Victoria Cumpăna va evolua în turul al treilea al Cupei României la fotbal

Sport 16 August 2019 / 03:49 1388 accesări
Sursa foto: Facebook Club Sportiv Victoria Cumpana

Echipa Victoria Cumpăna (Liga a IV-a din judeţul Constanţa) a obţinut o spectaculoasă calificare, miercuri seară, în turul al treilea al Cupei României la fotbal, ediţia 2019-2020. Pe stadionul din Complexul Sportiv „Centenar 2018” din Cumpăna, jucătorii pregătiţi de Vasilică Cristocea şi Petru Bratanovici s-au impus cu scorul de 3-0 (Ionuţ Gheorghe 30, 68, Cătălin Mazilu 45-pen.) în partida cu Pescăruşul Sarichioi (Liga a IV-a din judeţul Tulcea), din al doilea tur al fazei naţionale a Cupei României la fotbal.

Au evoluat pentru Victoria Cumpăna: Cranţă - E. Năstase Edy (cpt.), Vintilă, Ţeican Sorin, I. Coman, Scarlat, Cristocea, Ivanov, I. Gheorghe, Mazilu, Aluaş; au mai jucat în repriza a doua: M. Cristea, A. Dragomir şi A. Luca.Partidele din faza a treia a competiţieise vor disputa la 28 august.

Clubul din Cumpăna a mai anunţat pe pagina oficială de Facebook faptul că, în pauza meciului, primarul comunei Cumpăna, Mariana Gâju, a premiat doua sportive de la Clubul Sportiv Victoria Cumpăna - secţia de lupte (antrenor Georges Papazu), medaliate la Campionatul Naţional de lupte pe plaja desfăşurat în perioada 4-7 iulie, la 2 Mai: Bianca Iancău - vice-campioană naţională la categoria 35 kg şi Gabriela Prodan -vice-campioană naţională Under 13 şi medalie de bronz Under 15 la categoria 40 kg.