shahar Peer (Israel), care s-a impus cu 6-3, 5-7, 6-0.